Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Hükümet Konağı

            12.01.2005

Tarihi hükümet konağı yıkıntısı ile ilgili bu kaçıncı yazım bilmiyorum. İnşallah bu şekildeki yazılar inşaat sezonunda inşaatın baş son bulur, bina biter, bizde bu köşeye bitmiş haldeki resmini koyup güzel yazılar yazarız.

O metruk haldeki bina, Boluluların gündeminden düşmüş değil, hala sokaktaki insanların ilgi alanı içinde. Geçen gün mühendis arkadaşım, Naim Öztürk yolumu kesti, ilk sözü; “Nadir arkadaşım ne olacak bu binanın hali, Allah aşkına şu işin peşini bırakma”.

Geçtiğimiz hafta Vali Yardımcımız Nevzat Dalkıran’ın beyanatından öğrendiğimize göre yapılmış olan ihaleyi nihayet Kamu İhale Kurumu (KİK) tasdik etmiş müteahhit firmalardan birine iş verilmiş, öğrendiğimize göre sayıştay ve maliyenin vizeleri yapıldıktan sonra işe başlanacakmış.

Benim korkum büyük uğraşılarla bulduğumuz onarımla ilgili tahsisat yıl sonu olması ve harcanamaması dolayısıyla paranın tenkis olması.

Eskiden bu olay başımıza geldi hükümet konağı onarımında inşaat yapılamadığı için o tarihte 200 milyar gibi bir para geriye gitti.

Ama öğrendiğimize göre tedbir alınmış, ödeneğin geri gitmesi söz konusu değilmiş.

Bir de Kamu İhale Kurumundan bahsetmek istiyorum. Maaşallah bu kurum ihaleleri ve inşaatları engelleme kurumu gibi çalışıyor. Öyle bir kurum ki her itirazı kabul edip aylarca incelemeler yaparak işleri geciktiriyor. İnşaat sezonu bitmiş, yıl sonu olmuş, umurlarında değil. Ne biçim bir kurumsa Başbakan da dahil olmak üzere bu kurumdan herkes şikayetçi.

Bize de kan kusturuyorlar başlıklı Başbakanın demecini aynen koyuyorum.

“Biz her alanda işleri hızlandırmaya çalışıyoruz. Ancak, mevzuatlardan da kaynaklanan nedenlerle üst kurullar işleri yavaşlatıyor. Basit bir ihale işlemi bile 6 ay sürüyor. Formaliteler işi uzatıyor. Kamu İhale Kurumu bize kan kusturuyor. Kemal Derviş bile daha sonra kurduğu bu kuralların işleyişlerini görünce, 'Biz yanlış yaptık, bunların bir düzene konulmaları gerekiyor' diye şikayetçi oldu."

İnşallah başka engeller çıkmaz Bolumuz Tarihi Hükümet Binasına kavuşur.

Bu yazı toplam 1649 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.