İktidardan muhalefete cevap geldi

İktidardan muhalefete cevap geldi

Muhalefetin günlerdir süren eleştirilerine iktidar ses verdi. Milletvekili Metin Yılmaz ve İl Başkanı Fatih Metin'den sert yanıt geldi. Metin Yılmaz,Yüksel Ceylan'ı Kırsal Gelişme Projesi ile ilgili iddiaları için, siyasi vicdanda

Muhalefetin günlerdir süren eleştirilerine iktidar ses verdi. Milletvekili Metin Yılmaz ve İl Başkanı Fatih Metin'den sert yanıt geldi. Metin Yılmaz,Yüksel Ceylan'ı Kırsal Gelişme Projesi ile ilgili iddiaları için, siyasi vicdandan yoksun ve cahil olarak değerlendirirken, İl Başkanı Fatih Metin, DYP ve CHP'ye çattı.

AK Parti Bolu Milletvekili Metin Yılmaz; "Siyasi vicdandan yoksun"

Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında, bedava yatırımı Bolu'ya getiremediklerini iddia ederek milletvekillerini suçlayan CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan, milletvekili Metin Yılmaz'ın sert tepkisi ile karşılaştı. Yılmaz; “Ceylan'ın yaptığı açıklamalar siyasi vicdandan yoksun. Yaptığı kasıtlı açıklamayı, onun cehaletine veriyorum” diye konuştu.

Tarım Bakanlığı'nın kırsal kesimdeki altyapının iyileşmesi, tarımsal üretimin sanayi entegrasyonunun sağlanması için yapılacak yatırımlara destek amaçlayan Kırsal Kalkınma Projesi, iktidar ve muhalefeti karşı karşıya getirdi. Yüksel Ceylan'ın 2006'da, proje çerçevesinde bedava destek alan iller içine Bolu'nun alınmadığını iddia ederek suçladığı milletvekilleri, sessizliğini Metin Yılmaz ile bozdu. Proje hakkında gazetemize bilgiler veren Metin Yılmaz, Bolu'nun 2005'te pilot bölge seçilen 16 ilin arasında bulunduğuna dikkat çekerek; “Köy bazlı kalkınma projesi ilk önce pilot olarak belirlenen 16 ilde uygulandı. Bolu bu illerin arasında idi. Gelen destekle başarıya ulaşan proje, Bakanlık tarafından 81 ili kapsayacak şekilde genişletildi. 2006 yılında da, geriye kalan 65 il de kapsam içine alındı. Yani Ceylan'ın söylediği gibi, Bolu'nun bedava destekten yararlandırılan 64 ilin arasında olmaması gibi bir şey söz konusu değil. Bolu zaten projeyi ilk uygulayan iller arasında. Yüksel Ceylan, bilmediği konular hakkında konuşmasın. Önce öğrensin. Bu yaptığının siyasi vicdanla bir ilgisi yok. yaptığı açıklamaları cehaletine veriyorum” şeklinde konuştu.

Ödenekleri çıktı

Yılmaz, Tarım Bakanlığı tarafından uygulanması istenen çalışmanın başarıya ulaştığının altını çizdiği açıklamasına şöyle devam etti: “Köy bazlı kalkınma projesi çerçevesinde, sunduğumuz 12 proje için bakanlıktan 1 milyon 868 bin YTL sağladık. Bu paranın 1 milyon 88 bin YTL'si hibe, 1 süt soğutma, 1 kırmızı ve beyaz et işleme, 1 ham patates depolama, 3 adet süt toplama tesisi sadece özel sektöre ait projelerdir. Geriye kalan projeler ise altyapı projeleri. Özel sektöre ait yapılması planlanan tesisler var. Hepsinin de ödenekleri çıktı, en kısa zamanda hayata geçirilip hizmete sokulacak, başarı ile uygulanan projeler olacak.”

AK Parti İl Başkanı Fatih Metin; "CHP ve DYP siyasi rant peşinde"

AKP İl Başkanı Fatih Metin, dün Köroğlu Otel'de düzenlediği basın toplantısında, Bolu ve ülke geneli ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı ve muhalefetin haksız eleştirilerinden yakınarak, “CHP ve DYP siyasi rant peşinde“ dedi.

Fatih Metin, muhalefete sert çıktı. Yapılan eleştirileri yanıtlayan Metin şunları söyledi; “Biz Bolu gündemini boşa meşgul etmemek için muhalefete yanıt vermedik. Bolu'da meydan boş değil. Bu meydanı 2002 yılında AKP doldurdu.”

İhale 10 Nisan'da yapıldı

Doğalgazla ilgili muhalefetin yanlış bilgi verdiğini söyleyen Metin; “Doğalgaz 2 aşamada gelir. 1.si EPDK'ın planlama ve dağıtım ihalesi yapması, 2.si ise BOTAŞ'ın ana hattı yapma işidir. Bu konuda ilk adım Haziran 2005'te EPDK'nın yaptığı ihaledir. 10 Nisan'da 7 şirketle yapılan ihaleyi kazanan taraf ilimizde bir şirket kuracak. Bu şirketin dağıtımını ise BOTAŞ yapacak. BOTAŞ ihale komisyonunun çalışmaları sürüyor” diye konuştu.

Köy-Des, TOKİ ve Tünel

Fatih Metin yaptığı açıklamada, Köy-Des projeleri kapsamında ihalelerin başladığını ve Köylere Hizmet Götürme Birliği kaynağıyla ilimize 20 milyon YTL'nin geleceğini söyledi. Metin, böylece, 2007 sonunda susuz ve yolsuz köy kalmayacağını belirtti. Metin daha sonra ise TOKİ'nin Bolu'daki toplu konut açığını kapatmak için Özel İdare tarafından devredilen yere 500 konutluk yeni bir proje gerçekleştireceğini söyledi.

21.04.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.