Hoşgeldiniz Sayın Valim

            04.10.2004

Her değişim, yeni bir yolun başında yeni umutlara kapıyı açar. Siz deneyimlerdeki bilgi birikimini aktarmak, bizler de ne tür yeniliklerle tanışacağımızın heyecanını yaşarız.

Memuriyette çizilen yol haritasını okumak bazen karmaşık bir labirentten çıkmak kadar zor. Bazen de çok kolay, çok rahat oluyor. Umarız Bolu durağında bu rahatlığı, bu güzelliği, bu huzuru yaşatmasını biliriz. Umarım hizmetinizin verimliliğinden yararlanmasını biliriz...

Bolu iki büyük metropolün kumpasında kalmış gelişmeden hak ettiğini alamamış bir şehir. Ekonomik tablonun gösterdiği GSMH’da piramitin üzerine oturtulmuş isek de tabandaki fotoğrafın hiç de öyle olmadığı görülecektir. Bu fotoğrafı, verilen brifinglerde siz de göreceksiniz.

Bolu İl Gelişme Planı, Coğrafi Bilgi İşlem, çevre düzeni planlarımızla yeni yeni kabuğumuzu çatlatmaya başladık. Kabuğumuzdan başımızı çıkarıp çevremizde olup bitenlerle yeni yeni ilgilenmeye çalışıyoruz.

Yıllarca sanayi-tarım-turizm üçgeninde laf ürettik, hangi elbiseyi sırtımıza takacağımızı bir türlü kestiremedik, yakışanı bir türlü bulamadık. Hep fotoğraf üzerinden elbise siparişi verdik. O da ya dar geldi, ya bol, ya da rengi uygun düşmedi.

Edirne’den başlayan sanayi gelişiminin yol haritasında yeni teknolojilerin dev paletleri Bolu Dağı’ndan tırmanmaya başladığında, coğrafi konuma uygun olmayan fabrika bacalarından çıkan dumanın, doğa güzelliklerimizin üzerine kara bulut gibi çökeceğini yeni yeni fark ettik.

Giden Valimiz Sn. Mehmet Ali Türker’in, "Türkiye’nin İsviçresi Bolu" sloganıyla başlattığı uygulamarda Bolu fotoğrafının bütünlüğü içinde tarihi ve kültürel değerlerimizin yanında doğa harikası güzelliklerimizi de dünyaya yansıtmaya başladık.

Turizmin hareketliliği yanında kanatlı hayvancılık ve konfeksiyon alanındaki gelişmelerimiz de fevkalade sevindirici.

Ancak; belki de planlamanın ön gördüğü formatın gerçek anlamda uygulanamamış olması sonucunda şehrimizdeki güzel kokuyu, temiz havayı tavuk gübresi ile kirletmeye başladık. Geceleri solunan temiz çam havasına karışan, Bolu Dağı çiçeği, Abant nilüferi, kır menekşeleri gibi güzel kokuları yok etmeye başladı gübre kokusu. Sizi, güzel Bolumuz’un güzel kokularıyla karşılayamamanın burukluğu var içimizde.

Türkiye’nin beyaz et ihtiyacının %25’ini karşılayan Bolu işletmecisi, tavuk gübresini de işleyip değerlendirmenin bilincinde olduğuna inanıyorum. Kokunun dışında işlenmediği sürece toprağın verimliliğini düşürdüğü, yeraltı su kaynaklarını zehirlediği işin uzmanlarınca söylenen gübrenin değerlendirilmesi için belki de sizin işaretinize ihtiyaç var. İlgileneceğiniz umuduyla hoşgeldiniz diyor, başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 723 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.