İnsanları toprak doyuracak

            22.07.2004

Bilimsel teknolojinin tetiklemesi ile gelişen üretim sektöründe insanların yerini makinalar almakta. Elektrik ve elektronik buluşların sonucunda da makinalara, bilgi işlem merkezlerine bağlı bilgisayarlar kumanda etmekte. Kol gücü gerektiren hemen herşey makinalaştı. Makinaların yardımcıları olarak robotlar devreye girdi. Günümüz dünyasının, teknoloji alanındaki üretim, makina ve robotlarla yapılıyor. Mekanik güç; güçlü beyinler tarafından yönetiliyor. Kol gücü artık devre dışı kalıyor. Dünyadaki işsizliğin asıl nedeni üretimde insan gücünün yavaş yavaş devre dışı kalmasındadır...

Dünyaya merhaba diyerek gözünü açan her canlının yaşamı için hava, su ve gıdaya ihtiyacı var. Hava ve su dünyamızın oluşumu içinde yerini almış, ya gıda! İnsanoğlu ihtiyacı olan bir bölüm gıdayı kendi uğraşı sonucunda elde ediyor. Yetenekleri ve olanakları doğrultusunda insanların bir kısmı bilimsel, bir kısmı sanayi, bir kısmı da tarım sektöründe yerini almak suretiyle yaşam için gerekli ihtiyaçlarını karşılarken sanayi sektörünün üretime yönelik kapısı makine ve robotlar sayesinde insanlara kapandı. İnsanlar işsiz, para kazanamıyorlar. Parasız insanlar doyunamıyorlar. Aç olan insanlar da her türlü ahlaksızlık eylemleriyle huzuru bozuyor, toplu yaşam kurallarını zorluyor, yasal olmayan yollardan kazanç temin etmek suretiyle ayakta durmaya çalışıyor.

Çare ne olmalı? Çare; toprağa dönüşte. Çare toprağı akılcı olarak işlemekte. Çare veraset yoluyla her geçen gün küçülen toprak parçalarını birleştirerek verimli tarımı ve tarıma bağlı hayvancılık sektörünü canlandırmakta. Kırsal kesimden sanayi ve büyük şehir merkezlerine olan göçü geriye döndürmekte.Toprağın hüdai nabit olarak verimliliğini beklemek yerine, ona hükmeden metodlarla verimliliği artırmakta olmalı.

Tarıma dönüşte toprak işleme, hayvan yetiştirme olsa olsa metoduna göre yalnız kendi geçimi için değil, dünya insanının açlığını düşünerek toprağını işlemek zorunda.

Ne varsa Aşık Veysel’in tanımladığı sadık yar kara toprakta var. Ona iyi bakar onu iyi muhafaza eder işlersek, hem karnımızı doyurur, hem işsizliğin önüne geçmiş olur, hem de erozyon nedeniyle akıp giden topraklarımıza sahip oluruz. Günümüz dünyasında insanlar ya beyin gücü oluşturup bilimsel alanda yerini alacaklar, ya teknik anlamda aranılan en güçlü beceriye sahip olacaklar, ya da toprağını en iyi şekilde kullanmasını bilecekler. Bundan sonra insanları toprak doyuracak.

Bu yazı toplam 704 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.