İşte Yılmaz'ın savunması

İşte Yılmaz'ın savunması

AKP, Anayasa Mahkemesi'ne esas savunmasını geçtiğimiz pazartesi günü verdi. AKP'nin kapatılması istemi için sunulan savunmanın dışında, 71 partilinin de savunma metinleri başlıklarla verildi. Alaaddin Yılmaz'ın da iki madde başlığıyla savunulduğu metin

AKP, Anayasa Mahkemesi'ne esas savunmasını geçtiğimiz pazartesi günü verdi. AKP'nin kapatılması istemi için sunulan savunmanın dışında, 71 partilinin de savunma metinleri başlıklarla verildi. Alaaddin Yılmaz'ın da iki madde başlığıyla savunulduğu metinde 'seyyar mescit' iddiaları yalanlandı.

AKP'nin Anayasa Mahkemesi'ne Alaaddin Yılmaz için sunduğu iki başlıktan ilki, Yılmaz'ın belediye otobüsünü seyyar mescit olarak kullandığı iddialarına cevaben sunuldu. Savunmada, Yılmaz'ın 'herhangi bir otobüsü mescit olarak kullanmadığı' iddia edildi.

Talep esnaftan geldi

Olayın aslının Bolu Merkez Hal Pazarında, kalıcı iş yeri bulunan ve pazartesi günleri seyyar işyerleri bulunan vatandaşların 232 imzalı bir dilekçe ile Bolu Belediye Başkanlığına müracaat ettikleri ve yaptıkları müracaatta lavabo ve mescit gibi sosyal ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir sosyal tesis talebinde bulundukları belirtildi. Bolu Belediye Başkanlığının da bu talep üzerine, ihtiyacı karşılayacak bir sosyal tesis için yer araştırması yaptığı, ancak uygun bir yer bulunamadığı ifade edilerek, “Bunun üzerine, Belediye otobüs işlerinin özelleştirilmesi nedeniyle boşa çıkmış olan ve atıl durumda bulunan üç otobüs, 1580 Sayılı Belediyeler Kanunun 19/1 maddesi gereği, esnafın tuvalet, lavabo, el ve yüz temizliği ve kıyafet değişimi ihtiyaçlarını gidermek için tahsis edilmiştir. Bu iş için de Belediye bütçesinden herhangi bir para harcanmamıştır” denildi.

İşlemle ilgili adli tahkikat başlatılmıştı

Yapılan işin yanlış anlaşılması ve tahsis amacı kullanılması nedeniyle üç hafta sonra hizmetten vazgeçildiği ve otobüslerin Bolu Belediyesi Encümeninin kararıyla Gerede Belediyesi'ne satıldığı belirtilen savunma metninde, bu hususta Avukat Kemal Sahir Sunar'ın şikayeti üzerine idari ve adli tahkikat yapıldığı da kaydedildi.

Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı'nın inceleme yaparak 'Soruşturma izni verilmemesine' karar verildiği de ifade edildi. Daha sonra bu karara itiraz edilmesi üzerine konunun yargıya taşındığı belirtilerek, “Danıştay Birinci Dairesi; 'İsnat edilen eylemin, 4483 sayılı kanun kapsamında görevi sebebiyle işlenmiş bir suç olarak nitelendirilemeyeceği, bu nedenle genel hükümlere göre işlem yapılması gerektiği anlaşıldığından' bahisle İçişleri Bakanlığı'nın 07.12.2006 tarih ve tef.kur.bşk. 2006/187 sayılı kararına karşı yapılan itirazı kabul etmiş, dosyayı gereği için Bolu Cumhuriyet Başsavcılığına göndermiştir (Danıştay 1. Dairesi 26.04. 2007 tarih ve 2007/327 E.., 2007/508 K. İle) halen yargılama genel hükümlere göre devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

Otobüsü esnaflar namaz için kullandı

“Görüldüğü üzere Bolu Belediye Başkanı, herhangi bir otobüsü mescide çevirip esnafın hizmetine sunmamıştır. Ancak bir kısım esnaf, bu kıyafet değişimi için ayrılan otobüsü namaz kılmak için kullanmıştır. Bolu Belediye Başkanı, konuya vakıf olduktan sonra da otobüsleri hizmetten kaldırmıştır” denilen savunma metninde Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya'nın Belediye Başkanı Yılmaz'ın bu tavrını iddianameye hiç yansıtmadığı ve görmezden gelindiğine de dikkat çekildi. Savunmada, bunun hukukun evrensel ilkelerinin ve hukuk devleti ilkesinin açık bir ihlali olduğunun da altı çizildi.

Ergün'ün genelgesi yer aldı

AKP'nin savunma metninde Alaaddin Yılmaz ve siyasi yasağı istenen diğer Belediye Başkanları için belirtilen başlıkta ise; “Kaldı ki AK Parti, Belediye Başkanlarının parti politikalarıyla bağdaşmayan görüşlerini ve faaliyetlerini benimsememiştir. Bu nedenle Belediye Başkanları ve bazı parti üyelerinin parti politikalarıyla uyuşmayan kişisel görüşlerini benimsemediği açıklıkla ifade etmiş ve özellikle yerel yönetimlerin faaliyetlerinde parti politikalarına aykırı tutum ve davranışlardan kaçınılması gerektiğine dair genelgeler yayınlamıştır” denildi.

AKP'li Belediye Başkanlarının hurafelerle dolu kitaplar dağıttıkları yönündeki iddialara cevaben sunulan bu maddede, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Yerel Yönetimler Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün imzası ile yayınlanan bu genelgede vurgu yaptığı hususlar da aktarıldı. Metinde Ergün'ün, “Son zamanlarda belediyelerimizin kültürel içerikli toplantı, panel ve konferansları ile dergi, kitap, broşür gibi basılı neşriyatında kamuoyunu yanlış yönlendirebilecek, yanlış anlaşılabilecek, başkalarınca istismar edilebilecek veya gereksiz tartışmalara yol açabilecek nitelikte politiksosyal ve dini konular işlendiği görülmüştür. Belediyelerin asli görevleri arasında yer almayan ve basın yayın organlarına da intikal eden bu hususların parti programımıza, partimiz temel ilke ve amaçlarına da uygun olmadığı ve partimiz genel merkezince tasvip edilmediği bilinmelidir. Sosyal ve kültürel amaçlı çalışmalar ve yayınlar konusunda yukarıdaki hususlara özen gösterilmesi gereğini önemle rica eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim” ifadeleri yer buldu.

'Hukuk devleti ile bağdaşmadı'

Bu genelge ile AKP'nin bu tür konularda ne kadar hassas olduğunun açıkça ortaya konduğu ifade edilerek, “Partimizle ilgili olarak kıyıda köşede kalmış, çoğu defa tek bir gazetede yer alan, asılsız veya tahrif edilmiş haberlerin yoğun bir şekilde kullanıldığı bir iddianamede, neredeyse tüm gazetelerde yer alan bu genelgenin görmezlikten gelinmesi, subjektif ve iyi niyet kurallarıyla bağdaşmayan bir yaklaşımın göstergesidir. Hukuk devleti, böylesi yaklaşımları himaye etmez” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.