İntihar edecek duruma geldim

İntihar edecek duruma geldim

Mudurnu ilçesi Koğucak köyünde oturan Salih Beşlioğlu Başbakan'a mektup yazdığını belirterek, “Artık intihar edecek duruma geldim” dedi.

Mudurnu ilçesi Koğucak köyünde oturan Salih Beşlioğlu Başbakan'a mektup yazdığını belirterek, “Artık intihar edecek duruma geldim” dedi.

Mudurnulu çiftçi Salih Beşlioğlu, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a mektup yazarak sıkıntısını dile getirdi.

Beşlioğlu yaptığı açıklama da, her yerden darbe yediklerini ve intiharı bile düşündüğünü belirterek, “Biz toprakla uğraşan çiftçiler olarak 2008 yılında yaptıkları ürünlerden zarar ettik. Tavukçuluk sektörü de krize girdi. Mupi'de üreticilerin % 80'inin parasını ödenmedi. Bankalara yönelen çiftçi banka önlerinde kuyruk oldu. Kredi almak için a bankasından aldı b bankasına yatırdı ama artık son noktaya geldi. Ben bu noktada çıkar yolum kalmadı intihar etmeyi düşündüm. Evdeki aileme ve çocuklarımın yüzüne bakamaz oldum. Taşkesti'de marul ve ıspanak ektim. 13 dönüm ıspanak duruyor tarlada. Bolu'ya satmaya götürdüm komisyoncuya, 400 kuruşa aldı, benim yanımda 800 kuruşa sattı. İşçilere ödediğim paraya denk geldi. Çocuk gibi baktım bir de zarar ettim” dedi.

“15 DAKİKADA PARAYI BULACAKSIN, DEDİLER”

Ziraat Bankasından 18 ay vadeli zirai kredi aldığını söyleyen Mudurnulu çiftçi, “18 adet büyükbaş hayvan yaptım. 2008 yılında sadece bir inek ve buzağım kaldı. Onu da 'satalım' dedim, ev halkı sattırmadı. Evde süt, yoğurt ihtiyacı için bıraktım. Tavuktan paramızı alamadık yaptığımız ürünlerden de zarar ettik. Ziraat Bankası’ndan kredi almıştım, bir kısmını ödedim bir kısmı için haciz işlemi başlatıldığı için eve geldiler. İcracılar '15 dakikada parayı bulacaksın. Bulmazsan evde ne varsa kaldıracağız' dediler. Bir kısmını daha birisinden borç alarak yatırdım. Çok zor durumda olan çiftçiyim” şeklinde konuştu.

VEKİLLERE SİTEM

Bu konuyu milletvekillerine, siyasi parti temsilcilerine defalarca söylediğinin altını çizen Salih Beşlioğlu, “Ama sesimizi duyan yok. Bizim sesimizi duymayacaklar da kim bize sahip çıkacak. Ben Ak Parti'nin köy temsilcisiyim ama artık Ak Parti'ye oy yok. Dün Başbakana mektup yolladım. Ben bu döneme kadar mağdur olduğumu görmedim.49 yaşındayım bir çok iktidarlar geldi geçti ama bu döneme kadar çiftçinin mağdur olduğu bir dönem görmedim. Enflasyon vardı ama parada vardı. İnsan işini görüyordu, şimdi iş görülmüyor. Şu an kahvelere gitsek vatandaşın cebinde 5 lira bile yok. Tavuk üretimi yapanlar çalışacağı firmaya gittiğinde elektrik borcu olup olmadığının belgesi isteniyor. Borcu varsa civciv verilmeyecekmiş, onu da yeni duydum. Sonumuz iyi değil. Allah kurtarsın bu köylüyü” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.