“İstanbullu, Yıldırım’ı 23 Haziran’da emekli edecek”

“İstanbullu, Yıldırım’ı 23 Haziran’da emekli edecek”

Cumhuriyet Halk Partili(CHP) Umut Oran, ilimizde düzenlediği basın toplantısında İstanbul seçimleri konusunda iktidara eleştiriler yönelterek 23 Haziran için uyarılarda bulundu.

 

Bolu’dan Tüm Türkiye’yi uyardı: AKP 24 Haziran’da İstanbul’u Teslim Etmezse Ne Olacak?

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bolu İl Başkanlığında partililer ve basın mensuplarıyla buluşan Umut Oran, düzenlediği basın toplantısında Tanju Özcan’ın Bolu Belediye Başkanlığını kazanmış olmasından dolayı CHP İl Başkanı Kazım Karsu ve parti örgütünü kutladı. Tanju Özcan’ı makamında ziyaret edeceğini, Kıbrıscık ve Mengen’e de giderek seçilen CHP’li Belediye Başkanlarını da kutlayacağını belirten Umut Oran toplantıda şunları kaydetti:

“İSTANBULLU, BİNALI YILDIRIM’I 23 HAZİRAN’DA EMEKLİ EDECEK”

Son söz olarak şunu da vurgulamadan geçmek istemiyorum. Binali Yıldırım seçimden sonra 36 gün ortada yoktu ne zaman ki YSK 6 Mayıs’ta demokrasiye sivil darbe yaptı beyefendi ortaya çıkıverdi ‘yok çaldılar, yok büyükşehirde arıza çıktı’ diyerek, 16 milyon seçmenle dalga geçti. Ben 16 milyon İstanbullu’nun 23 Haziran’da bu arızalı anlayışa gereken dersi vereceğini ve Binali Yıldırım’ı siyasetten emekli edeceğini düşünüyorum. CHP, adayı Ekrem İmamoğlu, seçmenler tarafından tartışmasız şekilde Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiş, ancak iktidar elitleri YSK’ya yaptıkları baskıyla Sayın İmamoğlu’nun haklarını gasp etmiştir.

“İKTİDAR 23 HAZİRAN’A UYACAĞINI İLAN ETMELİ”

Demokrasilerin olmazsa olmazı sandıktır, ancak YSK’nın son dönemde aldığı kararlardan ve İstanbul seçimlerinin hukuksuzca iptalinden sonra ‘AKP’nin seçimle gelmesine rağmen seçimle gitmeyeceğine’ dair inanç yaygınlaşmaktadır. Sadece İstanbul seçmeni değil yurdun her yanındaki milyonlarca seçmen mevcut sisteme dair ‘şüphe duymaktadır.’ Devam eden ekonomik krizden sonra şimdi de ‘YSK krizi ya da hukuk ve meşruiyet krizi’ ortaya çıkmıştır. Bu noktada, devleti 17 yıldır, bazı belediyeleriyse 25 yıldır yöneten iktidar bloğunun temsilcileri bir an evvel halkı ikna edecek açıklamalar yapmalı, ‘23 Haziran’da Ekrem İmamoğlu bir kez daha önde çıktığında’ hukuka uyarak emaneti teslim edeceklerini ilan etmelidir.”

“CHP, HUKUKSUZLUKLARIN BİTECEĞİNİ GARANTİ ALTINA ALMALIDIR”

Hukuksuzlukların kurumsallaştırılmak istendiğini belirten Umut Oran ayrıca, “Siyasi iktidar, hayatın her alanını ve devletin her bir kurumunu “istediği gibi kullanmak” istemektedir. Ancak böyle bir niyetin demokrasiyle ilgisiz olduğu ve otoriter bir yönetim anlayışını yansıttığı da ortadadır. O halde, Türkiye’yi çağdaş uygarlıkların ötesine taşıma iddiasında olan CHP’nin, aklın ve bilimin ışığında Türkiye’nin yeniden ‘hukuk rotasına’ girmesini sağlaması öncelikli görevdir. Ne yazık ki CHP üst yönetimi bu tür hukuksuzluklara daha evvel de tepkisiz kalmış ve bunlara karşı tutarlı, planlı bir politik mücadele hattı geliştirememiştir. Örnek olarak; 1-7 Haziran 2015 hükümeti kurma yetkisi gasp edilmiştir, 2-16 Nisan 2017 referandumunda iki buçuk milyon mühürsüz oy daha seçim yapılırken geçerli hale getirilmiştir. Bu yapılan haksızlık ve hukuksuzluklara karşı geçerli tepkiler zamanında verilmiş olsaydı ve o tarihten itibaren parti içi kurumsal dönüşüm başlatılmış olsaydı, 31 Mart 2019 seçimlerinde YSK aracılığıyla yapılan hukuksuzluğa karşı ana muhalefet bloğu olarak sonucu kabullenmek yerine daha farklı senaryolar, B, C, D planları ile daha hazırlıklı olunabilirdi” ifadelerini kullandı.

“24 HAZİRAN’IN B-C PLANINI YAPMAMAK DEMEK HUKUK TANIMAZLARI TEŞVİKTİR”

Çok açık olarak görülmektedir ki iktidar bloğu parçalanma sürecine girmiştir. AKP’nin topluma söyleyecek tek bir sözü kalmamıştır. AKP, nitelikli kadrolarını kaybetmiştir ve yerlerine yenilerini üretememektedir. Türk devriminin ve büyük Türk milletinin örgütlü gücü olan CHP için de şartlar zorlayıcıdır. Olaylar henüz ortaya çıkmadan planlama yapmak ve geleceğe hazırlanmak en doğrusudur. CHP’nin B-C, hatta D planına da ihtiyacı vardır. CHP’nin ‘tek başına iktidar olma’ niyetini ortaya koyması ve bu niyetin gerektirdiği bilgi ve beceriyi sahaya sürmesi mecburidir. Aksi halde her seçimden sonra Cumhuriyet çocuklarının hayalleri bir kez daha kırılacak, milletin mücadele azim ve kararlığı törpülenecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum