İnsan olarak dünyaya geldiysen adam olmak (erdemli) zorundasın!..

            16.07.2004

Toplumda yozlaşma o kadar had safhaya geldi ki; herkes her yerde bunu yaşıyor, hissediyor. Ancak ilacı ve tedavisi belli olan bu hastalığı kimse tedaviye yanaşmıyor.

Bu yozlaşmanın (bozulmanın) önüne geçmezsek hiçbir önemli sorunu çözemeyiz. En basit konularda bile anlaşamıyoruz.

Günün adamı olmak için; gelene ağam, gidene paşam demek büyük marifet sayılıyor. İktidar sahiplerinin etrafını düzenbaz, yağcı, yardakçı, dalkavuklar sarıyor. Çalan-çırpan, hortumlayan, yalan söyleyen saygın kişi kabul ediliyor.

Ahlaksızlığın her türlüsü modern yaşantı olarak sunuluyor. Madde bağımlılığı (para-pul hırsı); anneyi oğula, oğulu babaya düşürüyor. İkbal için, menfaat için adam harcamak, yalan söylemek, iftira etmek, cebindeki bozuk paraları bir kenara atmak kadar kolaylaştı.

Adam gibi adam (erdemli insan) olmak çok zorlaştı. Zira adam gibi adam olmak için; iki ayak, iki göz, burun, kulak, baş ve gövde yetmiyor.

Tehditlere aldırmayan, kin ve intikam düşünmeyen, ölümü tevekkülle karşılayan iki yüzlü olmayan, çevresindekilerin alkışlarından veya tepkilerinden etkilenmeyen birisi olmak gerekiyor.

Erdemli olan insan ülkülerinin peşinde pinekleyen, uyuşuk biri değildir. O sıcak çöllerde, soğuk ve derin denizlerde, yüksek dağlarda daima mücadele bayrağını açan birisidir. Çıkarı için vicdanını köle yapan biri değildir. Hem kendisi, hem de başkaları için aynı özellikte olandır.

Erdemli insan; giyinişiyle, boyuyla-posuyla, konuşmasıyla tanınan birisi değildir. O daima nokta gibidir, hiçbir zaman virgül gibi eğri olmaz, olamaz...

Merhametli ve şefkatlidir. Düşmanları onu alt edemez. Ancak dost görünenler onun maharet ve şefkatinden yararlanarak kalleşçe arkadan vururlar. Buna rağmen o azim ve kararlılığından birşey kaybetmez. Daima ayakta kalmayı başarır.

O oturduğu koltuktan, bulunduğu mevkiden güç almaz, o koltuğa güç ve şeref katar. Dış merkezlerden emir alıp adam geçinmez. İnsanlık değerlerini özünde topladığı için sahtelikle işi yoktur.

Bu tür insanlara; insana benzeyen, ama insan olmayanlar sürekli havlarlar. O bu duruma gülerek geçer. Onun yolu sarp ve çetindir. Rahatına düşkün olup, yumuşak yatakta yatanlar bu çetin mücadelede başarılı olamazlar.

Adam olanlar; makam ve mevkilerin önünde eğilmezler. Ancak 'HAKKIN VE HAKİKATİN' önünde eğilirler.

Bu yazılanları yerine getirip adam olmak (erdemli olmak) çok zor bir iştir. Hele ülkeyi yönetenlerin, siyasilerin makam sahiplerinin adam olmaması o ülke için, ülke insanları çok son derece katlanılamaz bir durumdur.

Kula kul olmayı kendisine ilke edinen ve hayatını böyle sürüngen gibi geçiren çok insan var. Toplumu ayağa kaldırmak için, haksızlıkları ortadan kaldırmak için yapılması gereken; 'İNSANLARIMIZI ERDEMLİ YETİŞTİRMEKTİR'.

İşte o takdirde toplumdaki yozlaşma durur. Ülkem başkalarının oyunlarında kurban, yöneticilerimiz de figüran olmaktan kurtulur!

Bu millet oyun kuran, üzerine kurulmuş oyunları bozan bir tarihi derinliğe sahiptir. 'YOZLAŞMAYI' durdurarak yeniden insanımızı ve milletimizi 'ŞAHA KALDIRMALIYIZ'.

Kendimize döner; milli ve manevi değerlerimize sahip çıkar, gençlerimizi bu yönde yetiştirirsek sonuç alırız.

Bu yazı toplam 1394 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.