İnsaftan ve mantıktan uzak eleştirilere maruz kaldık

İnsaftan ve mantıktan uzak eleştirilere maruz kaldık

Dün gerçekleşen İl Genel Meclisi Toplantısına katkılan Vali Halil İbrahim Akpınar Abant'ta yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Akpınar verdiği bilgide Abant'ta yapılan çalışmalara yönelik yapılan eleştirilerin haksız olduğunu ifade ederek “İnsaftan ve mantıktan uzak eleştirilere maruz kaldık” dedi.

 Yapılan toplantıda yürütülen çalışmalar hakkında İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman bilgi verdi. Akduman verdiği bilgide “Abant'ı devraldığımızdan bu yana Abant'ta yaptığımız çalışmalar devam ediyor. Abant'ta kaba kısım inşaatı kış döneminde bitirdik. Yolun alt yapı çalışmaları bitirildi. Abant'ı Eylül ayında aldığımız günden bu yana Abant'tan 250 Bin TL kapı geliri elde edilmiş. Bizim Abant'a toplam 500 Bin TL'lik giderimiz olmuş. Alt yapı kaba inşaat bittikten sonra hızlıca üst yapıyı yapmamız gerekiyor” dedi.

ELEKTRİK HATTI YERALTINA ALINACAK

Akduman açıklamasının devamında “Yapılan çalışmalar esnasında elektrik direkleri yolun ortasında kaldı. Elektrik hatlarının yer altına alınması gerekiyor. Abant'ta mevcut plana göre 3 metrelik yaya yolu, 5 metrelik çekçek yolu ve 2,5 metrelik bisiklet yolu var. Bu duruma göre planlamalarımızı yaptık. Çekçek yolunun altına elektrik hatalarının alınması gerekiyor” diye konuştu.

KANALİZASYON SORUNU ÇÖZÜLECEK

Yapılan çalışmalarla birlikte Abant gölünün en büyük sorunlarından birinin giderildiğinin altını çizen Akduman şunları kaydetti: “Abant'la ilgi en büyük sorunlarından bir tanesi de fosseptiklerin göle karışarak gölün kirlenmesiydi. Biz yine bu kanalizasyon hatlarının yapımı için 25 kişilik personel tedarik ettik. İşKur'la yaptığımız projeyle gerçekleştirdik bu programı. Bizim ambarımızdan kanalizasyon için gerekli borular kullanılarak bu sorun çözülecek. Kanalizasyon hatları elektrik hatları bitecek, gölün tahliyesinde kullanılan menfezler ve büzlerin yapımı bittikten sonra doğal taş döşeme işlemine başlayacağız. Yaptığımız hesaplamalar göre Abant yoluna toplam 25 bin metrekare doğal taş gidiyor. Doğal taş alımı için gerekli ihale işlemleri başlatıldı”

ABANT İNCİ DİZİLMİŞ BİR GERDAN GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞMUŞ OLACAK

Akduman'ın sunumunun ardından Vali Halil İbrahim Akpınar Abant'la ilgili değerlendirmeler yaptı. Akpınar yaptığı açıklamada “Abant'ta kış boyunca çok ciddi bir çalışma gerçekleştirildi. Kışın en sert koşullarında kar kış demeden arkadaşlarımız çok ciddi bir çalışma gerçekleştirdiler. Kaba iş kısmını aşağı yukarı bitirdiler. Doğal taş ve parke yapım işi için ihale çalışmaları devam ediyor. Elektrik hattı döşenmeden yolların büzleri konulamıyor. Büzlerin konulmadan yolun üst yapısına başlayamıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla birlikte bütün beton ve demir elektrik direkleri kaldırılacak. Ahşap direkler olacak sadece. Elektrik direklerinin üzerine nostaljik lambalar konulacak. Yaptığımız çalışmaların ardından Abant inci dizilmiş bir gerdan görünümüne kavuşmuş olacak. İnşallah çok güzelde bir gece görüntüsüne sahip olmuş olacağız” dedi.

GÖL SUYU TAMAMEN TERTEMİZ OLACAK

Yapılan çalışmalarla göldeki kirlenmelerin önüne geçeceklerini belirten Akpınar “Ayrıca Abant'ta pis su hattı bizim için çok önemli. Abant'ın etrafındaki büyük oteller hariç diğer tesislerin pis suları bir şekilde göle ulaşıyordu. Bu durum tamamen engellenmiş olacak. Göl suyu tamamen tertemiz olacak. Yaya yolu gölün etrafında mutlaka olacak. Bisiklet yolu ve elektrik hatlarının yeraltına alınması konusunu Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne ben teklif ettim. Onlarda bu teklifi olumlu buldular. Bu yönde arkadaşlarımız detay projelerde hazırlandı. Milli Parklar Müdürlüğü'ne bu projeler gönderildi. Bu projeler onaylanıp geldiğinde bu projeye de başlanılmış olacak” şeklinde konuştu.

GÖLÜN YÜKSELMESİ BİZDEN KAYNAKLANMADI

Abant gölünün su seviyesinin yükselmesinde herhangi bir müdahaleleri olmadığını belirten Akpınar şöyle konuştu: “Göl çıkışında menfez sistemi yeniden yapılıyor. Biz orada yaklaşık bir buçuk ay önce kutu menfez sistemi getirdik. Mevcut menfezler yanlış döşenme sonucu tıkanmalar meydana gelmiş. Bu nedenle mevcut menfezler gölü tahliye edemedi. Gölün yükselmesi bizden kaynaklanmadı. Aşırı yağışlar sonucu tahliye menfezleri çalışmadığı için maalesef istemediğimiz ölçüde göl yükseldi. Arkadaşlarımız tıkanan noktalarda menfezi kırdılar süratli bir şekilde tahliye işlemi başladı. Şuan itibariyle yağış olmadığı için her gün göl seviyesinde yaklaşık 5 santimetrelik bir düşüş oluyor. Göl seviyesi 40 santimetre daha aşağıya inecek. Bu seviyeyi yakaladıktan sonra yeni menfezlerimizi yerleştireceğiz ve gölün tahliye sisteminde ki sıkıntı inşallah ebediyen ortadan kalmış olacak”

YOĞUN ELEŞTİRİLERE MARUZ KALDIK

Akpınar doğa tahribatı ile ilgili eleştirilerin haksız olduğunu ifade ederek açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu çalışmalar esnasında yoğun eleştirilere maruz kaldık. Eleştirilerin bir kısmı insaftan ve mantıktan uzak eleştiriler. Malzeme aldığımız için çiğdemlerin yok olduğunu söyleyenler oldu. Bende çok merak ettim bu çiğdem katliamını neden yapıyorsunuz arkadaşlar diye. Çiğdemle yok oluyor denilen taş ocağında ot bile bitmiyor. Çünkü toprak yok orda”

YAVRU ABANT'I BİZ UYDURMADIK

Akpınar açıklamasının sonunda “Abant'ın yukarı kısmında bulunan yavru Abant, küçük Abant denilen göl bizim uydurduğumuz bir göl değil. Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün kendi tespitlerinde var. Eskiden göl olan bir yer orası. Biz orayı gölü tahliye edebilmek için oluşturduk. Mecburen gerçekleşen bir işlemdi. Şuan orası tahliye ediliyor. Bu konuda söylendiği gibi orada ciddi bir tahribat falan da yok. Daha önce Abant Gölü'nde bir tahribat yapılmış. Aslında bizim yaptığımız çalışma hem o tarif edilen minik göletin yeniden su toplaması hem de Abant'ın göl seviyesinin 60 santimetre yükseltilerek geçmişteki durumunu ihya ediyor. Abant'ın göl seviyesi bilinçli olarak zaman içerisinde düşürülmüş. Zaman içerisinde düşürüldüğü içinde gölün etrafı bataklık ve sazlıklarla çevrilmiş. Bu tahribatlar yapılırken bizim bataklık alanlara kaptırmışız. Yapılan çalışmalar esnasında ayrıca bir tane bile ağaç kesilmedi. Ben ağaç gelen yerde yolun yönünü değiştiririn dedim. Ağaçlara dokunmayın dedim. Çalışmalar bu şekilde yapıldı” dedi.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.