İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Nacaroğlu duygusallığı

            25.02.2005

2005 yılı İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Vali Yardımcımız Sn. İsmail Eroğlu başkanlığında, Ticaret Sanayi Odası toplantı salonunda yapıldı.

Kasım ayında yapılan toplantıya ait bilgilendirmeden sonra, bölge müdürlerimiz tarafından, ilimizde yapılacak yatırım faaliyetlerinin kare kare fotoğrafları sunuldu.

Bu bilgilendirmede, bitirilen işlerden çok, proje aşamasında ihale noktasına gelindiğine, ancak birçoğunun ödenek yokluğu nedeniyle ihaleye çıkılamadığını, çalışmaların devam ettiğine ait anlatımları dinledik.

DSİ Bölge Müdürlüğü’nün Gölköy güneyinde yapacağı ağaçlandırma çalışmalarına başlanacağı haberi güzeldi. 15 hektar alanda yapılacak bu çalışmaya, biz de Bolu İl Erezyon Önleme ve Ağaçlandırma Gönüllüleri Derneği olarak katılacağımızı bildirdik. Umarım adı geçen ihata ile ilgili koruma teli ya da duvarı yakın zamanda bitirilir.

Karayolları çalışmasında, Paşaköy Abant kavşağı arasındaki yolun ne zaman ele alınacağı sorusuna, orada beton asfalt çalışmalarının yapılacağını öğrendik. Sevindirici bir haberdi. İnşallah proje aşamasında kalmaz.

Yakın zamanda konuşulup tartışılan Çevre Düzeni Planında, Bolu-Gerede aksı üzerinde sanayileşmenin olacağı gösteriliyor. Çevre ilçelerimizden olabilecek göç akınının önüne geçilebilmesi için ilçelerimizle bağlantılı yol ağının iyileştirilmesi çok önemli. Mevcut yollarda bulunan bazı tehlikeli bölgelerin düzeltilmesi sağlanamazken bu düşünce nasıl gerçekleşir bilemiyorum.

Dörtdivan, Yağbaşlar, Tekkedere sulama projesinin gerçekleşebilmesi için organik tarıma geçilmesi şartından bahsedildi. Günümüz dünyasında insan sağlığı için olduğu kadar, toprakların da kimyasal atıklardan korunması gündemde. Bolu ili topraklarının oldukça kirlenmediği de gözönünde tutulursa biran önce organik tarıma geçişimizi, bu şart belki tetiklemiş olacaktır.

Bölge müdürlerimizin açıklamalarından sonra, il müdürlüklerimizden Milli Eğitim Müdürü Sn. Halil Ecevit’e söz verildi. Eğitim Bölgesi toplantısında ve Doğancı Köyü’nde yapılan ilköğretime bağlı ek bina açılışında, gündeme gelen "Bir dershane de sen yap" kampanyasının Atatürk İlköğretim Okulu’nda başlatılacağının, uygulamaya konmasını duymaktan mutlu olduk.

Son söz İlimiz Sağlık Müdürü Sn. Osman Nacaroğlu’na verildi. Son günlerde yaşanan müdürlerin atanmasına ait trafik içinde yerini alan Sn. Nacaroğlu’na, sanki bir veda mesajı verme olanağı sağlanmış gibiydi.

Sağlık alanında yapılanları kalem kalem sıralayacağını beklerken, o çok anlamlı iki cümle ile konuşmasını noktaladı; "15 Mart 2005 tarihinde ayrılacağım. Projelerim içinde yapamadıklarıma ait hiçbirşey aklımda yok. Allahaısmarladık."

Sıcak kanlı, dost gönüllü, çalışkan bir arkadaşın iki cümlesinde, çok anlamlı mesajlar gizemini koruyor gibiydi. Memuriyet hayatı böyledir.

Çok büyük umut ve coşkuyla çıkılan yolculukta, bazen dümen sizin elinizde olur, düşlediğiniz limanlara uğrarsınız. Bazen, kopan fırtınalarla boğuşur, biryerlere sürüklenirsiniz. Bazen, seyir defterindeki rota, birden değişiverir, yeni barınaklarda, nefeslenmeye çalışırsınız.

Sanıyorum memuriyet hayatının belleklerde iz bırakan acıları, tatlıları da burada.

Yolunuz açık olsun. Sağlık ve başarılar dilerim.

Bu yazı toplam 706 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.