Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

İhale İptal

            26.01.2005

2005 yılında Hükümet Konağı binası yapılıp Bolu’nun gündeminden düşsün artık. Yapmayı beceremiyorsak, yıkıp orayı temizleyelim ve bu işten de vazgeçelim.

Bir Bolulu olarak, bir mimar olarak bu kepazeliği görmekten utanıyorum.

Vilayetimizin yıllarca bir okulda hizmet vermesinden utanıyorum.

Bu yıkıntıyı daha kaç Vali seyredecek? Bolulular’ın çok hizmetler beklediği çalışkan Valimiz Ali Serindağ’ın herşeyiyle düzgün bir Hükümet binasında Bolulular’a hizmet vermesini diliyorum.

Maalesef ihaleye Sayıştay vize vermedi, ihale iptal oldu, beceremedik.

Halbuki büyük mücadelelerle, kavgalarla ihale bedelinin yarısına yakın parayı temin etmiştik. İhale Komisyonu’ndan bir arkadaşımızın şerh koymasıyla sakatlık başladı. Komisyondaki altı arkadaşımız o bir arkadaşımızı ikna edemedi mi? Gerekçe ne idi?

Başbakanımızın da zaman zaman sıkıntılarını dile getirdiği Kamu İhale Kurumu (KİK)’nun işi verdiği Pekerler İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Firmasına Sayıştay neden vize etmedi? Bu firmanın teminatı irat kaydedilecek mi? Su-Tek-Net Yapı Ortaklığı firmasına şerh konurken, Sayıştay’ın vize etmediği Pekerler İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. firmasının durumu bu komisyonda tartışılmadı mı? Neden o firmaya da İhale Komisyonu’ndaki o arkadaşımız veya diğer arkadaşlarımız şerh koymadı?

Yetkililer birtakım spekülasyonlara ve dedikodulara sebep olan bu durumu kamuoyuna güzel bir şekilde anlatmalıdır.

İhalenin iptal özeti

İhaleye 6 firma katılıyor, 3 firma yeterlik alıyor. Su-Tek-Net Yapı ve Ortak Girişimi 3.258 trilyon Pekerler İnş. San. Tic. Ltd. Şti. 4.050 trilyon, Baki Yapı Malz. Tic. San. Ltd. Şti. 4.150 trilyon teklif veriyorlar.

Buraya dikkatinizi çekerim. Bu işsizlik ortamında, böyle bir inşaat ihalesine 3 firma teklif verebiliyor. İhale Komisyonu’ndan 6 üye (bir üye verilmemesi için şerh koymuş) 3.258 trilyon veren Su-Tek-Net Yapı firmasına işi vermiş, evraklar tasdik için Kamu İhale Kurumu’na gönderilmiş. Kamu İhale Kurumu 4.050 trilyon teklif veren Pekerler İnşaat firmasına işi vererek tasdik etmiş. Bu sefer evraklar vize için Sayıştay’a gönderilmiş, Sayıştay da Pekerler İnşaat firmasında noksanlıklar bularak ihaleye vize vermemiş, dolayısıyla da ihale iptal edilmiş. Şimdi herşey sil baştan yeniden ihaleye çıkarılacak.

Ne yapılmalı?

Diğer onarım inşaatlarından pek farkı olmayan bu inşaat, gözde fazla büyütülmemeli. Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nde bilgili, tecrübeli ve bu ihaleyi layıkıyle yapacak çok arkadaşlarımız var. Onlar bu işle görevlendirilmeli. Metrajlar ve keşifler yeniden gözden geçirilmeli. Eski eser kalıntısı %20 civarında. Ona göre eski eser restorasyonu için birim fiyatlar dengelenmeli, keşfin %80’lik kısmı Bayındırlık birim fiyatlarına göre yapılmalı, abartılı metrajlar varsa düşülmeli.

Kanunların ve yönetmeliklerin elverdiği ölçüde şeffaf olunmalı, saklanıp gizlenmemeli. İnşaata sadece eski eser restorasyonu ve restitusyonu olarak bakmayıp, belli müteahhitlerin dışında da ihaleye katılımın artırımı sağlanmalı.

Netice olarak, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğümüz, Özel İdare Müdürlüğümüz yüzlerce ihale yaptı. Böyle bir durumla hiç karşılaşılmadı, en kısa zamanda yeniden ihaleye çıkarılıp inşaat sezonuna yetiştirilirse bir inşaat sezonunda bitirilebilinir. Yeter ki dedikodulara sebep olacak ortam yaratılmasın, iyi ve dürüst müteahhit seçimi yapılsın.

Bu yazı toplam 1588 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.