İKTİDAR PARTİSİNİN İHTİLAL KORKUSU VE ASKER ÜZERİNDEN POLİTİKA (NEMALANM

AKP halkın gözünden düştüğünü görüp; partisinin erimesini durdurmak için DON KİŞOT gibi yel değirmenlerine (ASKERE) saldırıyor. Asker üzerinden politika yaparak bir yandan mağdur öbür yandan mağrur rolü oynuyor.

AKP'nin elindeki en büyük kozu olan TÜRBAN’daki samimiyetsizliği, başarısızlığı kamuoyunca bilindiği için artık “TÜRBAN HORTUMCULUĞU” yapamıyor. Yapsa da işe yaramıyor.

AB (Avrupa) işbirliğine giriş için yaptığı atraksiyonlara ve teslimiyete karşı, malim birlik ülkelerinin Türkiye'ye bakışındaki aşağılayıcılığı, dışlayıcılığı bilmeyen kalmadığı için oda artık siyasi oyuncak olarak kullanılamıyor.

Ekonomide başarı olarak gösterdikleri İTHALAT ve sıcak para, düşük kur ile oluşan İTHALAT dalgası sonucu hormonlu büyüme küresel krizle bir balona iğne batırmış gibi birden boşalıp işsizliğin başını alıp gitmesi, fakirliğin artması, iflaslar, kapanan işletmelerin halkın gözünden kaçırılamamasıyla GÜÇLÜ EKONOMİ yalanı da halk nezdinde prim yaptırmayınca; iktidar partisi DEMOKRASİ İPİNE SARILIP hukuka dayanmış gibi görünerek yanına aldığı bir cemaat ile ihtilal kuruntusu ve saplantısıyla saldırıyor: neden bunu yapıyor?

Askerlerin geçmişte yaptıkları yanlış muhtıra çıkışları ve beyanlarının kendisini iktidara taşıdığını bildiği için yapıyor. Tek tutunacak dal bu kaldığı için yapıyor.

Evet, askerin geçmişte Cumhuriyet- Laiklik için duyduğu hassasiyeti inanç değerleri içinde göstermediğini iddia ederek, asker içindeki bir takım bireysel çıkışları da örnek göstererek yaptığı primlerle iktidar olduğunu biliyor.

İşte bu nedenle demokrat olmadan demokrasiyi kullanarak objektif hukuka (gerçek adaleti) sağlayan, inanmadan hukuku dayanak göstererek politik manevraya dayanan çıkışlar yapıyor.

Yandaş medyasıyla, cemaatle parti tabanıyla birilerinin nasırına basıp çıkışlar yapmasının yeniden ekmeklerine yağ süreceğini biliyor. Öbür yandan da askeri çevirme hareketine devam ediyor. Asker rahatsız olsa da, sözde demokrasi zinciriyle bağlanmış olması ve içerdeki şeyhe tabi olanların yıpratıcı belge, bilgi servisçiliği nedeniyle kıvranıyor. Bu durum ise bu çevrelerde MAZOİST bir zevk oluşturuyor.

Asker iktidar partisi ve onun dümen suyundakilerin tuzağına düşüp iktidarın ekmeğine yeniden yağ sürmemeli. İktidarın ömrünü uzatacak işler yapmamalıdır.

Askerin sivil yargıda yargılanması da dahil her çıkış sözde demokrasi için yapılıyor görünse de, altında yatan beklenti budur. Askerin görüş açıklamasını demokrasi dışı bulanlar parti memuru gibi hareket eden, açıklama yapan valileri tebrik ediyor, alkışlıyorsa çifte standardı iyi değerlendirmek gereklidir.

Yolsuzluğa, hukuksuzluğa bulaşmış milletvekilleri dokunulmazlıkla koruyan parti içi demokrasiyi işletmeyen zihniyetin demokrasiyi azına sakız etmesini hukuku siyasetin emrine verip dayanak yapmasını askeri, demokrasi safına davet ederken senin adamın benim adamım demesini iyi tahlil etmek anlamak lazımdır.

03.07.2009

Bu yazı toplam 1092 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.