İhalede tok sesi ile dikkatleri çekti

İhalede tok sesi ile dikkatleri çekti

Belediye dükkânları ihalesi ile kamuoyu tarafından yeterince tanınmayan insanlar ön plana çıktı. İhalede üç dükkân alarak dikkatleri üzerine çeken Münip Mungan kimdir? Bolu kamuoyu Münip Mungan'ı, Mungan Petrol'ün sahibi olarak biliyor. Ticari hayatının petrolle sınırlı olmadığını ticari yaşamındaki evreleri Mungan, bize bütün samimiyetiyle anlattı…

RÖPORTAJ: AYŞEGÜL TOPCU

Münip Mungan merak ediliyor. Münip Mungan Kimdir?
1956 yılında Mardin'de doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Mardin'de tamamladım. Diyarbakır Eğitim Fakültesi'nde Matematik bölümü mezunuyum. Matematik öğretmenliğini iki yıl icra ettim. Daha sonra Mardin'de Gima Marketleri açıldı. Bana orda çalışmam için teklif geldi, ben de öğretmenlikten istifa edip Mardin Gima Marketlerinde müdür olarak çalışmaya başladım. Askerliğimi kısa dönem olarak Erzincan'da yaptım. Mardin'de aşiret olarak değil, familya olarak Mardin ve Güneydoğu'nun en geniş ailesine sahibiz. Aynı familayadan olan sekiz, dokuz tane değişik soyadlı aileye sahibiz. Mardin Milletvekili Metin Musaoğlu, Abdulkadir, Necati Kerimoğlu, Murathan Mungan benim kuzenimdir. Mardin'den herhangi birisine sorduğunuz zaman Mungan familyası olarak herkes tanır. 1990–1999 yılları arasında Bolu Alay Komutanlığını yapan Usat Mungan benim kuzenimdir. Kürt kökenli değil, Arap kökenliyiz.

Mardin'de Mungan evleri yerli, yabancı turistlerin en çok rağbet ettikleri bir yermiş!

Evet, Mardin Sınırkapı Mahallesinde bu evler yer alıyor, bu evlerin büyük bir bölümü aile familyamıza aittir. O evlerin iki yüz yıllık bir geçmişi vardır. Evlerin hepsi taş oymalıdır, hepsi sanat eseridir. Babam ölmeden önce bana ordan bir taş ev hediye etti. Evin alt katını hayır işlerine açtım. O evde babamın ve vefat eden abimin emeği çok. Evin üstünde onların isimleri yazıyor, taziye evi olarak ev kullanılmaktadır. Babamdan bana Musaybin Mardin'de araziler kaldı.

Ticari hayatınız ne zaman başladı?

1982 yılına kadar Gima Marketlerinde müdürlük yaptım. 1982–1986 yılları arasında babamın işlerini yürüttüm. O zaman Mardin merkez ve bütün ilçelerinin garaj santrali işletmecisi babamdı. Santralin arazisi de benim familyamın vakfına aittir. O vakfımız sanat, ticaret okuluna sağlık ocaklarına araziler bağışlamış bir vakıftır. Vakfımız arazileri ve mülkleri satılamaz. Gelirleri sadece erkek çocuklarına bırakılır. Her iki senede mütevelli heyet oluşturulur. Mütevelli heyetin başkanı da üniversite mezunu olmak şartı vardır. 1963 yılından beri Şehirlerarası bütün araçların terminal ve komisyon işleri babam tarafından gerçekleştirilmekteydi. onların başında durdum. Aileden kalma beş bin dönüm arazi ve babamın olan sekizyüz dönüm arazinin ekilmesi, biçilmesi işlerini takip ettim. Aynı zamanda Mardin'de otel işletmeciliği de yaptık.

Daha sonra…

Evet, 1987 yılında TED Ecza Depolarında yüzde kırkbeş ortağı olarak İstanbul'da ticari hayatıma başladım.

Tarım ilacı mı satıyordunuz?

Tarım ilacı satmıyorduk. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan ilaçları üzerine o zaman biz Türkiye'nin en büyük ve tek veteriner ecza deposuyduk. Ticari hacmi yüksek bir müessesinin işletmeciliğini devam ettirmek için ben olayım ağabeyim olsun hep çalışırdık.

Bolu'ya nasıl geldiniz?

İstanbul'dan Karadeniz bölgesine hizmet etmek zor olduğu için, Bolu'da şube açmaya karar verdik.1992 yılında Bolu'da TED Ecza Deposunun şubesini açtık. Şubenin başına ben geçtim. 2000 yılına kadar ağabeyimle olan birlikteliğim devam etti. Daha sonra depoları ayırdık, Bolu şubesi bana İstanbul, Mardin depoları ağabeyime kaldı.

Sadece Bolu Merkeze mi bakıyordunuz?

Hayır, Bolu, Düzce, Adapazarı, Kastamonu merkez ve tüm ilçelerine hizmet veriyoruz.

TED Ecza Deposuna hala devam ediyor musunuz?

Evet, devam ediyorum.1994 yılında da Adnan Daylan Beye Elf Petrol'e ortak oldum. 1996 yılında Adnan Beydeki yüzde elli hisseyi de aldım. Şuan Total olarak hizmete devam etmektedir. Daha sonra 1997 yılında Mungan Gölköy Un Fabrikasını kurduk.1999 yılına kadar fabrika çalıştı. Ağabeyimin vefatından sonra fabrikanın içindeki makineleri Afganistan'daki bir Türk vatandaşa sattık.

Hastane açma fikri nerden çıktı?

1999 depreminde herkes Bolu'dan kaçarken, biz Bolu'dan gitmeyi düşünmedik. O zaman apartmanda oturuyorduk. Daha sonra Bolu'da hemşerim olan Necdet Adak'la sağlam ev yapma arayışına girdik. Kendi evimizi kendimiz yaptık. Arsa karşılığı arsa sahiplerine evlerini teslim ettik. Villaları yaptıktan sonra boş arsamız kalmıştı. İzzet Baysal Kadın Doğum Hastanesi'ndeki doktor arkadaşlar bize hastane konusunda bu arsaya teklifte bulundular. Biz bu teklifi değerlendirdik. Biz buraya iş merkezi düşünüyorduk. Doktor arkadaşların teklifini ciddiye aldık, projemizi hastane olarak değiştirip hastanemizi yaptık.

Peki, şimdi gelelim Belediye dükkânlarının ihalesine, bu kadar işinizin arasında neden böyle bir yatırıma gerek duydunuz?

Tamamen yatırım maksadı ile bu ihalelere katıldım. Bankada atıl duran nakdim vardı. Onu değerlendirmek istedim.

İhalede son derece kararlı gözüküyordunuz.

Evet, ben zor karar veririm, ama karar verince de kolay kolay dönmem. Ancak dükkânına Mehmet Karakaya'nın isteği ile girdim.

Bana “Benim bir limitim var, ben alamazsam sen al” dedi. İhalenin belli bir aşamasında Karakaya çekildi, ben İmat Ltd. ile çekiştim ve dükkânı aldım.

Peki, Mehmet Bey dükkânı sizden geri isterse verir misiniz?

Tabii, o şimdi artık olmaz. İhaleye fesat karıştırmak olur.

Sonraki ihalelerden çekildiniz?

Evet, fiyatları makul görmedim. Bildiğiniz gibi ikinci gün olan pazartesi ihalesine de katıldım.

Evet, pazartesi günü izledim sizi iki dükkân daha aldınız.

Oğlum mimar, ona İzzet Baysal Caddesin'den bir ofis dükkân almak istiyordum. Adaş Kırtasiye'nin olduğu dükkân küçük olduğu için yanındaki dükkânı da almak zorunda kaldım. Yoksa özel bir maksadım yoktu.

Yatırımlara devam edecek misiniz?

Kısmetse memleketimiz olan Bolu'ya yatırımlara devam edeceğiz. Baba ocağı Mardin'de de irtibatımızı kesmeden ticari yaşamımıza devam edeceğiz.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.