Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Hoş Seda

İlimizde acı tatlı anılarla 12 yıl görev yapan Emniyet Müdürümüz Uğur Gür Edirne’ye tayin oldu.

Gençliğinde Emniyet Teşkilatı’nın sıkı polis şeflerinden olan Uğur Gür ismini İstanbul ekipler amiriyken duyurdu. Sayın eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’la omuzlarında otomatik tüfekleri (o zaman silahlara tomson makinalı denirdi) İstanbul’da anarşistlere göz açtırmazlardı. (Şimdiki teröristlerin adı da o zaman anarşistti.)

Sık sık bu anarşistlerle çatışmaya girdiklerini, İstanbul’un huzuru ve güveni için bu şer yuvalarını bastıklarını, hırsıza, uğursuza göz açtırmadıklarını gazetelerde okur resimlerini görürdük.

Hatta hatırladığım kadarıyla 2 defa da bu çatışmalarda yaralanmıştı.

Çok geniş bir çevresi olan Müdürümüzün bir özelliği de şair olması. Yazdığı şarkı sözlerinin pekçoğunu TRT’nin radyo ve televizyonlarında sık sık dinlemişizdir.

Bazen kendi kendime sormuşumdur, bu sert mizaçlı polis müdürünün duygusal şiirleri yazması ince ruhunun bir göstergesi midir?

Her yıl 10 Nisan’larda kutlanan polis haftaları Bolu’da Uğur Gür’ün gayreti ve çevresi sayesinde çok görkemli geçer. Her polis balosuna beni mutlaka davet eder ve ben de mutlaka bu davetlere büyük bir zevkle katılmaya gayret ederim. Bu toplantılara Ankara ve İstanbul’dan çok önemli şahsiyetlerin (bürokrat ve sanatçı) katıldığı meşhur radyo sanatçılarının hiçbir ücret almadan koşarak Bolu’ya geldiğini görmüşümdür.

Mazisi şan ve şeref dolu Emniyet Teşkilatımızın önemli Müdürlerinden Uğur Gür bana veda ziyaretine geldiğinde kendisini çok üzgün ve kırgın gördüm.

Teşkilatındaki polis şefinin çete olaylarına adının karışması Bolu’daki son zamanlardaki asayişsizlik kendisini derinden yaralamıştı.

Bu 12 yıllık görevi içerisinde kendisiyle zaman zaman dargın, kavgalı zaman zaman barışık olduğum Uğur Gür 17 ay sonra emekli olacak.

Edirne’de bu 17 ayını tamamlayacağını tahmin ettiğim Uğur Gür’e başarılar dilerim.

Bu yazı toplam 2506 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.