İsteyenin bir yüzü

Bazen önemli bir işlevi yerine getirme şansını yakalarsınız ama, noksanlar nedeniyle sonuca ulaşamazsınız. Bazen istediğiniz çok yakınınızda bulunur ama, kullanım hakkınız olmadığı için düşündüğünüzü yerine getiremezsiniz. Her tür formaliteyi tamamlamış olursunuz da, küçük bir ayrıntıya takılıp büyük yarar sağlayacak projenizi uygulamaya sokamazsınız. Belki de böylesi sıkıntıları yaşayan insanların sözüdür “İsteyenin bir yüzü kara, vermeyenin iki yüzü kara.''

    İşte tam bu söze uygun bir hareketlilik yaşanıyor Bolu Kızılay Şubesi’nde. Nedir yaşanan olay? Çok önemli bir işlevi yerine getirebilmek için lüzumlu olan yer!

    Bolu Kızılay Şubesi olarak, halkımızın da çok arzuladığı kan merkezi istemlerinin şu anda yerine getirilmesi için yeşil ışık yanmasına karşın uygun yer bulamamanın sonucunda, belki de yakalanan şansı kullanamayacağız.

    Bu sefer kapıya gelen şans kan istasyonu, Kan merkezi şeklinde küçük bir ünite değil. ''Kızılay Bölge Kan Merkezi'' olarak karşımıza çıkan şansı kullanabilmek, bulunacak ya da tahsis edilecek arsaya bağlı.

    Peki böyle bir arsa var mı? Var! Hem de Kızılay’ın yabancısı olmadığı bir arsa. Bir zamanlar mülkiyete Kızılay’a ait olup da çeşitli aşamalardan sonra, Özel İdare ile yapılan takas sonucu sahibi değişen arsa. Adı halen Kızılay açık otoparkı olarak geçen, Kızılay Hamamı’nın güneyindeki alan. Valimiz Sn. Nusret Miroğlu zamanında da ''Anıt Bina'' adı altında gündeme gelip de, üzerinde kopartılan fırtınalar sonucu vazgeçilen alan.

    Daha sonraları Mimarlar Odası’nın tasarladığı bir proje çalışmasıyla, Anıtpark’ı da içine alan bölge bazında çalışmaların yapıldığı alan.

    Şimdi buraya yıllardır istenen Kan Merkezi yerine daha çok fonksiyonlu Bölge Kan Merkezi projesini uygulayabilmek için Bolu Kızılay Şubesi Başkanı Sn. Yılmaz Özarslan Özel İdare’nin kapısını çaldı.

    03.02.2006 Cuma günü yapılan İl Genel Meclis Toplantısı’na konuk edilen Başkan Sn. Özarslan, konu ile ilgili hazırlanan bilgilendirme dosyalarını İl Genel Meclisi’nin değerli üyelerine dağıttıktan sonra kendilerine, bir saat sorulu cevaplı anlatım yaptı.

    Çok önemli, çok amaçlı Bölge Kan Merkezi’nin işlevlerini ve ilimize yapacağı katkıları anlatarak, bu arsanın Kızılay’a tahsisini istedi.Çok önemli konumda olan bu arsanın, insanlık için çok önemli hizmeti yerine getirmek için istediğini belirterek, bir anlamda ''isteyenin bir yüzü kara, vermeyenin iki yüzü'' der gibi olayın değerlendirilmesini ilimiz Genel Meclis üyelerinden istedi.

    Böyle bir ünitenin burada yapılmış olması ticari sirkülasyonun bu bölgeye kaymasına da neden olacağı bir gerçektir. Orman Bölge Müdürlüğü, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi. Sakarya İlköğretim Okulu’yla resmi binaların bulunduğu bu bölgede, böylesi bir ünitenin olması ayrı bir ticari sirkülasyona neden olacaktır. Top şimdi ''Genel meclisimizde haydi hayırlısı.”

08.02.2006

Bu yazı toplam 715 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.