İlimizdeki trafik keşmekeşliğiyle ilgili ortak görüş: "Denetimler yetersiz"

İlimizdeki trafik keşmekeşliğiyle ilgili ortak görüş: "Denetimler yetersiz"

Bir ilde trafiğin düzenli akabilmesi için trafik denetiminin sıklıkla yapılması gerektiğini söyleyen vatandaşlar; “İlimizdeki karışık trafiğin nedeni, yeterli denetim yapılmaması. Park edilmez levhasının altında bile saat

Bir ilde trafiğin düzenli akabilmesi için trafik denetiminin sıklıkla yapılması gerektiğini söyleyen vatandaşlar; “İlimizdeki karışık trafiğin nedeni, yeterli denetim yapılmaması. Park edilmez levhasının altında bile saatlerce park eden araçlar oluyor. Bunun önüne geçilmesi gerekir” dediler.

Trafik sorunu ile ilgili olarak görüştüğümüz vatandaşlar, araç sayısının fazla olmasından dolayı, park sorunu gibi birçok sorun yaşadıklarını belirttiler. Vatandaşlar ayrıca, alkollü araç kullanan, yüksek sesle müzik dinleyen ve aşırı hız yapan araç sürücülerine dikkat çektiler.Araç sürücülerinin kurallara uymamasının nedeni ise, vatandaşlar tarafından trafik ekiplerinin görevini yerine getirmemesi olarak gösterildi. Yeterli denetimlerin yapılmadığı için bir çok sorun yaşadıklarını dile getiren Bolu halkı, denetimler yapıldığı takdirde sorunların aşılacağını belirttiler.

Nasuh Adalan; "Böyle bir trafikte araç kullanılmaz"

Türkiye'de, nüfusa oranla en fazla aracın bulunduğu ilin, Bolu olduğunu söyleyen 55 yaşındaki memur emeklisi Nasuh Adalan, araç sayısının fazlalığından dolayı bir çok sorun yaşandığını belirtirken, şu şekilde konuştu; "Bayramlarda yaşanan trafik kazalarındaki ölü sayısına dikkat çekmek gerekir. Hızlı trende 38 kişi ölmüştü, her bayram ise en az 60 kişi ölüyor. Tren kazası uzun bir süre gündemden düşmemişti, buna karşın bayram tatillerinde yaşanan trafik kazalarında kaybettiklerimizse, çok çabuk unutuluyor. İzzet Baysal Caddesi'nde bir kaza olunca, vatandaşlarımız kazayı film izliyor gibi izliyor. Ehliyetim olmasına karşın aracımı sattım. Çünkü böyle bir trafikte araç kullanılmaz. Ana caddemiz tek yön olmasına karşın, park sorunu had safhada. Vatandaşlarımızın eğitilmesi gerekir, bunu yapacak olan da devletin kurumlarıdır."

Olcay Arslan; "Denetimler, araç trafiğinin fazla olduğu saatlerde yapılmalı"

21 yaşındaki üniversite öğrencisi Olcay Arslan, söze Bolu'daki araç sayısının, gerektiğinden fazla olduğunu söyleyerek başlarken, "Bazı kişilerde birden fazla otomobil var. Bolu zengin olunca iş kurmak yerine, eve ve arabaya yatırım yapılıyor. Bolu'da araç sayısının fazla olmasından dolayı da bir park sorunu yaşanıyor. Bu sorun Karamanlı Mahallesi'nde semt pazarının kurulduğu gün olan Pazartesi günü, had safhaya ulaşıyor. Bir yaya olarak yürüyecek yol bulamıyorum, caddeler kamyonlarla dolu. Bunun nedenini ise, yeterince denetim yapılmadığından kaynaklanıyor. Ancak büyük bir kaza olunca, trafik ekipleri bir hafta boyunca sıkı bir denetim yapıyor. Bu da göz boyamak için, çünkü sonra her şey eskisine dönüyor. Bence belirli periyotlarla denetimler yapılmalı. Özelliklede araç trafiğinin en fazla olduğu iş çıkış saatlerinde" dedi.

Cihan Erkan; "Gerekli düzenlemeler yapılmalı"

Elektrik bölümünde öğrenim gören Cihan Erkan ise, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; "Trafik kazalarının ve araç park yerlerinin yetersiz olması, Bolu'daki araç sayısının fazla olduğunun göstergesidir. Araç sayısının çok fazla olması, yayaları da zor durumda bırakıyor. Devletin kurum ve kuruluşları, yaptıkları denetimlerin yeterli olduğunu düşünüyor olabilirler. Ancak bana göre denetimler yeterli değil. Cezalar caydırıcı hâle getirilirse, park sorunu belki çözülür. Trafik ekipleri de ikazla yetinmemeli. Araç park etmenin yasak olduğunu söyleyen levhanın altında, araçlar saatlerce park halinde duruyor ve kimse bir şey demiyor. Araç sürücülerinin eksikliklerinin olduğu doğru, ancak emniyetin de büyük eksiklikleri var. Emniyet tarafından gerekli düzenlemeler ve kontroller yapılsa, sorunlarda zamanla ortadan kalkar diye düşünüyorum."

Uğur Kahveci; "Denetim yapılsaydı sorun yaşanmazdı"

Bolu'daki zenginlikten dolayı araç sayısının fazla olduğunu söyleyen Uur Kahveci 20 yaşında. Kahveci, araç sayısının fazla olmasının olumsuz sonuçları arasından, gürültü ve hava kirliliğine dikkat çekerken, "Bolu yeşil memleket; eğer çevresi orman olmasaydı, hava kirliliği daha da artardı. Araç sayısı fazla olduğu için, ilimizde birçok sorun yaşanıyor. Eğer yeteri kadar denetim yapılsaydı, bu kadar sorun yaşanmazdı. Sorunlar vatandaşlarımızın kendisinden de kaynaklanıyor, ama işine gelmediği için kurallara uymuyor. Sadece Belediye Otobüs Durağına park eden araçlar çekicilerle çekiliyor. Onun haricinde alkollü araç sürücüleri ve tehlikeli araç kullananlar için her hangi bir şey yapılmıyor" dedi.

Emre Vural; "Hiçbirşey yapılmıyor"

19 yaşında olan ve Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlanan Emre Vural, araç trafiği sorununun çözülmesi için İzzet Baysal Caddesi'nin genişletilmesi gerektiğini söylüyor. Vural, konuyla ilgili olarak; "Eğer trafik ışıkları da olmasaydı, yayaların işi çok zordu. Çünkü karşıdan karşıya geçerken, araç sürücüleri yavaşlamıyor. Ayrıca Belediye otobüsleri de dahil olmak üzere, şehir merkezinde aşırı hız yapılıyor. Yüksek sesle müzik dinleyenlerde cabası. Bunları her gece görüyorum ve bunlara hiçbir şey yapılmıyor. Caydırıcı önlemlerin alınması ve denetimlerin sıklaştırılması gerekir." şeklinde konuştu.

İbrahim Yavuz; "Denetimler sıklaştırılmalı cezalar artırılmalı"

Araç fiyatlarının düşük olmasından dolayı herkesin otomobil aldığını söyleyen 34 yaşındaki İbrahim Yavuz ise, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; "Toplu taşım araçlarının kullanımı çok az, toplu taşıma bilincini, halkımızın kazanması gerekir. Halkımız en kısa mesafeye bile aracıyla gidiyor. Halbuki Bolu'da en uzak yere yürüyerek 25 dakikada gidersin. Trafik ekipleri de yeterince denetim yapmıyor. Örneğin, Bahçelievler Trafik Şube Müdürlüğü'nün önündeki park yasak levhasının hemen altında bir çok araç park etmiş durumda. Fakat buna sesini çıkartan yok. Gazeteler yazınca birkaç gün boyunca sıkı denetim yapılıyor, sonrasında ise her şey eskisine geri dönülüyor. Denetimler sıklaştırılmalı, cezalar artırılmalı; ancak bu şekilde bir nebze sorunlar azaltılır."

Hakan Çeltek; "Akşam saatlerinde yapılan denetimler artırılmalı"

30 yaşındaki Hakan Çeltek ise, Bolu'daki araç sayısının fazla olmadığını, buna karşın araç park yerinin az olmasından dolayı park sorununun yaşandığını söylüyor. İzzet Baysal Caddesi'nin hemen yanındaki ara sokakların yetersiz olduğunu söyleyen Çeltek ise, "İleriye dönük olarak iyi bir planlamanın yapılması gerekiyor. Denetimler ise, gündüz saatlerinde yeterli olarak gözükürken, akşam saatlerinde yetersiz. Çünkü akşamları denetim yapılmıyor. Sarhoşu, ehliyetsizi de akşam saatlerinde trafiğe çıkıyor. Onun için akşam saatlerinde ve ara sokaklarda yapılan denetimler artırılmalı" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.