Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

İki gaz-Doğalgaz Biyogaz

            24.03.2004

Geçtiğimiz hafta Ticaret ve Sanayi Odası salonunda iki gaz toplantısı yapıldı. Büyük ölçüde çevre kirliliğine neden olan kümeslerden çıkan 150 bin ton civarında tavuk atıklarının değerlendirilmesi.

Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı Bolu’ya yararlı bir girişimde daha bulunarak bu konferansı tertip etti. Vakıf yöneticileri Fuat Öztekin ve Nevzat Anlıtan ikilisinin organizesiyle Ziraat Mühendisi Aslan Sürmeli, hemşehrimiz Prof.Dr. Oktay Beşkardeş ve Prof.Dr. İlhami Kiziroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı toplantıya tavuk sektöründe faaliyet gösterenler, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri hazır bulundu.

Bu toplantıda Valimiz Sayın Mehmet Ali Türker’in sözlerinin arasındaki şu cümleleri çok önemli ve düşündürücü buldum; “Neyi nasıl yapacağımız önemli 150 bin ton tavuk atıklarının nerede, nasıl kullanıldığını başta resmi kurumlar olmak üzere kimse bilmiyor, çevre kirliliği nedir bilen yok, bunların kontrol altına alınması gerekiyor.”

Evet bilinçsizce tarlaya serilen, yol kenarlarına atılan komşu bahçeye dökülen bu atıklar işlendiği takdirde bir cevher olması gerekirken, çevreyi hem pisliyor hem de kirletiyor, bunun hiçbir mazereti olamaz.

Hemşehrimiz Prof.Dr. Oktay Beşkardeş ise hayvansal atıklardan biyogaz üretimi hakkında katılımcılara kısa ve öz anlaşılır bir dilde bilgi verdi. Bu atıklardan maliyeti yüksek olmayan silolar vasıtasıyla metan gazı elde edilebileceği, geriye kalan atıklardan da organik gübre olarak istifade edileceği bugün dünyada kullanılan ve tercih edilen bir gübre olduğunu ifade etti.

1982-83 yıllarında Yalova Termal Tesisleri’nin onarım ve restorasyonunu yaptığım dönemlerde Çınarcık’taki çiftliklerin büyük bir kısmı hayvan atıkları, çürük elma, meyva vs.gibi evsel atıkları siloda toplayarak basit bir tesisle biyogaz elde ediyorlar ve çıkan biyogazı (metangaz) evlerinde kullanıyorlardı.

Çok yararlı geçen bu toplantı neticesinde tavuk sektöründe uğraşan üreticilerimiz ilerde başlarına ders olacak bu atıklar için herhalde tedbir alacaklardır.

İki toplantıda doğalgazın Bolu’ya gelip gelmeyeceği veya ne zaman geleceği, (Bolulu girişimcilerin tavuk atıklarından biyogaz üretip kullanacaklarını duyan BOTAŞ yetkilileri, doğalgazın ellerinde kalacağını anlayınca büyük bir paniğe kapılmışlar ve derhal BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Fuat Çelepci’yi Bolu’ya gönderdiler.)

Tabii bu bir şaka...

Bu seçim arifesinde BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı, Pazarlama ve Satış Daire Başkanlığı elemanları Bolu’ya geldi. Getirenlerden Allah razı olsun. Ticaret ve Sanayi Odası’nın salonunda yapılan toplantıda sanayicilerden teklif geldiği takdirde doğalgazın Bolu’ya geleceği sözü verildi.

Doğalgaz Bolu için o kadar çok önemli ki, herşey bir tarafa, doğalgaz bir tarafa. Turizm şehri olacak dediğimiz Bolu, hava kirliliğinden ölüyor. Kirli havada turizm olur mu?

Bu toplantıda bazı tespitler de ortaya kondu. Üretim ve ısınma amaçlı toplam olarak ihtiyacımız 2005 yılında 56 milyon metreküp olduğu ifade edildi. Bu rakam 45 kilometrelik mesafeden gelecek doğalgaz için az bir rakam değil.

Doğalgaz Bolu için olmazsa olmazlardan. Sanayinin Bolu’dan kaçmaması için ve yeni yatırımların gelebilmesi için enerji maliyetinin düşük olması gerekmektedir. Böyle bir imkan doğmuşken Bolu’nun bu konuda seferber olması lazım.

Bu yazı toplam 2588 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.