Hizmette son nokta

            08.06.2004

Yan yana dizilen kelimelerin oluşturduğu cümleye konan işarettir son nokta. Kısa da olsa bir anlamı vardır nokta ile sınırlanmış kelimelerin. Yalnız yazım hayatında mı karşımıza çıkar son nokta? Her işin bir başlangıcı olduğu gibi nokta konması gereken bitişi veya bitirilişi vardır.

İnsan yaşamında ilklerde yaşanan coşku, sevinç, mutluluk yaşamın her anında anılır, konuşulur, anlatılır, dostlarla paylaşılmaya çalışılır. Değişen zaman içinde o günün koşullarında işin zorlukları, ekonomik sıkıntıları ve ayakta kalma direncinden arda kalan izler vardır belleklerde.

Çocukluğumun Foto Arman’ı ve Foto Ziya’sı. Belki çoğumuz tanımaz ama Foto Arman markası günümüze kadar değerinden hiçbir şey kaybetmeden sürdü geldi. Baba Emin Arman’dan devir alınan Arman patentli işletme, aynı hizmet ve güven içinde oğul Oktay Arman tarafından devam ettirildi.

Yaşam çizgisinin uzunluğunu bilmek olanağı hiçbirimiz için olası değil. Hiç beklenmeyen bir anda elim bir hastalığa yakalanan Oktay Arman, aramızdan ebediyete intikal ediverdi. Daha sonra marka kalitesinde hiç bozulma olmadan eşi Hamiyet Arman ve kızları tarafından kurulu düzen işletiliyordu.

Ve bir gün vitrin camında gözüme çarpan bir ilan. “Öncelikle siz saygıdeğer Bolulular’ın katkılarıyla 60 yıldır emek verdiğimiz, büyük özveri ile çalıştığımız işimize 31 Mayıs Pazartesi günü son veriyoruz.” Bu ilan böylesi saygın bir markanın iş hayatından onurlu bir şekilde çekilmesinin duyurusuydu. Bu 60 yıllık çalışmanın sonucunda dostlara, müşterilere duyurulan bir vedanın son noktası idi.

İlanı gördüğümde Sn. Hamiyet Arman’a hayırdır, ne oluyor dedim. “Bir yerde bu çalışmalarımıza bir nokta koymamız gerekiyordu. Bunun zamanının geldiğine inandık. İşyerimizle ilgili tüm araç-gereci üniversitemize vereceğiz. Arman markasını orada devam ettirmeyi düşünüyoruz” dediğinde, aile meclisinin aldığı bir karara saygı duymaktan öte ve de hayırlı olması dileğimizden başka söylenecek sözümüz olmadığını düşündüm.

Yaşamımız süresince belleklerimizdeki Arman markası anılardaki sıcaklığını koruyacaktır. Bundan böyle albümlerdeki görüntüler tesellimiz olacaktır. Arman ailesine bundan sonraki yaşamlarında sağlık ve mutluluklar dilerim.

Bu yazı toplam 987 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.