İslam ve ilerleme

            22.03.2004

Çevremize baktığımızda aynı dini paylaştığımız devletlerin hiçbirinde son dönemlerin gelişmiş teknolojilerin izini görmek imkanı yok. Onlar bulundukları coğrafyada ya doğanın nimetlerinden yararlanıyorlar ya da Kültür Sanat ve gelişmişlikten nasiplenememiş, perişanları oynuyorlar.

Gerçek İslam bu mu? İnandıkları din mi onları bu durağanlığın içine hapsetti? Gerçek dini Allah’ın emrettiği şekilde kullanmamanın sonucu ya da gerçeğini öğretememiş, öğrenememiş olmak mı insanları bu hale getirdi?

Akıllarda bir soru! İslam insanların ilerlemesine mani mi oldu? Günlük yaşamda karşılaşılan her yenilikte konuşulan konu ve sorulan soru haline geliverdi.

Bilinmeyeni öğrenmenin en doğru yolu uzmanından bilgilenmektir. İşte “İslam ve ilerleme” konusunda İl Müftümüz Sn. Ahmet Okutan’ın söyledikleri;

Ülkemizde bile hala İslamiyetin ilerlemeye, gelişmeye ve yenilenmeye engel teşkil ettiğini düşünen, hatta iddia edenler vardır. Aklı vahiyden, yani dinin tesirinden kurtarmadıkça yenileşmenin olamayacağını ileri sürenler vardır.

- “İnsan bilmediğinin düşmanıdır” sözü, bilinmeyen dinimiz için de geçerlidir. İlerleme, değişme ve gelişme İslamın bizzat kendi bünyesinde ilke olan bir husustur. Günümüzde ileri toplumlar incelendiğinde, ortada bilgiye dayalı bir teknik, hak, vazife ve sorumluluk duygusu, sosyal güvenlik ve huzur vardır. Özetle Sosyal Güvenlik ve huzur-ilim ve öğrenme-hak ve vazife anlayışı-sorumluluk duygusu-sosyal dayanışma ve çalışma İslamın özünde varolan esaslardır.

Kasas suresi 77. Ayet: Yeryüzünde bozgunculuk isteme, çünkü Allah bozguncuları sevmez. Bakara 217 ve 191: Fitne ve kargaşa çıkarmak insan öldürmekten daha büyük ve daha kötüdür.

Peygamberimiz de “Toplumun huzuru ve emniyeti idarecilerin adaletine, alimlerin ilimine, zenginlerin cömertliğine, fakirlerin de sabır ve sebatına bağlıdır” derken toplumun huzurunda insanların yapması gerekenleri işaret ediyor.

Her olumsuzluğu, bilgisizliği cahilliğe yoruyor geri kalmışlığa da bilgisizliği sebep gösteriyorsak, ilim ve öğrenmenin önemi kendiliğinden ortaya çıkar. Allah’ın ilk emri “Oku.” Bilenle bilmeyen bir olmaz...

İslamda hak ve vazife anlayışı da çok önemlidir. Haksızlığın olmadığı yerde medeniyet, olduğu yerde de vahşet ve karmaşa vardır.

İş ve vazife anlayışı da İslamda mukaddestir. Allah’ın emanetidir. Sorumluluk duygusunu bunlardan ayırmak mümkün değildir İnsanın diğer canlılardan üstün oluşunun en önemli sebebi, onun sorumlu bir varlık olmasıdır. Onun içindir ki, insan kader mahkumu değildir. Müslüman toplumların bozulmaya yüz tutması kader ile tevekkülü yanlış anlamasındandır.

Sosyal dayanışma önemlidir. İnsanlar kötülük yapanların destekçisi olmazsa doğruyu bulurlar.

Müslümanlıkta tembellik, asalaklık ve dilenme yoktur ve yasaktır. Peygamberimizin ifadesiyle “İnsan elinin emeğinden daha hayırlı bir lokma asla yememelidir.” Bir lokma bir hırka anlayışı İslamda yoktur. İki günün birine denk olmaması hatırlatması bunun en güzel örneğidir. Günümüz İslam dünyası övünülecek bir durumda değilse, hiçbir surette eksikliğini İslamda aramayız. Dinimiz doğru anlatılıp anlaşılır ve yorumlanırsa yeniliğe, değişime açık olduğu görülür. Önemli olan bilinmeyeni doğru adreste aramaktır.

Bu yazı toplam 1438 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.