İstemesini bilmek

            28.10.2004

Toplumların önünü açan bilge kişilerin durak yerleri üniversitelerdir. Burada niçin ve nedenlerin analizi yapılarak, gençlerin mesleki bilgilenmeleri için uğraş verilir.

Pek o kadar da kolay değildir mesleki kazanımlar. Tezler sınavlarla kazanılır doktoralar, ünvanlar. Üniversite şehri olabildik diyebilmek bu nedenlerle o kadar da kolay değildir. Bir kariyerin kazanılmasında alın teri vardır, emek vardır, inanmışlık ve sabır vardır.

Üniversite şehri olduk diye havalara girivermek sonuçta bizleri istediğimiz adrese kolayca ulaştıramıyor. Halk olarak bizler de birşeyler yapmalıyız. Bizler de mantık ölçüleri içinde istemesini bilenlerden olmalıyız.

Araştırmaya yönelik kurumlarda görevliler gelecekle ilgili gelişmeleri takip etmek zorunda. Onların bakış noktası gözlerinden çıkan ışınlar ufuk noktasında kesişir. Onlar gözlemlerini ufukta olabilecek değişimlere göre yapmak zorunda. Ufuk'u gözleyen gözler hemen ayak ucunda olan insanların halini ahvalini bilmelerine takip etmelerine olanak vermez. Bizler varlığımızı hissettirecek davranışları gösterip dikkat çekemiyorsa, görülmemizi beklemek hayal olur.

Başarı ve başarısızlığımızdaki nedenlerin bilimsel yanıtını öğrenmek istiyorsak,, derdimizle ilgili bilgilendirmeyi yapmak zorundayız. Herkesin evi ayrı olduğundan kimin tenceresinde et, kimin tenceresinde dert kaynıyor bilmek zor. "Ağlamayan çocuğa meme verilmez" sözü boşuna söylenmiş olamaz.

İletişimin çok hızlı gelişmesine rağmen hemen yanımızda olanları görebilme şansımızın olmayışı büyük eksiklik. Üniversitemizde olan bilimsel toplantılar veya toplumu ilgilendiren konularda yapılan panel, konferans ve sanatsal toplantılardan haberimiz herşey bittikten sonra oluyor. Yani gelenden giderken bilgimiz oluyor. Hadi şehirde bir dijital ışıklı pano yapılması zor. Basit bir ilan panosu yapılması da mı zor? Yıllardır söylenir de bu konuda yol alınmaz. Üniversite ile halk birbirine nasıl kaynaşacak. Alt üst oturan dargın kiracılar gibiyiz. Aynı kapıdan giriyoruz ama aynı şeyleri paylaşmakta zorlanıyoruz. Bu paylaşımda sanıyorum kantarın topunu ayarlayamıyoruz. İstemeden vermek Allah’a mahsus. Biz de istemesini bilebiliyor muyuz iyi düşünmemiz gerek.

Bu yazı toplam 683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.