Hükümetten ümidi kestiler

Hükümetten ümidi kestiler

Kredi kartı borcu, otomobil ve ev kredisi derken vatandaşta para kalmadığını söyleyen esnaf, ekonominin giderek kötüleştiğini anlatıyor. Vatandaşın kredi borcu yüzünden en az 10 yıl boyunca bankaya borçlandığını belirten esnaflar, hükümetten ümidi kese

Kredi kartı borcu, otomobil ve ev kredisi derken vatandaşta para kalmadığını söyleyen esnaf, ekonominin giderek kötüleştiğini anlatıyor. Vatandaşın kredi borcu yüzünden en az 10 yıl boyunca bankaya borçlandığını belirten esnaflar, hükümetten ümidi keserek 'İşimiz Allah'a kaldı' dediler.

46 senedir berber olarak çalışan Mehmet Kolludemiroğlu (60), vatandaşta para olmadığı için kendisinin de para kazanamadığını, kendisi kazanamadığı için de diğer esnafların da kendisinden para kazanamadığını söylüyor. “Bu böyle kısır bir döngü” diyen Kolludemiroğlu, “Önceden temiz gözükmek için 15-20 günde bir gelirdi insanlar bize. Şimdi ise 30-40 günde anca geliyor. Kredi olayına hiç girmedim. Kart da almadım. Çünkü günlük kazanan adamlarız. Geleceğe dair plan yapamıyoruz. Ödeyemezsem, varımı yoğumu alırlar elimden” şeklinde konuştu.

Enflasyonun düştüğü söylenmesine rağmen maaşların yerinde saydığını vurgulayan Kolludemiroğlu, “Her şeye zam geliyor. Az önce bir çiftçi arkadaş geldi, malını mülkünü satacakmış. O da herkes gibi para olmamasından şikayetçi” dedi.

'Vatandaş önümüzdeki 10 yıl borçlu'

Bankaların esnafa kredi verirken vergi ve Bağ-Kur'a borcu yoktur belgesi istediğini kaydeden Ebru Çelik ise çantacı dükkanı işletiyor. “Esnafın hali Allah'a kalmış. Devlet her gün vuruyor beline” diyen Çelik, “Büyükler zaten küçükleri eziyor. Büyük patronlara her konuda indirim yapılıyor. İkide bir af çıkartılıyor. Ancak halka ve küçük esnafa af maf yok. Kredi kartı, çekler falan aşırı derecede haddinden fazla borcumuz var” şeklinde konuştu. Vatandaşın ürünlerini eğer ucuz bulursa kendilerinden alışveriş yaptığını belirten Çelik, artık ucuz mal için bile pazarlık edildiğini anlatıyor. Halkın kredi kartlarıyla, otomobil ve ev kredileriyle borçlandırıldığını söyleyen Çelik, “Vatandaş önümüzdeki 5-10 sene borçlu. Anca borcunu ödeyebiliyor. Bence gelir düzeyinin artırılması gerek” dedi.

'Vatandaş harcama yapamaz duruma getirildi'

Şehir dışına çok sık çıktığını belirten Çilli Restaurant'ın sahibi İbrahim Mısırlıoğlu ise, Bolu'da da memleketin diğer yerleri gibi esnafın durumunun kötü olduğunu söylüyor. “Bolu yine küçük bir yer. Kendimizi az çok idare edebiliyoruz” diyen Mısırlıoğlu; “Büyükşehirlerdeki esnaflar daha da zor durumda. Esnafın haricinde memuru, işçisi ve köylüsü de aynı durumda. Bunun yegane sebebi ise, insanlara sorumsuzca kredi kartı dağıtılmış olması. Sistemli olarak vatandaş harcama yapamaz duruma getirildi. Kredi kartına sınırlama getirilmesi gerek, ancak büyük sermaye buna izin vermiyor. Meclisi oluşturanların da zaten hepsi patron. Onlar için sorun yok” şeklinde konuştu.

Bankaya gittiği zamanlarda, bankaların normal gişelerinin boş, kredi işlemlerinin yapıldığı gişelerin ise fazla olduğunu gözlemlediğini belirten Mısırlıoğlu, şunları söyledi: “Çevremdeki herkes de kredi çekme peşinde. Bu kısır bir döngü. İşsiz olan herkes, eş dost akrabasından borç alıp küçük bir dükkan açarak esnaf olmaya çalışıyor. Ancak bu sefer de iş yapamadığı için başkasına satıyor.”

'İhtiyaçları yokken araba aldılar'

CocaCola Batı Karadeniz Bölge müfettişi olan Taner Özgören ise, her yerde durumun aynı olduğunu söylüyor. CocaCola olarak her şeyi yapmalarına rağmen satış rakamlarının çok düşük olduğunu belirten Özgören ise, “Eskisi gibi marketten insanlar toplu alışveriş yapmıyor. 3-4 günde bir, günlük ihtiyaçlarını alıyor. Ancak bu Bolu'dan kaynaklanmıyor. Hükümetten kaynaklanıyor. Sürekli vergileri yükseltiyorlar. Her geçen gün fiyatlar artıyor. İnsanların maaşının düşük olması ve kredilere borçlanmış olması sonucunda elinde para kalmıyor” dedi. Bolu'da ev sahibi olmayan kişi sayısının yüzde 60 oranından yüzde 30'a kadar düştüğünü belirten Özgören, “İnsanlar 10 yıllığına borçlandı. Düşük faiz nedeniyle insanlar ihtiyaçları olmadığı halde araba yada ev aldılar” dedi.

'Vatandaş gelirinden fazla borçlandırılıyor'

Bakkal dükkanı işleten 40 yaşındaki Adnan Çetin de, piyasadaki sıkıntının kredilerden kaynaklandığını söylüyor. Kredi kartı olduğu sürece, vatandaşın aldığı parayı bankaya yatırmaya devam edeceğini belirten Çetin, “Herkesin olduğu gibi benim de kredi kartı borcum var. İnsanların gelirine göre borçlandırılması gerek, ancak çok fazla borçlandırılıyor. Vatandaş da lükse de düşkün. Mesela cep telefonları. Sürekli yenisi çıkıyor. Herkes de onu almak için yarışıyor. Para olsun yada olmasın, dış görünüşüne dikkat ediyor. Bankalar ise senin benim paramla borç veriyor. Banka zaten insanları sömürmek için var. Önceden arkadaşlarından borç alabiliyordun. Şimdi ise insanların güveni kalmadığı için zorunlu olarak bankadan alıyorsun” dedi.

Cep telefonu dükkanında çalışan 23 yaşındaki Osman İşler de piyasada para akışı olmadığını söylüyor. İşler ise şunları kaydetti: “Paralar bir bankadan diğerine geçip duruyor. Vatandaş ay sonuna kadar kredi kartından harcıyor, sonra ay sonunda bankaya gidip maaşını alıp diğer bankaya yatırıyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.