İhaleye katılmayan CHP'lilere Başkan tepki gösterdi: “Cesaretiniz varsa söylersiniz”

İhaleye katılmayan CHP'lilere Başkan tepki gösterdi: “Cesaretiniz varsa söylersiniz”

Sonucu Bolu kamuoyu tarafından merakla beklenen Bolu Şehirlerarası Terminal ihalesi, dün sona erdi. Tek teklifin verildiği ihaleyi Yusuf Bayrak kazandı. Yapılan ihaleye CHP'li meclis üyelerinin katılmamasına tepki gösteren Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Adrese dayalı ihale yapıyorlar deniliyor. Ama ihaleye CHP'den kimse katılmıyor. Bolu'nun önünü kapatan bir sözünüz varsa gelip burada ihalenin olduğu gün oturursunuz, cesaretiniz varsa da, bildiğiniz bir şey varsa da söylersiniz” dedi.

Belediye Meclis Salonunda yapılan ihale öncesi, Belediye'nin girişinde Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler güvenlik önlemi aldı. İhalenin duyurulduğu günden ihalenin gerçekleştiği saate kadar üç tane ihale teklifi alındığı, ancak ihaleye tek teklifin verildiği öğrenildi.

YUSUF BAYRAK FİRMAYA VEKÂLET ETTİ

Gerçekleştirilen ihalede, ihaleye teklif veren Lider Yeşil Bolu San.Tic.Ltd.Şti. ihale için gerekli evraklarının tamam olup olmadığı incelendi. Evrakla yeterli görüldükten sonra ihale için belirlenen muhammen bedel üzerinden pazarlık sürecine geçildi. İhaleye teklif veren firmaya Yusuf Bayrak vekâleten katıldı.

TESPİTLER YAPILDI

İhalenin ilk muhammen bedel tespitinde, terminalin yapım bedeli 4 Milyon 5 yüz bin TL, ayrıca 15 yıllığına kiralanacak terminalin aylık kira bedeli olarak 15 Bin 5 Yüz TL olarak belirlendi. Yapılan hesaplamaya göre ihale için toplam muhammen bedel 7 milyon 2 yüz 90 bin TL olarak belirlendi. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın başkanlık ettiği ihalede Yılmaz, ihaleye katılan firmanın vekili Yusuf Bayrak'la kira bedelini arttırma talebini sordu.

SİZ TEKLİFİNİZİ VERİN BİZ KARAR VERECEĞİZ

Yılmaz yaptığı değerlendirmede, “İhaleye katılmak için 3 tane dosya alınmıştı, ama ihaleye bir tek firma katılmış. Dosya alan arkadaşlarımızın ihaleye katılmadığı görülüyor. Sizin evraklarınız tamam. Ben sizden şuan kira bedelini yükseltmenizi isteyeceğim. Siz yükseltmek istediğiniz rakama kadar yükselteceksiniz. Sonra biz verdiğiniz teklifin uygun olup olmadığı ile ilgili kararı vereceğiz. Burada ayrıca görülen değerlere baktığımda, biz gerçekleşen ihaleyle ilgili fiyatları minimize etmişiz, siz de fiyatlarınızı minimize etmişsiniz. Zaten ihaleye giren de yok gibi bir yapıya dönüşmüş” dedi.

ZAMAN ZAMAN MAĞDURİYET YAŞIYORUZ

Yılmaz'ın konuşmasının ardından Bayrak şu açıklamayı yaptı: “Öncelikle başkanım size teşekkür ediyorum. Biz belediyenin kırk elli yıllık kiracısıyız. Burada öncelikli olarak Dört Buçuk Milyon TL gibi bir bedel var ödenecek. Terminalde de aynı şekilde olacak biz terminale aylık 16 Bin 500 TL kira teklifinde bulunalım. İnanın bizim maliyetlerimiz yüksek. Terminal işi hiç görüldüğü gibi değil. Zaman zaman mağduriyet yaşıyoruz. Biz kira bedelini Bin TL daha arttıralım” dedi.

HER AY OTUZ KIRK BİN LİRA BURANIN MASRAFI OLACAK

Yılmaz, Bayrak'ın teklifini yeterli bulmayarak, “Bu rakam bizim beklediğimiz rakam değil. Şuanda ciddi bir sistem kurduk orada. Türkiye'nin otogar olarak en yerinde olan mekanlarından birini kurduk” dedi. Bayrak, Yılmaz'ın değerlendirmesi üzerine “Bu yapıyla birlikte otogara giren araç sayısında bir artma olmayacak. Yapılan işletmenin aylık masrafları ağır. Her ay otuz kırk bin lira buranın masrafı olacak. Biz eski yerimizden buraya geçtiğimiz zaman masraflarımız artacak” diye konuştu.

RAKAM KOMİSYONDA DEĞERLENDİRİLECEK

Yılmaz, Bayrak'tan tekrar bedel arttırmasını istedi. Bayrak bu defa aylık 18 bin 5 yüz TL vermeyi kabul etti. Yılmaz, tekrar Bayrak'a kira artırımı yapıp yapmayacağını sordu. Bayrak en son 20 bin TL verebileceklerini söyledi. Son teklifi alan Yılmaz, verilen rakamı ihale komisyonunda değerlendireceklerini söyledi.

BAŞKAN YILMAZ YİNE CHP'LİLERE YÜKLENDİ

Yılmaz, CHP grubundan ihaleye katılan belediye meclis üyesi olup olmadığını sordu. CHP grubundan kimsenin katılmadığını gören Yılmaz şu açıklamayı yaptı: “Adrese dayalı ihale yapıyorlar deniliyor. Ama ihaleye CHP'den kimse katılmıyor. Bolu'yu daha fazla sevdiğinizi iddia ediyorsanız daha fazla kişinin ihaleye katılmasını sağlarsınız. O zaman da Bolu'yu sevmiş olursunuz. Ama Bolu'nun önünü kapatan bir sözünüz varsa gelip burada ihalenin olduğu gün oturursunuz, cesaretiniz varsa da bildiğiniz bir şey varsa da söylersiniz. Yoksa kimsenin haddini aşmaya hakkı yok. Maalesef uzaktan konuşarak bu işler olmaz” dedi.

Dün Yusuf Bayrak'ın 20 Bin TL kira bedeli teklif ettiği terminal ihalesinin ihale komisyonu tarafından nasıl sonuçlandırılacağı merak ediliyor. Herhangi bir ihale iptalinin olmaması durumunda ihaleyle ilgili 15 gün içinde sözleşme imzalanması gerekiyor.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.