İktidar ve muhalefetten ortak görüş; "İşsizlik en büyük sorun"

İktidar ve muhalefetten ortak görüş; "İşsizlik en büyük sorun"

Siyasilere, “Bolu'nun en büyük sorunu olarak hangi konuyu gördüklerini ve ellerinde imkan olsa ne şekilde çözeceklerini” sorduk. Bu soruyu yönelttiğimiz AKP Bolu Milletvekili Metin Yılmaz; “Benim hayallerim var&#

Siyasilere, “Bolu'nun en büyük sorunu olarak hangi konuyu gördüklerini ve ellerinde imkan olsa ne şekilde çözeceklerini” sorduk. Bu soruyu yönelttiğimiz AKP Bolu Milletvekili Metin Yılmaz; “Benim hayallerim var” diyerek yanıt verdi. Ana muhalefet kanadından da Yüksel Ceylan, düşüncelerini açıklarken önemli konulara değindi.

Her iki siyasinin de açıklamalarında dikkat çeken, Bolu için aynı sorunun ön planda görülmesi ve çözüm noktasındaki yapılacaklara dair aynı düşüncede olmaları idi. Bu da bize şu sözü hatırlatıyor; “Aklın yolu bir.”

YILMAZ; “İnsanlar karınlarının doymasını istiyor”

“Bolu'nun sizce en önemli sorunu nedir, eğer elinizde imkan olsa bu sorunu nasıl çözmeyi düşünürdünüz?” Bu soruyu yönelttiğimiz AKP Bolu Milletvekili Metin Yılmaz, önce zor soru diyerek zaman istese de, “Benim hayallerim var” diyerek devam ediyor. Bürokratik engelleri kaldırmada baş rol oynayacak milletvekillerimizden Metin Yılmaz, sık sık bundan şikayet ediyor ve sorunların çözümündeki tıkanmalardan duyduğu üzüntüyü dile getiriyor. Ve ona göre tüm Türkiye'de olduğu gibi, Bolu'da da yaşanan işsizlik sorunu en büyük sorun. Yılmaz vatandaşların iş imkanları istediğini belirtiyor ve şöyle devam ediyor, “İnsanların şu anda ihtiyacı duyduğu şey, karnının doyması. Bunu sağlayabilmek için de işsizlere iş imkanı sağlayacak yerler açılmalı, yatırımlar yapmalıyız. Organize Sanayi Bölgesi bu konudaki sıkıntıya şu anda tek çözüm görünüyor. Organize Sanayi Bölgesi genişleme alanı ile ilgili proje bu yıl yatırım programında. Geçtiğimiz gün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcımız Abdüllatif Şener ile bu konuyla ilgili görüşme yaptım. Şu anda kamulaştırma çalışmaları için 2,5 milyon YTL'lik bir bedel gerekiyor. Bununla ilgili ödeneğin en kısa zamanda çıkacağını umuyoruz. Daha sonra kamulaştırma çalışmaları tamamlanacak. Yeni iş yerlerinin kurulmasına imkan verecek olan Organize Sanayi Bölgesi, yatırımcıları kabul edecek. Bu girişimler ve yatırımlar da Bolu'nun işsizlik sorununa çözüm olacak.”

Ceylan; “Bolu yeni yatırım almıyor”

İktidar Milletvekili Metin Yılmaz'ın ardından, “Bolu'nun sizce en önemli sorunu nedir, eğer elinizde imkan olsa bu sorunu nasıl çözmeyi düşünürdünüz?” sorusunu yanıtlayan CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan da, “İşsizlik konuya parmak bastı. Ana muhalefet ve iktidar partileri olarak, sorunun tespitinde aynı görüşü paylaşmak çözüm noktasında da ortak hareket etmek, Bolulu insanların dileği olarak ortaya çıkabilecek nitelikte.”

Yüksel Ceylan, IMF talimatları ile hareket ederek yarımları sıfır noktasına indiren AKP iktidarını suçluyor ve işsizliğin Bolu'da en büyük sorun olduğunu vurguluyor. “İşsizlik ve istihdam” Bolu'nun en büyük problemi diyen Ceylan, açıklamasını şöyle sürdürüyor; “Bolu'nun yeni yatırım almaması, sorun olarak karşımızda duran işsizliğin boyutunu büyütüyor. Özellikle, IMF talimatlarıyla sıfır noktasına indirilen ve 4 yıldır iktidardaki AKP hükümetinin yatırım yapmaması, işsizlik sorununu içinden çıkılamaz hale getirdi. Özelleştirmelerle yaşanan işten çıkarmalar ve istihdam yaratacak iş yerlerinin olmaması bir işsizler ordusu oluşmasına neden oldu. Bence Bolu'daki bu sorunun çözümü, ancak Organize Sanayi Bölgesi'nin genişletilmesi ile mümkün olacaktır. Açılacak yeni alan, yeni iş yerleri demek olacak. Bu alandaki, yatırımlar, istihdam sorununu ortadan kaldıracak ve işsizliğe çözüm olacaktır.”

05.06.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.