Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

İCRA DOSYALARINDA REKOR ARTIŞ…

Ülkede yaşanan bu ekonomik kriz hakkında hükümet de dahil herkesin bir fikri var. Hükümet vatandaşı suçlarken, bahanelere sığınırken bir de bu ekonomik krizin yaşattığı gerçekler var.

Son dört buçuk ayda icra dairelerine 3 Milyon 664 Bin yeni dosya geldi. İnsanların maaşları enflasyon karşısında erimiş, vatandaş ekonomik krizin altında ezilmiş, insanlar geçinmek, temel ihtiyaçlarını karşılamak için borç para bankalardan borç para almış, kredi kartından alışveriş yapmak, faturalarını ödemek zorunda kalmış ve nihayetinde bu borçları ödeyemeyince de icralık olmuş durumda.

İcra dairelerindeki dosyaların sayısı geçen senenin aynı dönemine göre, yüzde 29,1 artmış. İnsanlar bu ekonomik kriz altında borçlarının ise sadece faizini ödeyebiliyor. Vatandaşın maaşı pula dönünce, geliri giderini karşılayamayınca vatandaş kendince mecburiyetten çözümü bankalardan borç para almakta buldu ancak devletten her geçen gün bu ekonomik krize bir çözüm gelmeyip, kriz günden güne derinleştiğinden, bankadan aldığı borcu da ödeyemedi. 06/05/2022 tarihi itibariyle vatandaşın bankalara olan borcu 1 Trilyon lirayı geçmiş vaziyette. Vatandaş üç aylık dönemde 36,5 Milyar Lira faiz ödüyor. Ancak faizleri ödemeye gücü yeten vatandaş ana parayı ödemeye geçemiyor. Bahsedilen borçların faizini bile ödemeyen binlerce vatandaş var.

Ülke genelindeki icra dairelerindeki toplam dosya sayısı ise 23 Milyon 459 Bin. Ynai vatandaş geçinmek adına borç alıyor, o borcu ödeyemiyor ve icralık oluyor. Vatandaşın bankalara, finansman şirketlerine, TOKİ’ye olan borcu 1 Trilyon 173 Milyar liraya yükseldi. Takipteki borçlar ise 27,6 Milyar Lira.

Bahaneler, suçlamalar, her bir kafadan çıkan sesler değil, bunlar gerçek. Vatandaşın borç batağı gerçek. İnsanlar çalışıyor, alın teri döküyor günün sonunda ise borç batağının içinde kaygıyla korkuyla nefes alıyor. Vatandaşın borcu gırtlağında, bu ekonomik kriz karşısında ise sabrı taşmış durumda. Bu da böyle biline...

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın…

Bu yazı toplam 638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar