İnek marketi açıldı

            25.05.2005

İnsan yaşamında hayvansal ürünlerin önemi büyük. Hayvanlardan gerekli ürünü randımanlı bir şekilde alabilmek için, onlara ait bakımın iyi yapılması şart. Artık günümüzde "saldım çayıra, mevlam kayıra" düşüncesi neredeyse iflas etmiş durumda. Hayvanlardan gereken verimin alınabilmesi için özel uygulamalarla takviyeler gerekse de, ana besin kaynağının açık alan meralardan sağlandığı bilinen olaydır.

Hayvan yetiştiriciliğinde mera ıslah çalışmalarına hız verilmesinin amacı et ve süt verimin artırmak üzerinedir. Büyük ve küçükbaş hayvanların marketleri bir anlamda meralardır. Meralarda besi için gerekli ürünün olması lazımdır. Ürün içinde bakım kaçınılmazdır.

İlk duyduğunuzda mera açılışı da olur mu diyenleriniz olabilir. Aslında biraz komik gelebilir ama neden olmasın. İnsanların kaz gelecek yerden tavuk esirgemedikleri günümüzde, ineklere sunulacak meraların bakımına özendirilmesi çok da komik olmamalı.

Büyük Berk ve Taraklı Köylerine ait meranın yıllarca bakımsız kalması sonucu, güzelim mera boyları 4-5 metreyi bulan kara çalı ile kaplanmış. Bırakın hayvanları, insanların bile yol bulup, içinden çıkılamayacak olan mera, Tarım İl Müdürlüğü ve köylülerin ortak çalışmaları sonucu, tamamen temizle-nip ıslah edilmiş.

Büyük Berk Köyü merası dört parça 290 dekar. Tarakçı Köyü merası da yedi parça 294 dekar olmak üzere, toplam 584 dekardır. Buralarda diken ve çalıların temizlenmesi yanında gübreleme işlemleri de tamamlanmıştır.

Böylesi açılışlarda hizmetin amacı anlatılırken, beklentiler de gündeme getirilir. Yetkililerin kulağına karsuyu kaçırılmasına çalışılır. Bu açılışta da Büyük Berk Köyü Muhtarı Sn. Hayrettin Durak sulama yapılan köy sularına foseptik karışmasından bahsetti. Yaralarının çok ilkel konumda olduğunu, halen daha altta ahır, üstte barınak olarak evlerin kullanıldığını. Yayla evlerinin doğaya uygun projelerle ya devletimiz tarafından yapılandırılıp satış veya kiraya verilmesi yada, belli bir proje kapsamında köylüye yaptırılmasının sağlanması. Yaylalarında elektrik olmadığından bahisle elektrik istedi.

Tarım İl Müdürümüz Sn. Abdullah Öztürk gelişmişliğin en önemli öğesinin güvenli gıdaya ulaşmak olduğunu, gıda tarımında hayvansal gıdaların önemli yer tuttuğunu, hayvancılıkta verimin artırılmasında çeşitli şartların olduğunu, bunların kaliteli yem, verimli ırkların beslenmesi, suni tohumlama, hijyenik ahır şartları ve koruyucu veteriner hekimlik çalışmaları olduğunu vurguladı. Mera ıslah çalışmalarının hayvan beslenmesinde çok önemli olduğunu söyledi. Konuşmasını hocasının "et meselesi, ot meselesidir" sözüyle bitirdi.

Son konuşmacı Vali Yardımcımız Sn. Nevzat Dalkıran’dı. Sn. Dalkıran, "Avrupa Birliği’ne girsek de girmesek de, sanayide kalkınsak da, kalkınmasak da hayvancılık sorununu çözmek zorundayız" dedi. Tarım Bakanlığı’nın bu çalışmaları halkımıza yansıtılması bakımından temel hedef olarak alınmıştır. Köylülerimizden bazı kadınlara sordum "Bu ne töreni" diye. Onlar da "Çayır açılışı var" dediler. Bu açılışlar, insanların dikkatini çekmek için önemli. Vatandaşımızı duyarlı yapar.

Halkımızın ekonomik düzeyini yükseltmek, temel görevimiz olmalıdır. Burada devlet halk işbirliğinin önemli bir önergesi verilmiştir. Bu çalışmaları bütün köylerimize yaymak, görevimiz olmalıdır dedi.

Sözlerinin sonunda Tekirdağ’da yapılan böyle bir mera açılışını karikatürize eden düşünceye de göndermeler yaparak, "İneklerden özür dilemeliyiz. Bu açılışı inekler için yapıyoruz ama onlar uzakta kaldılar. İnekler sessiz ve sakin olsalar da, onlar insanların dostudur. İnekler uzak dursalar da onlara hizmet insanlık görevidir" diyerek esprilerle ince mesajlar gönderdi.

Kalabalık bir davetli grubuna ikramda bulunan köy halkına müzikte hoşca vakit geçirmeleri sağlanıyorken, oradan ayrıldık.

Bu yazı toplam 818 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.