İSTİLACI YAPIŞKAN BÖCEK

Demokrasimizin kaosa sürüklenmesine yol açabilecek haince bir müdahaleden aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sayesinde kurtulduk. Demokrasi Şehitlerimize Ulu Tanrıdan rahmet, yaralı gazilerimize acil şifalar dilerim.

Ne kadar aldandığımızın şokundayken,  değerli yazar Esat DEMİR’in “ALDATMALAR” kitabında  (2012, Bolu Kütüp. Müd.’ den aldım), çağımızdaki sosyal yaşamdan siyasete uzanan aldatmaları ve korunma biçimlerini işlediği  satırlardan  aldığım özlü bir sözü anlamlı buldum:

“Bazıları merdivenin sonuna eriştiğinde onun yanlış duvara dayandığını anlar.”

-------------------  -----------------    --------------------------

Geçtiğimiz günlerde yerel basının bazılarında işlenen ve bizzat bizlerinde şahit ve rahatsız olduğu - Amerikan Ağ (Dantel) Kanatlı Tahtakurusu-zararlısıyla tekrar tanıştık.

Bahis konusu böcek, 2003 yılından beri epeyce tanıtılmış olsa bile, hala daha bilinmezliğini korumaktadır.  Yapılan hatalı yorumlarla, Belediye ve tavukçuluk işletmelerinin suçlandırıldığı (tavuk biti, güvercin biti, üvez sineği diye yanlış adlarla anıldığı ve kimyasallarla ilaçlama yapılmayışı sorgulandığı)   habere yazılan yorumlardan görülmüştür. Bolu Belediyesi’nce Gölköy Üniversite Kampüsü meşe ormanında kimyasal ilaçlamaların yapıldığı da bildirilmiştir (Bolu Gündem -.K.Şahin).

AMERİKAN AĞ KANATLI TAHTAKURUSU BÖCEĞİ

Latince adı;   Corythucha arcuata  (Say)

2000 yılına dek C.arcuata türü sadece K.Amerika ve Güney Kanada var olduğu biliniyordu. Daha sonra türün Kuzey İtalya’ da var olduğu bildirildi.

Bu zararlının, ülkemizde ki varlığı 2003 yılında ilk defa Abant İzzet Baysal Üniversitesinden Sayın Doç.Dr. Serap Mutun tarafından teşhis edilmiştir. Sonradan İsviçre( 2005 )ve Bulgaristan ve Balkan Yarımadasında kaydedilmiştir (2013).

Türkiye’de Bolu, Düzce, Zonguldak, Bursa, Bilecik, Ankara, Karabük meşe ormanlarında yayılışı görülmüştür.2014 yılında Kastamonu Üniversitesinden Dr. Emine Sönmez ve Arkadaşları, Kastamonu-Merkez, Çatalzeytin’de yayılışını bildirmişlerdir.

Orman ağaçları için ölümcül derecede tehlike arz eden bu türler, Avrupa ve Akdeniz Bitki Koruma Organizasyonu – EPPO-  tarafından “ alarm listesine “alınarak – pest (zararlı) hayvan -  kategorisinde değerlendirilmiş ve bu türlere karşı önlem alınması gerektiği vurgulanmıştır. Ormancılık Araş. Enst. Müd.lüğü’nden Entemologlar,(Or.Yük.Müh.leri  Metin Serin,Mahir Erdem.)  Batıkaradeniz ‘deki meşe ormanlarında kurumalara kadar  giden tasallutlarını   saptamışlardır.

Türkiye’deki etkilediği ağaç türleri;  sapsız meşe, saplı meşe, tüylü ve Istranca meşeleri, doğu kayını ve gürgen, keçi söğüdü, çınar, alıç, vd. rastlanmıştır.

Böceğin ağır enfeksiyonuyla, zararlı türün beslenmesi durumunda; yaprakların vejatasyon dönemi tamamlanmadan sararması (dolayısıyla kurumalar olması) ve dökülmesi sonucu ağaçlar fotosentez gerçekleştirememektedirler.

MÜCADELE:  Geniş yayılışını verimli ve verimsiz meşe ormanlarında yapmış olması kimyasal tekniklerle savaşıma engeldir. Üstelik, kimyasal yöntemlerle böcek mücadelesi epey senelerce önce ormancı teknik adamlarca çevre sorunları yaratmamak açısından terk edilmiştir.

2015 yılında, K.T.Ü. den sayın Emine Sönmez ve Arkadaşları;  bu zararlıya karşı laboratuarda entomopatojen mantar izolatlarından Beauveria bassiana izolatını test etmişlerdir. Umut verici etkiler alsalar da çalışmaların artırılmasını önermişlerdir (TUBİTAK.2016).

Doç.Dr. Serap Mutun’a  göre  ; “mücadelede ekolojik ve biyolojik yöntemlerle doğaya zarar vermemek olanaklıdır..Bu türün zararlısı doğal predatör (yırtıcı) böceklerin yapay olarak laboratuarlarda   üretimi,çevre ormanlardaki karıncalar,uğur böcekleri,örümcekler vasıtasıyla yenmesi ve  yağışlı hava koşullarının  artışı ile böcek nüfusu azalabilecektir.Yine belirli yıllar sonrası,böcek nüfusunun çoğalarak bir  tepe noktası yapıp kendiliğinden asgari seviyelere düşmesi  beklenmelidir.”diye açıklamıştır.

Avrupa’da 2003 yılının ekstrem sıcaklıklar oluşturduğu (Termometrenin 41santigrada eriştiğinde, insan vücudunun ısı düzenleyici sistemi çökmeğe başlamakta)Avrupa  çapında 22000-35000  insanın öldüğü  (Mark  Lynas,2008) ve  bitki  gelişimlerinin çam, meşe, kayın ormanlarında  yavaşladığı  tesbitleri yapılmıştır.

Muhtemeldir ki,  Avrupa’daki 2003 yılının sıcak hava dalgası bu istilacı Amerikan Tahtakurularının Türkiye’ye göç etmesini tetiklemiş olacağına ihtimal yürütmekteyim.  Sağlıcakla kalınız.

1-003.png2-002.png3-001.png

Bu yazı toplam 16501 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum