İrtica nedir?-1

            30.04.2004

Müftümüz Sn. Ahmet Okutan’ın bilgilendirme konferanslarından birisi “İrtica Nedir ve Nasıl Önlenebilir?” Önemli bir konu. Günlük yaşamda yerine tam oturup oturmadığına bakmadan kullanıverdiğimiz sözcükler vardır. Bireyleri ne kadar etkiler, olumlu olumsuz etkileri nedir pek düşünmeyiz. İşte onlardan birisi “İrtica.”

Önce şunu söyleyelim diye başlıyor konuşmasına Sn. Okutan ve anlatıyor;

-”İrtica” dini düşünce tarihimizde kökleri çok gerilere giden, dolayısıyla da klasik sözcüklerde tanım ve izahı yapılmış bir terim değildir.

Arapçada “geri dönmek, iade etmek” gibi anlamları ifade eden “İrtica” kelimesi, 20.yüzyılın Osmanlı dünyasında “Düşünce ve hayat tarzı yenileşmelerine karşı olma, eskiye dönme”yi isteme anlamında ve daha çok küçükseme ve kınayıcılık içeren bir kavram olarak kullanılmıştır. Bu şekilde ileri sürülenlere de “mürteci” denmiştir.

Zamanla anlam daralmasına uğrayan irtica kelimesi, genel muhalefeti ifade etmekten çok, muhalefetini dini motiflerle yapan kimseler için kullanılmaya başlanmıştır.

Osmanlı tarihindeki baş kaldırmalarda sıkça rastlanan “Şeriat isteriz” cümlesinin “Din kurallarına dayalı yönetim isteriz” şeklinde algılanması sonucunda, Cumhuriyet döneminde ise genellikle irtica ile kastedilen şey “Anayasayı değiştirerek, dini esaslara dayalı bir devlet düzeni kurmayı isteme” anlamında görülmektedir.

Osmanlı toplumunun bozulma sürecinde, bireyin ve toplumun enerji kaynağı olan din kurumu, gerçek ellerden uydurma alana geçmiş, böylece din dayanak yapılarak tipik ve tarihi bir yobaz kıyamı ve “iztemezük” zihniyeti başlamıştır.

Günümüzde dinin mahiyetinden habersiz iki ayrı kesim vardır. Birisi fikren din espirisine malik olmayanlar, bilgisiz ve cahiller, diğeri ise dindar geçindikleri halde dini kullanmasını bilmeyenler. Bunların her ikisi de topluma zarar verenlerdir.

Bugün bu konuda bir korku olacaksa, bu her konudaki cehalet ve bilgisizlik korkusudur.

Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün din ve irtica kavramlarına onun yorumuyla bir bakalım.

“Bizi yanlış yola sevkedenler bilirsiniz ki, büyük ölçüde din perdesine bürünmüşler, saf ve nezih halkımızı hep şeriat sözleriyle aldatagelmişlerdir... Efendiler, hayatın felsefesi, tarihin garip tecellisi şudur ki, her iyi her güzel ve her faydalı şey karşısında, onu yok edecek bir kuvvet belirir. Bizim lisansımızda buna irtica denir. Her ilerici ve müsbet gelişmeye karşı çıkan kuvvete “irtica” denir."

Devam edecek

Bu yazı toplam 869 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.