İlaç fiyatlarında büyük artış

İlaç fiyatlarında büyük artış

SSK Hastaneleri'nin Sağlık Bakanlığı'na devriyle birlikte, SSK eczaneleri kapatılmış ve SSK'nın toplu ilaç alımı ortadan kaldırılmıştı. Toplu ilaç alımının ortadan kaldırılmasıyla birlikte, ilaç fiyatlarında 7 kata varan artışlar

SSK Hastaneleri'nin Sağlık Bakanlığı'na devriyle birlikte, SSK eczaneleri kapatılmış ve SSK'nın toplu ilaç alımı ortadan kaldırılmıştı. Toplu ilaç alımının ortadan kaldırılmasıyla birlikte, ilaç fiyatlarında 7 kata varan artışlar yaşandı.

SSK eczanelerinin kapatılmasıyla birlikte, SSK'nın bir kalem ilaçta bile milyarlarca indirim yaptırabilmesini sağlayan “Toplu İlaç Alımı”nın önüne geçilmişti. Artık SSK'lılar ilaçlarını serbest eczanelerden alabilirken, yalnızca düşük orandaki “Kurum İndirimi”nden yararlanabiliyorlar. SSK, Türkiye'ye 50 milyon liraya giren ilacı bir firmadan 234 milyon liraya aldığı için, eleştirilerin hedefi olmuştu. Aynı ilaç bugün ise, serbest eczanelerde 434 milyon liraya satılıyor, aradaki 200 milyon liralık farkı ise, yine SSK ödüyor.

Yine SSK eczaneleri kapatılmadan önce 961 bin liradan satışa sunulan diğer bir ilaç, şimdi 6 milyon 900 bin liradan satılıyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz vatandaşlarımız, bu fiyat artışındaki asıl nedenin, uluslararası ilaç şirketlerine, halkın emeğinin peşkeş çekilmek istenmesinden kaynaklandığını belirttiler.

İsmail Isnık: "İlaç fabrikası tekrar açılmalı"

SSK ilaç fabrikasının ve eczanelerinin kapatılma nedenini, ülkemizin ilaç piyasasının uluslararası sermayeye peşkeş çekilmesi olarak değerlendiren 20 yaşındaki İsmail Isnık, “SSK ilaç fabrikası kapatılınca, rekabet ortamı ortadan kalktı ve böylece ilaç fiyatları 2 katına çıktı. Bu paranın büyük bir bölümünü her ne kadar devlet ödese de, devletin ödediği para da halktan vergi olarak toplanıyor. Bence devlete ait olan SSK ilaç fabrikası kapatılmamalıydı. Çünkü sadece bu şekilde hem ucuza ilaç üretiyor, hem de ithal ediyorduk. İlaç üretmek için kendi imkanlarımız varken, ilaç fabrikamızın kapatılıp yurt dışından ilaç ithal etmemiz bence yanlış. Üstelik burada çalışan işçiler de işsiz kaldı” şeklinde konuşurken, 3-5 tane uluslararası şirkete ilaç piyasamızı teslim etmek yerine, ilaç fabrikasının tekrar açılması gerekliliğini vurguladı.

Adem Özcan: "Devletin buna izin vermemesi gerekir"

2,5 ayda ilaç fiyatlarında yaşanan aşırı artışların, eczacıların ve uluslararası şirketlerin daha fazla kazanmak istemesinden kaynaklandığını belirten Adem Özcan ise, “Devletin buna izin vermemesi gerekir. Oysa iktidar, yabancı devletlerle ilişkisini daha iyi bir seviyeye getirmek için bunları yapıyor. Yabancı devlet dediysem, halkla değil, patronlarla arasını iyi tutmaya çalışıyor. Halkımız daha önce ödediği ilaç paralarının artık 2 katını ödemeye başlayacak” dedi.

Arzu Beykoz: "İhale olmayınca indirim de olmuıyor"

Bolu'da eczacılık yapan Arzu Beykoz ise, SSK eczanelerinin toplu ilaç alımında bulunduğu için çok ucuza ilaç aldığını, ancak şimdi bu ihalelerin yapılmadığı için, ilaçlarda da indirimin sözkonusu olmadığını belirterek; “SSK'lılar 10 şubattan itibaren serbest eczanelerden, diğer çalışanlar gibi %11 + %3,5 indirimli ilaç alabiliyorlar” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.