Huzuruna geldik, anılar tazelendi

            14.03.2005

5 Mart 2000'de ebedi yolculuğa uğurladığımız İzzet Babamız'ın huzurundaydık beşinci kez. Semaya uzanan elleri ıslatan gözyaşlarımızı içimize akıtarak onu, onun büyüklüğünü konuştuk yürekten yüreğe. Dev eserlerinin gözetmeni gibiydi anıt mezar, en çok istediği Tıp Fakültesi'nin karşısında. Yıldızlar gibisin İzzet Baba. Doğduğun şehri aydınlatıyorsun, Gölköy yamaçlarından.

İşte üniversitenin Rektörü, vefanın örneğini gösteren İzzet Baysal dostlarına merhaba diyor, senin adına.

İşte Belediye Başkanı. İnsanlar doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Bazıları var ki, eserleriyle hep yaşar. Sen Boluluların kalbinde hep yaşayacaksın, yaşatacağız. buna söz veriyorum.

İşte Valimiz Sn. Ali Serindağ. Devlet üstün hizmet madalyası sahibini saygıyla selamlıyorum. Eserleriyle tanıma imkanı bulduğum bu kişiyi, hepimiz örnek almalıyız. Eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanan yüzbinlerin kalbinde yaşayacak bu insan, az konuşup çok iş yapmıştır. Onun vakfına ve eserlerine sahip çıkmak görevimizdir.

Ve Müftümüz Sn. Ahmet Okutan'ın sade, duru, herkesin anlayabileceği dilden duasına karışan amin sesleri. Ruhun şad olsun İzzet Baba.

Tıp Fakültesi Morfoloji binasının konferans salonundayız. Burada, İzzet Baysal'ın yaşamına ait ola kesitlereki beraberliklerden, belleklerde kalan anılar paylaşılacak, salonu dolduran insanlarla.

Önce İzzet Baysal'ın söylediklerini, kendi sesinden dinliyoruz. Beyaz perdeden yankılanan sözlerde, ilkelerine, davranışlarına, olmazsa olmalarına ait kısa, özlü ve çarpıcı.

Panelistler yerlerini alıyor. Yönetici Prof. Dr. Rektör Sn. Yaşar Akbıyık. Yeğen Ahmet Baysal, kanatlı sektör temsilcimiz Sn. Şerafettin Erbayram ve Belediye Başkanlarımızdan Necdet Gören. Rektör Prof. Dr. Sn. Yaşar Akbıyık; "Onu Türkiye, dünya konuşuyor. Üniversitemiz yayınlarının ulaştığı her kürsüde onun adı konuşuluyor" diyerek sözü Ahmet Baysal'a veriyor.

Ahmet Baysal; "O kimsenin hakkını yemedi. Yetim hakkı var diyerek, devletine olan borcunu kuruşu kuruşuna kadar ödedi. Hayırlarını vergisi ödenmiş kazancı üzerinden yapmıştır.

Haliç kıyısında bir depomuz vardı. Bedrettin Dalan zamanında istimlak edildi. İstimlak işlemlerinin yapıldığı dönemlerde, o bölgedeki değerler verilen beyanname değerlerinden daha çok yüksek olmasına karşın, mahkemeye itiraz ederek verdiği düşük fiyat beyanname üzerinden istimlak parasını almıştır.

O, her giriştiği işte başarılı olmuştur. Bir dönem Çinçille adlı kürk için, Ayazağa'da bir işletme kurdu. Hayvanların yemleri Almanya'dan özel olarak geliyordu. Bir seferinde yemler bozuk çıktı. Yazışmalar sonuç vermedi. Hiç Almanca bilmemesine rağmen, Almanya'ya giderek firmayı mahkemeye verdi, avukat tuttu. Belki de yem bedelini kat kat geçecek şekilde, uçakla Almanya'ya giderek, masraf etti. Bu olay hakkını yedirmemek için, çarpıcı bir örnektir."

Şerafettin Erbayram; "Ziraatçi olduğum için, Çinçille kürkü alınan hayvanlara merak salmıştım. Ayazağa'ya götürmek üzere, randevu vermişti. Randevu yerine gittiğimde beni bekliyor buldum. Randevularına çok sadıktı. Yaklaşık 10 dakika önce gelmişti. Çok mahcup oldum."

Necdet Gören; Yaptığı eserler karşısında, adını bir caddeye vermiştik. Yeterli görmeyerek, buna ilaveten gelecek kuşakların, bu hayırseverimizi yakından tanıyabilmeleri için, heykelini yaptırmayı da düşündük. Bu konuda Belediye Meclisi'nden kararı çıkardık. Heykelin yerini, Kültür Müdürlüğü'nün yanındaki parkı düşünmüştük. Ama kendisi orasına gelen geçenin az olması nedeniyle, tasvip etmedi. Şimdiki yeri kendi tercihidir. 11 Mayıs'ta heykelin açılışı yapıldı. Aynı günde İzzet Baysal'a Şükran Günleri olarak ilan edildi. Çok mutlu olmuştu.

Çok dikkatliydi. Bir toplantıda, eserlerini sayarken, birisini yanlış söylemişim, hemen ikaz ederek düzeltti.

Onunla yaşayan herkesin, unutmadığı bir anısı mutlaka vardır. Onu tanısın tanımasın, herkesi söyleyecekleri mutlaka vardır.

O bir efsane, gelecek bir nesil ondan bahsedecek mutlaka birşeyler bulacaktır.

Allah'ın rahmeti üzerine olsun.

Bu yazı toplam 729 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.