İstedik oldu, hayırlı olsun

Olmuş olmamış, neden olmadığını biliyorsanız pek de önemli değil. Günün koşullarını değerlendirir, teselliyi bulursunuz. Öyle olaylar vardır ki; oluşum aşamasını bilirsiniz, mayasında alın teriniz vardır. Bin bir güçlükle elde edip, ortaya koyduğunuz eseriniz, bir gün bir bakarsınız elinizden alını-vermiş, geride yalnız dedikodusu kalmıştır. İşte öyle bir şey şu bizim öğretmenlerin emeği öğretmenler binamız...

    Öyküsü hem acı hem de karmaşık olan öğretmenlerin evini yapıveren Solmaz ve Ahmet Baysal ailesinin yapıp armağan ettiği, “Solmaz ve Ahmet Baysal Öğretmen Evi ve Eğitim Merkezi”nin açılışı 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde muhteşem oldu.

    Merkez İzzet Baysal And. Tek. Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesinin koordinatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte, önce aynı okulun folklor ekibi karşıladı, Bolu havalarından oluşan kaşık oyunuyla. Sonra valimiz Sn. Ali Serindağ, konuk valimiz Sn. Mehmet Ali Türker’le birlikte hayırseverlerimiz ve kalabalık bir grupla kurdele kesildi.

    Programın devamı salondaydı. Valimiz, Solmaz ve Ahmet Baysal ailesi, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden oluşan protokolle devir teslim töreni tamamlandı. Sn. Ahmet Baysal, öğretmen evinin öyküsünü anlattı, her zamanki sıcak samimi duygusallığı içinde.

    Konuşmasının çok önemli ve anlamlı bir bölümü vardı, vasiyet niteliğinde, “İzzet babaya öğretmen evi isteği getirilirken, siz bize yalnız binayı yapın, içinin tefrişini biz yaparız dediniz. Bugün teslim edilen binada her şey ama her şey en küçük ayrıntısına kadar düşünülüp , en kalite malzemeyle donatılmıştır. Her şeyin bir bedeli vardır. Burasını çalıştırmak da sizin göreviniz olmalıdır. Buraya her gelişimde, verdiğiniz sözün yerine getirildiğini görmek istiyorum. Buranın korunmasında amacım iyi çalıştırılmasıdır. Bunu bir ağabey olarak söylemek istiyorum. Buranın bu hale gelmesinde katkısı olan herkese teşekkür ederim. ” Katkısı olanları tek tek isimlerini sayarak ilan etti. Belediye çevre düzenini, SEDAŞ elektrik bağlantısını yapmış, Tugay’ımız Atatürk büstünü vermişti. Bolu’dan alınan tüm ürünler maliyetine alınmış, Süreyya Astarcı bayrak direklerini dikmişti.

    Sonra emekli öğretmenler adına, benim konuşmam, hayırseverlerimize verilen plaketler arasında, yakma olarak yaptığım portreyi Bolu Öğretmenleri adına takdim ettim.

    Konuşma sırası Milli Eğitim Müdürümüzün teşekkürü ile devam etti. Sıra Belediye Başkanımıza gelmişti. İrticalen, yaptığı konuşmasına böyle bir yerde bizi toplayan Baysal ailesine teşekkürle başladı. Vakıf insan olarak dünyada tek isim İzzet babadan söz etti. Eğitim ve sağlık hizmetlerine, yeğen Baysal’ın devam etmesini takdirle karşıladığını ifade etti.

    Millet Vekilimiz Sn. Mehmet Güner, bugün kendisinin de çok heyecanlı olduğunu, arkasına dönüp baktığında en zevkli yaptığı işin öğretmenlik olduğunu vurguladı. Öğretmenlerin sıkıntılarını bildiğini, iyileştirme çalışmalarının yapıldığını söyledi.

    Valimiz Sn. Ali Serindağ da bu güzel tesisin açılışından sonra öğretmenlerin kendi evlerine kavuşmalarının keyfini yaşayacaklarını, bundan böyle burasının işletilip pırıl pırıl olmasını istediğini, “Öğretmenlerimizin bu tesisin yapılmasında ne kadar heyecanlandıklarını yakından gördüm. O nedenle bu esere sahip çıkacaklarına inanıyorum” dedi.

    Emekli öğretmenlerimize, hizmet şeref belgeleri, öğrencilerimize katıldıkları etkinliklere ait ödülleri verildi. Anı yarışmasında birinci seçilen anı okundu.

    Programın sonrasında, Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü’nün hazırladığı öğretmenlerden oluşan, Türk Halk Müziği dinletisiyle Anadolu ezgilerinden oluşan türkülerle kulakların pası silindi. Bu ekibin sahnede yerini alırken sürpriz olarak, emekli bayan öğretmen halk aşığı İlkin Manya (Aşık Sarıcakız) sazıyla 3 eserini söyledi ve sonunu “Bu güzel mutlu günde / İzzet Baysal aramızda / Hem bu güne , hem yarına / Bıraktığı eserlerle / İzzet Baysal aramızda” dizeleriyle bağladı. Ve sonunda istedik oldu. Hayırlı olsun.

28.11.2005

Bu yazı toplam 708 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.