Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Hükümet Konağı İhalesi

            30.03.2005

Yıllardır inşaatı çeşitli nedenlerle yapılamayıp yılan hikayesine dönen metruk Hükümet Konağı İhalesi nihayet ciddi bir şekilde yapıldı.

Tahmin ederim benim önerimi de dikkate alan İhale Komisyonu’nun değerli üyeleri, şartnamede yaptıkları küçük değişikliklerle geniş bir katılım sağladılar.

Daha önceki sene ihaleye 3-4 firma teklif verebilmişti, şimdi ise 12 firmanın katıldığını memnuniyetle görüyoruz.

Ancak... Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, işi yapabilecek deneyimli ve ciddi firmanın seçimi. Bu çok önemli halk tabiriyle ince eleyip sık dokumak lazım.

Yanlış müteahhit seçimini ikinci bir defa daha yaşamamak için bakış açımız çok kıran müteahhit firmalardan ziyade, gerçekten yapılabilecek tenzilatı yapan firmaya verilmesi.

Bolu halkının bu Hükümet Konağı işinde yanlışlar yapılmasına artık tahammülü yok.

Yanlış bir müteahhit seçimi 7-8 sene bu harabeyi, bu mezbereliği bize seyrettirdi, ele güne rezil olduk.

İhale Kanunu da en çok kırana verilir demiyor, işi yapabilecek firma seçilir diyor. Bunun da yöntemleri var. İşi en çok kırana vermek bir nevi kolaycılıktır, ama sorun ondan sonra başlar. Zarar eden müteahhit ne yapacak? Ya işçinin parasını ödemeyecek, ya aldığı malzemelerin parasını ödemeyecek, ya kalitesiz, çürük iş yapacak veya yapmadığı için parasını almaya çalışacak idare ile sürtüşmeler sonunda iş yarım kalacak.

İdarenin her ihale için hazırladığı yapı yaklaşık maliyeti var, bu 12 firmanın dosyaları çok iyi incelenmeli ve piyasadaki fiyatlar da gözönünde bulundurularak bir mukayese cetveli hazırlanmalı, o zaman herşey ortaya çıkar.

Ben akıl vermiş gibi olmayayım, bu İhale Komisyonu bunu çok iyi becerecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. Alacakları kararın cesurca uygulanmasını diliyorum.

Geçen sene iptal edilen ihalede en düşük teklif 3 trilyon 150 milyardı. 1 yıl sonra bu defa en düşük teklif 2 trilyon 865 milyar, sonra 3 trilyon 97 milyar, sonra 3 trilyon 444 milyar, sonra 3 trilyon 498 milyar, sonra 3 trilyon 533 milyar, sonra 3 trilyon 585 milyar, sonra 3 trilyon 670 milyar, sonra 3 trilyon 761 milyar, sonra 3 trilyon 925 milyar, sonra 4 trilyon 96 milyar, sonra 4 trilyon 275 milyar, sonra ve en yüksek teklifi veren yarı devlet kuruluşu Emek İnşaat 4 trilyon 900 milyar.

En düşük teklifle en yüksek teklif arasında 2 trilyon 35 milyar fark var. Bütün firmalar aynı yerde, aynı işi yapacağına göre bu tenzilatları nasıl hesaplıyorlar anlamak mümkün değil.

Hükümet Konağı inşaatı ile ilgili onlarca yazı yazdım, uğraştım didindim, artık bu konu Bolu’nun gündeminden düşsün.

Sayın Valimiz Ali Serindağ’ı bu tarihi Hükümet Konağı’nda Bolulular’a hizmet ederken görmek istiyoruz. Valimizi ve bürokratlarımızı orada ziyaret edelim.

İnanıyorum ki ciddi bir müteahhit firma bu işi bir inşaat sezonunda bitirip teslim eder, yeter ki müteahhit seçimi iyi olsun.

Bu yazı toplam 1273 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.