İŞÇİ SORUNUNA SENDİKALARDAN ÇÖZÜM ÖNERİSİ; 'Müzakereler yapılsın kimse mağdur edilmesin'

İŞÇİ SORUNUNA SENDİKALARDAN ÇÖZÜM ÖNERİSİ; 'Müzakereler yapılsın kimse mağdur edilmesin'

Türk Metal Sendikası Bolu Şube Sekreteri Murat Ardıç ve Türkiye Orman-İş Sendikası Şube Başkanı Metin Ayan, yaptıkları açıklama ile Belediyedeki işçi sorunu ile ilgili Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a çözüm önerileri sundu

Türk Metal Sendikası Bolu Şube Sekreteri Murat Ardıç ve Türkiye Orman-İş Sendikası Şube Başkanı Metin Ayan, yaptıkları açıklama ile Belediyedeki işçi sorunu ile ilgili Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a çözüm önerileri sundular.

Türk Metal Sendikası Bolu Şube Sekreteri Murat Ardıç ve Türkiye Orman-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Metin Ayan, Belediye Başkanı’nın seçim öncesi hiçbir işçiyi işten çıkarmayacağı ifadelerini kullandığını ve "Sorun çıkarmak için değil, sorun çözmek için geliyoruz" dediğini belirterek, bu sorunun gerekli müzakereler yapılarak ve kimsenin mağdur edilmemesi sağlanarak çözüleceği inancını taşıdıklarını ifade ettiler.

Bolu kamuoyunu meşgul eden Belediyede çalışan işçilerin işlerinden mi olacağı, yoksa bir çözüm bulunarak çoluk çocuğuna ekmek götürmeye devam mı edeceği sorusunun cevabını net bir şekilde öğrenemediklerini ifade eden Türk Metal-İş Sendikası Bolu Şube Sekreteri Murat Ardıç, "Biz Türk Metal Sendikası olarak bu hususta tarafların, çalışanların zarar görmeden bu işi çözecekleri inancını taşımaktayız. Bolumuz’un seçimle gelen Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın seçim sürecinde hep söylediği sorun çıkarmak değil, sorun çözmek için geliyoruz dediğini biliyor ve bu hususta daha duyarlı davranacağına inanıyoruz" dedi.

Belediye çalışanlarını çok iyi bildikleri bir konu olmadığını, fakat kendilerinin de ülkede yaşanan ekonomik krizlerde taraflar olarak kimsenin işinden olmaması hususunda duyarlı davranıp zaman zaman ücretsiz izinler kullandıklarını ifade eden Ardıç, "Yalnız bu konuları oturup birlikte değerlendirdik ve müzakere ettik. Burada bizim anladığımız kadarıyla ve aldığımız bilgiler doğrultusunda 2 ay 4 gün zorunlu herkesin izine çıkması gerekir diye Başkanımız Alaaddin Yılmaz fikir beyan etmiş, fakat bunun alternatifinin olmadığı kendisi tarafından sendikaya ve işçilere iletilmiştir. Bu müzakere değil, dayatmadır. Hani her şeyi biz biliyoruz mantığıyla hareket etmeyip, herkesin fikrine müracaat edilecekti?” şeklinde konuştu.

İşçi sendikalarının yetkileri çerçevesinde işçilerin temsil haklarına sahip olduğunu, bu hakkın kullanılmasını da mevcut kanunların sendikaya verdiğini söyleyen Murat Ardıç, “İzin kullanmak zorunlu bir gerekçe olarak karşımıza çıkabilir. Yalnız bunun süresinin ne kadar olacağı taraflarca birlikte tespit edilmesi gerekir. Aldığımız bilgiler neticesinde, Belediye-İş Sendikası’nın da Belediye Başkanlığı’na verdiği izin önelleri bulunmaktadır. Bu işlerinde çalışanların sorumlulukları kıdeme göre belli olmaz. Bu izin önellerinde bizim görüşümüz eğer izin kullanılacaksa, herkesin eşit miktarda izin kullanması gerekir şeklindedir. Bu işçilerin birlikteliğini pekiştirir. Taraflar birbirlerine meydan okuyarak bu işi çözemezler. Sorumlu ve duyarlı davranılarak çalışanların bu işte zarar görmemesini sağlamak her iki tarafın da temel düşüncesi olmalıdır. Biz Türk Metal Sendikası olarak; tarafların müzakere yolunu açık tutarak bu işi çözmelerini temenni ediyor ve her zaman Belediye çalışanlarının yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Umarım aklı selim galip gelir” dedi.

KENDİLERİNİ İŞLERİNE VEREMİYORLAR

Belediye’de çalışan Belediye-İş Sendikası üyesi işçilerin çalışma koşulları hakkında yapılan bütün toplantı ve görüşmelerden tarafların konu üzerinde anlaşamamaları Bolu halkını, işçileri, sivil toplum örgütleri olarak kendilerini fazlasıyla üzdüğünü ifade eden Türkiye Orman-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Metin Ayan, “Belediye Başkanları, sorun yaratmak için değil, sorunları çözmek için seçilirler. Belediye Başkanımızın da, Belediye’nin bu sorunlarını iyi bildiği halde seçim öncesi hiçbir arkadaşımızı işten çıkarmayacağız sözleri vardır. Ancak; tarafların anlaşamamaları Belediye çalışanlarını büyük baskı altında bırakarak, hem moral hem de psikolojik olarak rahatsız etmiştir. Evlerinde ve yaşantılarında huzur kalmayıp yarınımız ne olacak düşüncesi ile kendilerini işlerine verememektedirler” dedi.

“Benim bir işim var” diyerek yaşam şartlarını ona göre düzenleyen her biri birer aile reisi olan bu işçilerin işten atılmaları durumunda, işsizler ordusuna bir grup işçinin daha katılmış olacağını, bu da kendilerini çok rahatsız edeceğini ifade eden Ayan, “Belediye-İş Sendikası ve işçilerince yapılacak olan her türlü mücadelede, sivil toplum örgütleri olarak yer alacağımızı bildiriyoruz. Bolu Belediye Başkanı ile Belediye-İş Sendikası yetkililerinin konuyu kimseyi mağdur etmeyecek şekilde çözeceklerine inancımız da devam etmektedir” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.