İşte esnafın feryadı

İşte esnafın feryadı

Karacasu'da açılacak sosyete pazarı için geri sayım sürerken, esnafın feryadı artıyor. İki siyasi parti dışında, esnafa sahip çıkması gereken oda başkanından hiçbir ses çıkmazken,Bolu Gündem'e konuşan iş yeri sahipleri kendilerine yönelik bir düzenleme

Karacasu'da açılacak sosyete pazarı için geri sayım sürerken, esnafın feryadı artıyor. İki siyasi parti dışında, esnafa sahip çıkması gereken oda başkanından hiçbir ses çıkmazken,Bolu Gündem'e konuşan iş yeri sahipleri kendilerine yönelik bir düzenlemenin yapılması gerektiğini söylediler.

Sosyete pazarı adı altında Karacasu'ya kurulacak olan ve 30 Eylül'de faaliyete geçecek olan pazar, Bolu esnafını kara kara düşündürüyor. Esnafın tepkisi açılma günü yaklaştıkça büyürken, Bolu Gündem iş yeri sahiplerinin bu konuyla ilgili düşüncelerini sordu.

BELEDİYE BİLEREK ESNAFI ÇÖKERTİYOR

Ramazan Kayapınar Yukarı Çarşıda bir giyim mağazası sahibi. Bolu pazarının kaliteli bir pazar olduğunu ve sosyete pazarının faaliyete geçmesiyle pazarın kalitesinin düşeceğini öne sürüyor. Ve iddia ediyor; “Belediye bilerek izin verdi. Belediye'nin bilgisi dahilinde esnaf çökertiliyor.”

BOLU ESNAFINA YÖNELİK BİR DÜZENLEME DAHA İYİ OLURDU

Yukarı Çarşı esnaflarından Kürşad Yücetürk “Dilşad Takı” adında bir oyuncakçı dükkanı sahibi. Ve o da yerli esnaf dışında kişiler tarafından yürütülecek bu faaliyetin Bolu esnafına zarar vereceğini düşünüyor. Yücetürk;“Bolu'nun genel ticaretinin yerli esnafın dışında kişiler tarafından yapılması Bolu'nun aleyhinedir. Sadece Bolu esnafı ve geçmişten beri Bolu'ya dışarıdan gelerek artık Bolu esnafı olmuş kişilere yönelik bir pazar düzenlemesi yapılsaydı daha iyi olurdu” diyor.

YETKİLİLER SESSİZ KALIRSA GÜVENİMİZ YARALANIR

Mehmet Tekin ise ekmeğini iğne ile çıkaran bir esnaf. Diktiği ve imalatını yaptığı ürünleri iş yerinde satıyor. Sosyete pazarı sayesinde esnafın tamamen zarar göreceği yorumunu yapıyor ve ekliyor; “Sosyete pazarının Bolu esnafını nasıl etkileyeceği belli. Esnaf, bu Pazar sayesinde tamamen zarar edecek. Gelecek olan malların durumu belli. Kalitesiz, defolu ve çakma mallar bulunacak o pazarda. Yetkililerin bu konuya sessiz kalması bizim onlara olan güvenimizi derinden yaralar.”

BUNA İZİN VEREN YÖNETİM DE BOLU ESNAFI GİBİ BÜYÜK ZARAR GÖRÜR

Esnaf olmayan vatandaş, Emre Yüceköse ise sosyete pazarı ile ilgili düşüncelerini açıklarken Boluluların ilgisinin kısa süreceğini ön görüyor. Ve bu faaliyete izin verecek olan yönetimin de esnafla birlikte sarar göreceğini ifade ediyor ve şunları söylüyor; “Sosyete pazarına gelecek olan mallar ucuz olduğu için dikkat çekecek. Fakat halk bu malların çakma mallar olduğunu anlayınca yüzünü tekrar Bolu esnafına çevirecektir. Ama bu arada geçen süre içinde Bolu esnafı büyük zararlar görecektir. Bence buna izin veren bir yönetim de Bolu esnafı gibi büyük zarar görür. Zararın neresinden dönülse kardır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.