İnternet şeffaflığı

            15.07.2004

Her ailenin kendine özgü mahremiyeti olduğu gibi, kurumların da vardır. Her kurum hizmeti götürdüğü bireylerin yanlış yapmamaları için gerekli bilgilendirmeyi yapar.

Günümüzdeki iletişim teknolojisinin gelişmişliği nedeniyle her türlü bilgiyi, elektronik ortamda anında öğrenme olasılığı vardır. Kurulan internet siteleri yardımıyla dünyanın neresinde olursa olsun her tür haberi en ince ayrıntısına kadar öğrenmek olanağı var. Hal böyle iken, bazı birimlerimizin çalışmalarına ait bilgilerin dışarıya sızdırıldığı gerekçesiyle çalışanların birim amirlerince zor durumda bırakıldıklarını gazetelerden öğreniyoruz.

Hemen her evin vazgeçilmezi haline gelen bilgisayarda, öğrenmek istenen her bilgiyi yedi-sekiz yaşındaki çocukların öğrendiği ortamda, dışarıya bilgi sızdırılıyor diye çalışanlara göz dağı verilmesi şeffaflığın neresiyle örtüşüyor anlamak mümkün değil.

Önemli olan, yapılan veya yapılacak icraattan bireyleri olması gereken zaman sürecinde çabuk ve doğru bilgilendirmek mi? Yoksa işlemlerin geç öğretilmesi sonucu cezalandırmak mıdır? Kurum amirlerinin, iletişim araçlarından yararlanarak yapılan işlemlerden vatandaşı bilgilendirmesi gerekirken, bu işlemi yapanlara uygulanan baskı hangi mantıksal düşüncenin ürünüdür anlamak zor. Eskilerin, "Saklama hırsız, çok söyleme arsız edersiniz" diye söyledikleri söz vardır. Yaşadığımız olumsuzlukların nedeni herşeyi saklamak mıdır? sorusunu akla getiriyor. İnsan için doğru ve yanlışın önemini kavratmak, iyi, ahlaklı ve erdemli olmanın koşullarında aranmalı.

Çok söyleyip arsız etmek yerine, az ve öz konuşmanın güzelliğini yaşatmak görevimiz olmalı.

Kapalı kapılar ardında birtakım kararlar alarak insanları meraklandırmak yerine, internet şeffaflığında aydınlatmak icraatın en güzeli olmalı.

Teknolojik gelişmelerden yararlandık diyebilmenin güzelliklerinden birisi de, doğru haberi kısa sürede alabiliyoruz demekten geçtiğini artık herkesin anlar durumda olduğunu unutmayalım.

Bu yazı toplam 811 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.