İki gün süre

İki gün süre

Kalıcı Afet Konutları ada yöneticileri, hak sahipleri adına Afet İşleri Genel Müdürlüğü’ne ve Bolu milletvekillerine Kalıcı Konutların geri ödemeleri ile ilgili yasanın doğru uygulanması için (20.08.2004) tatihine kadar süre

Kalıcı Afet Konutları ada yöneticileri, hak sahipleri adına Afet İşleri Genel Müdürlüğü’ne ve Bolu milletvekillerine Kalıcı Konutların geri ödemeleri ile ilgili yasanın doğru uygulanması için (20.08.2004) tatihine kadar süre verdiler. Bu süre sonuna kadar olumlu bir gelişme olmaması durumunda, haksahiplerinin idari yargı ve tüm yasal haklarının kullanılacağı ifade edildi.

İlimizde yaşanan deprem sonrası yapılan Kalıcı Konutların geri ödemelerinde yasanın doğru uygulanmadığı için birçok haksahibinin mağdur olacağını ifade eden Kalıcı Konut ada yöneticileri, Afet İşleri Genel Müdürlüğü’ne, Bolu Milletvekilleri Mehmet Güner ve Metin Yılmaz’a gönderdikleri yazıda, 20 Ağustos 2004 Cuma gününe kadar yasanın doğru uygulanması konusunda olumlu bir gelişme olmaması durumunda, hak sahiplerinin idari yargı ve tüm yasal haklarını kullanacaklarını belirttiler.

"YAZILI VE SÖZLÜ GİRİŞİMLERİMİZ DİKKATE ALINMADI"

Kalıcı Konut ada yöneticilerinin Kalıcı Konut hak sahipleri adına Afet İşleri Genel Müdürlüğü’ne ve Bolu milletvekillerine 18.08. 2004 tarihinde göndermiş oldukları yazı şöyle; "7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun’un 40.maddesinde ...ilk taksit ipotek tescil tarihinden, ipoteksiz borçlandırmalarda borç senedinin imzası tarihinden iki yıl sonra başlar" şeklinde açık hüküm vardır. Doğal olarak Bolu’da yapılan afet konutları hak sahiplerinin kredi geri ödemelerinde de bu kanun hükmü amirdir.

Ancak, 2004 yılı içinde gönderdiğiniz genelgelerde ilgili yasa ve hükmüne aykırı olarak geri ödemelerin ilk taksidinin "Konut tesliminden iki yıl sonra" başlatılması istenilmektedir. Hak sahipleri olarak makamınıza yasanın uygulanmasına yönelik yazılı ve sözlü tüm girişimlerimiz dikkate alınmadan haksız uygulama devam etmektedir. Kalıcı Afet Konutları Hak Sahipleri olarak 7269 Sayılı Yasanın ilgili hükümleri doğrultusunda 20 Ağustos 2004 tarihine kadar uygulamanın düzeltilerek ipotekli borçlandırmalarda ilk taksidin ipotek tescil tarihinden 2 yıl sonra başlatılması için gerekli işlemlerin yapılarak ilgili kurumlara bildirilmesini, mevcut uygulamanın devam etmesi halinde İdari Yargı ve tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı bildirir, gerek ve yeter işlemlerin yapılmasını saygılarımızla arzederiz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.