İlköğretim Haftası töreninden

Ulusun aydınlık geleceğine kumanda edecek, şarteli açıp kapayacak kuşağın temsilcisi öğrencilerimiz, andlarını okuyarak açıyorlardı 2006-2007 öğretim yılı ilköğretim haftasını. “Türk’üm, doğruyum, çalışkanım... Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğiz...” 7-14 yaş grubunun namus sözüydü atalarına yürekten seslenişleri.

Sonra bir minik geliyordu mikrofona Bünyamin adında. “Okul sıcak bir yuvadır. Geleceğe atanın çizdiği yoldan ayrılmadan yürüyeceğiz” diyordu söz birliği etmişçesine.

Öğrencisinin hemen ardından geliyordu emekli öğretmenim Mükerrem Gürpınar. İlk dersini veriyordu yüreğine kopyaladığı öğrencilerine. “İnsanları sevin! Arkadaşlarınızı sevin! Dostça yaşayın! Sevgiyi paylaşın! Paranın alamayacaklarını sevgiyle alacağınızı unutmayın” diyordu ilk günkü heyecanıyla. Emek varsa başarı vardır. Emek planlı programlıysa, başarı kalitelidir, diye de ekleme yapıyordu konuşmasına.

Öğrenci- öğretmen sıraya girmiş paylaşıyorlardı mikrofonu. İşte Dilara Özdemir sesleniyordu ilköğretim şiiriyle. “Bütün dünya koşarken, biz kalmayalım yaya...”

Okul Müdürleri adına törenin yapıldığı 50.Yıl İzzet Baysal İlköğretim Müdürü seslendi öğretmenine, velisine, öğrencilerine. “Okul sıcak bir aile yuvasıdır. Burada huzuru, burada güveni, sevgiyi bulacaksınız. Burada bilgilenip geleceğe hazırlanacak, hazırlayacağız” diyerek bitiriyordu sözlerini.

İşte Semra Yıldırım. “Hani oyun oynardım sokaklarda. /Şimdi okullu oldum kara tahta başında...”diye sesleniyordu topluluğa. Belki duymamış, haberi yoktu öğrencimizin. Kara tahta beyaz oldu, şimdi de akıllısı olacak okullarımızda. Teknoloji ve bilişim çağında körpe beyinlerdeki akıllar, akıllı tahtalarda şekillenip boy verecek. Ve Milli Eğitim’de meydana gelen değişimde göreve gelen Milli Eğitim Vekilimiz Sn. Şenol Genç’i tanıyordu topluluk.

“Gelişmenin, milli, demokratik ve laik olmanın tek şartı çağdaş eğitimdir. En önemli vazifemiz, eğitim meselemizdir. Yurttaşlık bilincini kazandıran eğitimdir. 21.yüzyılda bilgi toplumu olmaya hazır hale gelmeliyiz. Küreselleşen dünyada bilgiyi daha iyi öğrenmenin yolları aranacak. Bilişim teknolojisinde eğitim çok önemlidir. Bilmeyenleri bilmek, çözülmeyeni çözmek eğitimle olur. Yeryüzünün en büyük tehlikesi cehalettir. Onu durdurmak, yok etmek eğitimle mümkündür” dedi ve eğitim altyapısıyla ilgili yatırımları olan hayırseverimiz Sn. İzzet Baysal’a rahmet diledi.

Ardından Ebru Öztaş Atatürk çocukları adlı şiiriyle “Vatanı yükseltmek tek amacımızdır” diye seslendi.

Daha sonra mikrofonda, Beldemizin Başkanı Sn.Alaaddin Yılmaz vardı. O pırıl pırıl, bir gençliği işaret ederek, geleceğimiz heyecanlı, geleceğimiz yerinde duramıyor. Bu geleceğin şekillenmesinde cennet mekan İzzet Baysal gerekli herşeyi yaptı, ona minnettarız diyerek, öğrencilerden beldenin temiz olması için yardım isteyerek, duyarlı olmalarını istedi.

Gene bir öğrencimiz İrem Akgül, “Okulum sana köle, sana kulum. Neler çektiğimi sen anneme sor” diyordu.

Valimiz Sn. Ali Serindağ sesleniyordu öğretmen, veli, öğrenci ve davetlilere.

-İlköğretim okullarında eğitim-öğretim yılına başlanmış oluyor. Başarılar diliyorum.

-Eğitim,ülkelerin kalkınmasında en önemli unsurdur.

-Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne eğitim hep önde olmuştur.

-Eğitimde sorunları çözmek bizim görevimizdir.

-Eğitim, bilime dayalı çağdaş olmalıdır.

-Bolu’da herkes hassasiyetle başarı üzerinde duruyor. Bir sonraki yılın bir önceki yıldan daha başarılı olması için çalışacağız. Bolu önde gelen iller arasında olmalı. Öğretmenlerimiz, çocuklarımızı Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda yetiştirmekle görevlidir. Öğrenci, veli, okul yönetimi işbirliği yapmalıdır dedi.

Daha sonra sosyal etkinliklere geçildi. Bu bölümde Adem Özer “Akıl Tulum” adlı monoloğu sundu. Ardından modern dans grupları ve folklorla tören sona erdi.

Güzel bir günde eğitim-öğretime merhaba demek güzeldi. Umarım okullarımızın norm kadroları tamam, hizmetli memur sorunları yoktur.

Umarım geçen yıllarda görülmeye başlanan belli gruplar, okul önlerinde çöreklenip öğrencilerimizi huzursuz etmezler.

Yeni öğretim yılının hayırlı olması dileğimle, başarılar diliyorum.

20.09.2006

Bu yazı toplam 780 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.