İmamlara siyaset yapın çağrısında bulunmadım

İmamlara siyaset yapın çağrısında bulunmadım

CHP İl Başkanı Tanju Özcan'ın, 10 Mart tarihinde Bolu'da görev yapan 375 imam ve müezzine mektup göndererek, yaşananlara kayıtsız kalmamalarını isteyip, "Türkiye, yüce Allah'ın eşit olarak yarattığı insanları, şunlar ve bunlar şeklinde ayıran, kendisi gibi düşünmeyen insanlara adeta zulüm eden bir iktidar tarafından yönetilmektedir" sözlerine yer vermesini, Başbakan Erdoğan dün sert bir dille eleştirdi.

Özcan, Başbakan Erdoğan'ın eleştirileri üzerine açıklamada bulundu. Toplumun her kesimine mektup gönderdiklerini söyleyen Özcan, "Pazar esnafından tutun belediye çalışanına kadar, bu dönemde sorunları olduğuna inandığımız imam ve müezzinlere, Bolu İl Başkanı olarak mektup yazdım. Mektupta da ifade ettik, düşüncelerimizi paylaştık. İmam ve müezzinlerin mesleki sorunları ile ilgili değerlendirmelerimizi aktardık. Ancak, Sayın Başbakan'ın dediği gibi imamlara, 'Siyaset yapın' demedik. Bu bizim anlayışımıza ters. Sayın Genel Başkanımız, 'Biz camiye kışlaya siyaset sokulmasına karşıyız' diyor. Bu tutumuzda da hala duruyoruz. Bize imam ve müezzinleri siyasete alet etmekle suçlayan Sayın Başbakan'ın daha kısa bir süre önce Diyanet İşleri Başkanlığı'nın düzenlediği bir etkinlikte açıkça imam ve müezzinlere 'Siyasete dahil olun, bizim düşüncelerimizi halka anlatın' şeklindeki yaklaşımını da unutmamak gerekir" dedi.

ZEYTİNYAĞI GİBİ SUYUN ÜSTÜNE ÇIKMA KONUSUNDA MAHARETLİ

Özcan, imamları siyasetin içerisine dahil etme çabasında olmadıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Bu üslup Sayın Başbakan'ın genel üslubu. Zeytinyağı gibi suyun üstüne çıkma konusunda maharetli. Kendi yaptıklarını sanki başkaları da uyguluyormuş gibi düşünce doğurmaya çalışıyor. Biz imam ve müezzinleri siyasetin içerisine dahil etme çabasında değiliz. Herhangi bir açılım yapma durumunda değiliz. İmam ve müezzinler bu toplumun bir parçasıdır. Mağdur olan kesimlere elimizi uzattığımız gibi, mağdur olan imam ve müezzinlere elimizi uzatmak siyaset anlayışımızda ve dünya görüşümüzde var."

LAF YETİŞTİRMEK TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANI'NA HİÇ YAKIŞMIYOR

Mektubun içerisinde imamlara bir çağrıda bulunmadıklarını ifade eden Özcan, "Mektubun içeriğinde imamlara siyaset yapın çağrısı yok. İmamlara, 'Hadi siz de siyasi mesajlar verin' çağrısı yok. Değişik meslek gruplarına yazdıklarımızın aynısını yazmışız. Sayın Başbakan bundan neden rahatsız oldu? Yıllarca belirli kesimleri Başbakan'ın zihniyetindeki insanlar siyaseten sömürmeye alışmışlar. Bizim o insanlarla bir şeyler paylaşmamızdan bile rahatsızlık duyuyorlar. Başbakan, CHP Bolu İl Başkanı'nın söylediklerine laf yetiştirmeye çalışacağına imamların, müezzinlerin ve bu toplumdaki işsizlerin sorunlarını çözüme kavuşturmaya çalışsın. Laf yetiştirmek Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na hiç yakışmıyor" diye açıklamada bulundu.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.