İzzet Baba'dan öğrenci yurtları

İzzet Baba'dan öğrenci yurtları

Bolu'nun Babası hayırsever insan merhum İzzet Baysal'ın kurduğu İzzet Baysal Vakfı, Bolu'ya orta öğretimde kullanılmak amacı ile iki yurt yapıyor.

Bolu'nun Babası hayırsever insan merhum İzzet Baysal'ın kurduğu İzzet Baysal Vakfı, Bolu'ya orta öğretimde kullanılmak amacı ile iki yurt yapıyor.

Yurtların biri 300 yatak kapasiteli inşa edilirken, bir diğeri ise 150 yatak kapasiteli olup, Bolu Valiliği'nin daha önce kullanmakta olduğu bina tadilat yapılarak yurt şekli verilecek.

Hayırsever İşadamı merhum İzzet Baysal'ın kurduğu ve Bolulular'a emanet ettiği İzzet Baysal Vakfı, Bolu'ya 120'inci eseri kazandırmak için kolları sıvadı.

Valilik Toplantı salonunda dün protokolü imzalanan anlaşmayla birlikte, İzzet Baysal Vakfı ortaöğretimde kullanılmak amacı ile yurt yapma kararı aldı.

Vali Ali Serindağ ve Milli Eğitim Müdürü Şenol Genç'in katıldığı protokol sözleşmesinde konuşan Serindağ, eğitimin ülke geleceği için çok önemli olduğunu belirtti. Eğitimsiz kalan toplumların çağ dışında kaldığını söyleyen Serindağ, “İlimiz İzzet Baba'mız sayesinde çok şanslı. Eğitimden, sağlığa kadar bir çok alanda Bolu İzzet Baysal'a minnettardır. İzzet Baysal'ın sağlığında kurduğu ve Bolulular’a emanet ettiği vakıfta İzzet Baysal'ın izinde yatırımlarına devam etmektedir. İlimizde ortaöğretim öğrencileri için hiç yurt bulunmamaktaydı. İlk kez iki yurt birden ortaöğretime kazandırılacak” dedi.

Yapılacak yurtlar sonrasında kırsaldan gelen öğrencilerin daha uygun şartlarda eğitim göreceklerini belirten Serindağ şunları söyledi: “İl dışından, ilçelerde, köylerden eğitim için gelen öğrencileri için yapılacak olan yurtlarda öğrencilerimiz daha başarılı olacak. İlimizin eğitimdeki başarı çıtasını artıracak olan bu yurtlar, kalkınmamızda da önemli rol oynayacaktır. Eğitimdeki sorunları çözdüğümüz takdirde Atatürk'ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine ulaşacağız.”

İki yatırım birden

Öte yandan, İzzet Baysal'ın vefat etmeden önce vakfın aldığı son kararın Tıp Fakültesi yapılması olduğunu söyleyen İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, “Amcam vefat ettikten sonra vakıf mütevelli heyeti ilk kez karar verdi. Geçtiğimiz yıl temeli atılan Mimarlık Fakültesi amcamın yazılı arzusuydu. Son yıllarda Bolulular'dan çok talepler aldık. Gelen taleplere Bolu'nun gerçekten çok ihtiyacı vardı. Heyet üyeleri ve Valimizle birlikte aldığımız karar sonrası en büyük ihtiyacın barınma sorunu olduğuna karar verdik ve orta öğretimde kullanılmak amacıyla yurt yapma kararı aldık. İhsaniye Mahallesi’nde bulunan Özel İdarenin arazisi üzerine 150 erkek, 150 kız öğrenci kapasiteli yurt inşa edilecek ve 2008-2009 eğitim öğretim sezonuna yetiştirilecek. Bir diğer yatırımımızı ise Valiliğin uzun yıllar hizmet verdiği binaya tadilat yaparak yurda çevireceğiz ve 150 yatak kapasiteli olacak. Bu bina da Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin kullanımı amacı ile devlete bağışlanacak” dedi.

Serindağ ve Baysal'ın konuşmalarının ardından protokol sözleşmeleri okundu ve imzalandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.