İKLİM ZİRVESİ COP26 UMUTLANDIRDI MI ?

 

İngiltere-Glaskow’ da COP26 Birleşmiş Milletler İklim Müzakereleri on beş günlük bir süreçten sonra sonuçlandı.

 Glaskow İklim müzakerelerinde  öne çıkan kabul görmüş bazı başlıkları özetlersek:

-Aralarında Türkiye’nin de  bulunduğu 124 ülke liderleri, ormanlar ve arazi kullanımı  konusunda  bir   deklarasyon  yayınladı. Buna göre, 2030 yılına kadar ormansızlaşmanın durdurulması sözü  verildi. ABD ,Kanada,Almanya,Fransa,Belçika,Danimarka,Japonya,  Hollanda,İngiltere, 2021-2025 arasında kullanılmak üzere ,iklim değişikliği ve ormanların  korunmasında     kullanılmak üzere 17 milyar dolar finansal destek sözünde bulundular.

-En çok kömür kullanan ülkelerden Güney Kore, Endonezya ve Vietnam,  ilk kez kömürü kullanımdan kaldırma ve/veya yeni kömür santralı inşa etmeme sözü verdi.   Kömürden çıkış kapsamında 25 ülke ve kamu bankasının  artık fosil yakıt projelerini bırakıp  yenilebilir enerji finansmanlarına destek sağlayacağını  açıkladı. Türkiye bu konuda kömürden çıkış tarihini ortaya koyamadı.

-Emisyonların azaltılması konusuna gelince; ilerleme var, fakat yeterince yakın değil

Hindistan’ın 2070 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma hedefi, en önemlilerindendi. Nijerya ‘da 2060 yılına kadar net sıfır emisyon  sözü verdi.

Diğer pek çok ülkeler de bu yüzyılın ortasına kadar net sıfıra gitme sözü verdiler.

-Gelişmekte olan ülkeler ,kasırgaların  etkileri ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi “kayıp ve hasar” için ödeme yapmak için fon talep ettiler.

-30’ dan fazla ülke ve 6 otomobil üreticisi  2040 yılına kadar  içten yanmalı araç satışlarını sona erdirme sözü verdi.Bu konularda bağlayıcı olmayan anlaşmalar  öngörüldü.

-Dünya şehirlerinin enerji kaynaklı emisyonların %70 inden fazlasını oluşturduğuna dikkat  çekildi .Bu nedenle yerel yönetimlerin gelecekte daha aktif bir rol üstlenmesi istenildi.

COP26, iklim değişikliğinin sonuçlarından kimin sorumlu olduğunu ve kimin ödemesi gerektiği konusunun artık göz ardı edilemiyeceğini açıklıkla ortaya koydu.

Sonuç olarak; kontrolümüz dışında olan  şeyler için endişelenmenin bir anlamı olmadığını savunan Stoa felsefesinin temel iyimserliğini kabul etmek,  karamsar olmaktan bizi koruyacaktır.

 

KAYNAKLAR

 

The Conversation,Simon Lewis,Mark Meslin.13 Kasım2021.

Change org.Türkiye İklim Ekibi17 .11.2021.

Charles Hacı. Grenoble Üni.2021.

 

Bu yazı toplam 649 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.