İl Koordinasyon Toplantısı’ndan

            23.08.2004

2004 yılı üçüncü dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, 18 Ağustos günü, Ticaret ve Sanayi Odası’nda Sn. Valimizin Başkanlığında yapıldı.

İlimiz yatırımlarında hangi işlemin ne aşamada olduğuna ait bilgilerin verildiği toplantıda, yatırımlara ait değerlendirmeler yapılırken, yatırımcı kuruluşların neyi ne kadar yapabildiklerinin ayrıntılarına ait sorular Sn. Valimizden geldi.

Daha ziyade yatırımcı kuruluşların rakamlara boğarak anlattığı çalışmalara da birçok faaliyetin ödeneksizlik nedeniyle başlanamadığını, başlanıp bitirilenlerin de, Özel İdare kaynaklı olduğunu öğrendik. Genel bütçe kaynaklı yatırımlar sanki frenlenmiş gibiydi.

Raporunu sunan her yetkilinin arkasından soru sormak isteyenin olup olmadığı Sn. Valimiz tarafından hatırlatılmış olunmasına karşın, salon sessizliğini korudu.

Aslında devletin temsilcilerine soruları soracak olanların büyük çoğunluğu salonda yoktu. Bolu’da göreve başladığı günden bugüne, ilin sorunlarının takibinde sivil toplum örgütlerinin sorumluluklarındaki öneme dikkat çeken Sn. Valimizin her ikazında sorular, bu kesimlerden gelmeli diye düşündüm ama, gözüme çarpan kimse olmadı.

Yapılacak yatırımların çoğunda (Merkez ve köy muhtarları, dernekleri, sivil toplum örgüt, sendika, dernek, vakıf ve oda temsilcilerimizin) ilgi alanlarına giren işlemler olması nedeniyle sağlıklı olarak sorular bunlardan gelmeliydi.

Bu toplantıda ilimizin siyasetçilerinin de nereye ne kadar yatırım yapılıyor, bilinmesi ve takibi açısından bilgilenmeleri gerekirdi.

İşte yaz sezonu geçti geçecek. Yapılan protokolle ilimiz Özel İdaresi kontrolünde olan Abant, gümrükten mal kaçırır gibi alınıp Milli Parklar’a devri yapıldı. Bu aşamada meydana gelen spekilasyonları sonlandırmak için de Sn. Orman Bakanımızın Abant’ta düzenlediği basın toplantısında Abant’ın Daos yapılacağını öğrendik. Bu toplantıda özellikle bu konuda nasıl bir gelişme olduğunu merak ediyorduk ama, düşlediğimizi alamamanın hayal kırıklığını yaşadık. Sevindirici olan bölge ile ilgili harita çalışmalarının başlamış olması.

Verilen bilgilerden şunu öğrendik; Proje yapmak önemli değil. Projenin uygulanabilir olması, işe yarar olması, maddi finans kaynağının mevcut olması çok önemli. Bunlar olmadıkça uğraşlar umut dağıtmaktan öteye gitmiyor, gidemiyor. Hele şu ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemlerde kendi yağımız Özel İdare kaynaklarıyla kavrulmak, tek tesellimiz oluyor.

Bu yazı toplam 584 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.