Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

İmar Planı tartışmaları

            09.03.2005

Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantıları İmar Planları ile ilgili görüşmelerinin artık sonuna geldi.

Kat yükseklikleri ile ilgili kamuoyunda 3 mü, 5 mi derken Belediye Meclisimiz mimar, mühendisler, jeolog, jeofizik mühendisleri, daha önce yapılan zemin etüt çalışmaları, halkımızın görüşleri vs.gibi pekçok verileri inceleyerek, danışarak ve de Bolu’nun geleceğini düşünerek imar planı ile ilgili kararını verecek.

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinden önce hiç tanımadığımız, ismini cismini görmediğimiz deprem ünlüsü profesörlerimizle, deprem sonrası televizyonlarda sıkça seyrederek tanımış olduk.

Elbette ki içlerinde çok kıymetli hocalarımız var, bunu kimse inkar edemez ama, dikkatimi çeken sadece maden mühendisliği fakültelerinden ve fen fakültelerinden jeologlar, jeofizikçiler, yani yeraltı bilimcileri Allah’ın günü Tv’lerde birbirlerinin tersi beyanatlar vererek halkımızın kafasını iyice bir karıştırdılar.

Neden bu televizyonlar mesleğinde üst düzeyde kariyer yapmış pek çok inşaat mühendisi, mimar profesörlerle (yerüstü bilimcileri) görüşmezler ki? (Herhalde onlar bu şovu iyi beceremiyorlar) meydan jeofizikçilere kalınca, onlar da inşaat mühendislerinin konularına da el atıp zeminin altını bırakıp üstünü de karıştırmaya başladılar.

Bir yapı yapılırken mimar ve inşaat mühendisleri projelerini hazırlama aşamasında her parsel için yapılan zemin etüdündeki değerleri gözönüne alarak, o parseldeki zeminin taşıma gücüme göre ve imar planındaki kat yüksekliğine göre statik hesaplarını yapar. Parsel bazında zemin etüdü yapma mecburiyeti vardır ve her inşaat mühendisi her parsel için ayrı ayrı statik hesaplar yapmak durumundadır, kısaca sistem de budur.

Bir şehrin imar planlarını şehir plancıları yapar ve bunu yaparken, jeofizikçilerin zemin verilerine dayandırılarak şehrin ticaret merkezi, insan yoğunluğu, konut alanları, yollar, parklar vs.gibi pek çok etiketlerle imar planı hazırlanır ve ona göre katlar tespit edilir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nden emekli Öğretim Üyesi pek çok kez Tv’lerden tanıdığımız, konuşmalarını dinlediğimiz Prof.Dr. Ahmet Ercan Bolu Fen Lisesi’nin davetiyle Bolu’ya gelerek, "Bolu’nun deprem çekincesi, konutların bakımı ve deprem kestirimi" konulu bir konferans verdi. Güzel bir girişim, keşke bu organizasyonu yapanlar, hocanın yanına bir de inşaat mühendislerinden deprem konusunda uzman bir profesörü de davet etmiş olsalardı, herbiri kendi konularında birbirlerinin konularına tecavüz etmeden daha aydınlatıcı bir konferans olurdu düşüncesindeyim.

Öğrendiğime göre, ne İnşaat Mühendisleri Odası’na ne de Mimarlar Odası’na bu konferansla ilgili davetiye ve program gelmemiş. Aynı saatlerde Mimarlar Odamızın Bolu’nun imar planlarıyla ilgili bir toplantısı vardı neyse, o saat:16.00’ya alındı. Mimar ve mühendisleri ilgilendiren konularda daha çok katılımı sağlamak için küçük bir hatırlatma yaptım.

Bu yazı toplam 1204 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.