İzzet Baba'nın vasiyetini tuttu

İzzet Baba'nın vasiyetini tuttu

Solmaz-Ahmet Baysal çifti, büyük hayırsever İzzet Baysal’ın vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu, dün doyasıya yaşadılar. Baysal, Bolu Öğretmenevi ve Eğitim Merkezi’nin açılışında; “Amcamın vasiyetini yeri

Solmaz-Ahmet Baysal çifti, büyük hayırsever İzzet Baysal’ın vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu, dün doyasıya yaşadılar. Baysal, Bolu Öğretmenevi ve Eğitim Merkezi’nin açılışında; “Amcamın vasiyetini yerine getirmekten büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

    Temeli 2003 yılında atılan Bolu Öğretmenevi ve Eğitim Merkezi'nin açılışı, dün yapıldı.

    Bolu Öğretmenevi ve Eğitim Merkezi'nin açılış programı, Halk Eğitim Merkezi folklor ekibinin gösterisiyle başladı. Gösteriden sonra Ahmet Baysal, Solmaz Baysal, Tugay Komutanı, Vali, Belediye Başkanı, Bolu milletvekilleri ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin Rektörü, Öğretmenevi ve Eğitim Merkezi'nin açılış kurdelesini kesti. Daha sonra düzenlenen programda Ahmet Baysal ve Solmaz Baysal çiftine Vali Ali Serindağ ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından plaket ve Mustafa Namdar tarafından bütün öğretmenler adına hediye verildi. Öğretmenlik mesleğinde uzun yıllar hizmet veren 116 öğretmene, Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Hizmet Şeref Belgesi verildi. Programda; Ahmet-Solmaz Baysal çifti, Mustafa Namdar, Alaaddin Yılmaz, Mehmet Güner, Vali Ali Serindağ ve İl Milli Eğitim Müdürü Halil Ecevit konuşma yaptı. Programın başında yıllar önce öğretmenlerin İzzet Baysal'dan öğretmenevi inşaatını yapmasını istedikleri mektup okundu. Mektupta 688 öğretmenin ismi ve imzası var. Yapımına 2003 yılında başlanılan Bolu Öğretmenevi ve Eğitim Merkezi, yaklaşık olarak 3 milyon YTL’ye mal oldu. 4 bin 950 m2 kapalı alana sahip öğretmenevi ve eğitim merkezinde 30 oda, 60 yatak, seminer salonu, eğitim merkezi, oyun salonları, dinlenme salonu, yemek salonu ve çok amaçlı salon bulunuyor.

BİZ YAPTIK, SİZ KORUYACAKSINIZ

    Ahmet Baysal gözyaşlarını zor tuttuğu konuşmasında; “Bolu'daki öğretmenlerin biraraya gelerek rahmetli İzzet Baysal'a yazdıkları mektup, İzzet Baysal'ı öğretmenevi yapmaya ikna etmişti. Daha sonra İzzet Baysal Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi'nde onun adına verilen bir yemekte 10’u aşkın öğretmen, öğretmenevi isteklerini konuşmalarında dile getirdi. O sıralarda Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin Tıp Fakültesi’nin binası yapıldığından dolayı, böyle bir inşaata ayıracak kaynağımız olmadığını ve bunu gerçekleştiremeyeceğimizi söylemek için ayağa kalkıyordum ki, amcam İzzet Baysal bana 'oğlum bu öğretmen evini yap' dedi. Ben de o anda bu inşaata başlayacak kaynağımız olmadığını ve ileride bu işi yapacağımızı söyledim, hemen başlayamamamızın gerekçelerini anlattım. 5 yıl boyunca vakfın gelirlerinin Tıp Fakültesi’ne gideceğini anlattım. İnşaatlar bittiği zaman amcamı kaybetmiştik. Vakfın öncelikleri var; önce öğrenciler sonra halk. Dolayısıyla öğrencinin ve halkın ihtiyaçları bitmediğinden bu işe başlayamadık. Eşim ve ben bu vasiyeti yerine getirememenin ezikliğini yaşadık. 50 yıllık çalışma hayatımın tasarrufları ve anne ve babalarımızdan kalan mirasla bu inşaata 2003 yılında başladık. Anne-babalarımız sağlıklarında hayırseverdiler, bize bıraktıklarının hayra gitmesini çok isterlerdi. Babanızdan istedikleriniz yerine getirildi, şimdi verdiğiniz sözü tutacaksınız. Bize binayı yap, gerisini biz yaparız demiştiniz. Gerisi bu öğretmenevine sahip çıkmak. Maddi imkan olduktan sonra binayı yapmak kolay, verdiğiniz sözü yerine getirmek bugünün şartlarında zor. Burayı korumak, amacına göre çalıştırmak sizin göreviniz. Eşimle Bolu'ya geldiğimizde bu sözün yerine getirildiğini görmek isteriz. Aynı zamanda bana devamlı olarak destek olan eşime de teşekkür ederim. Her başarılı erkeğin arkasında bir bayan vardır” dedi.

    Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, merkezin yapılmasında emeği geçen Solmaz-Ahmet Baysal çiftine teşekkür ederken; Vali Ali Serindağ konuşmasında, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün önemine değindi.

-AÇILIŞTAN KONUŞMALAR-

Mustafa Namdar;"Baysal efsanesini yıllara taşıyacak"

   Bütün öğretmenler adına bir konuşma yapan Mustafa Namdar; “Bolu'daki öğretmenler bugün başka mutlu,evimize kavuşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bütün emekli öğretmenler adına bize bu mutluluğu yaşatanlara teşekkür ederim. Ne mutlu bize Mustafa Kemal Atatürk gibi bir başöğretmenimiz, İzzet Baysal gibi bir hayırseverimiz var ve Baysal efsanesini yıllara taşıyacak olan Ahmet-Solmaz Baysal var. Biz öğretmeniz. Bilgiyi sevgiyle yoğuran, dostluklar doğuran, hak ve hukuku düşüncelerde filizlendiren, dürüstlük olgusunu veren. Silahımız kalemler, cephanemiz bilgi. Biz öğretmeniz, bilgiyi nesilden nesile bereket yağmuru halinde aktaran, sabrın, inancın, ilkeli davranışın ustaları. Biz olmazsak yok olur; hukuk, adalet. Öğretmezsek 29 harfi, kapanır yeniliklere açılan kapılar. Mutluyuz, çünkü hayırseverlerimiz var. Cahit Dinçtürk, Hikmet Banas, Yılmaz Özarslan ve ben İzzet Baysal'dan öğretmenevi yapmasını rica etmiştik” şeklinde konuştu.

Mehmet Güner;"Hükümet eğitime yeteri kadar pay ayıramıyor"

    Bolu Milletvekili Mehmet Güner, hükümetin eğitime yeteri kadar pay ayıramamasından yakınarak başladığı konuşmasında; “Geldiğimiz durum ortada. Eğitime ayırılan pay %3’lerden %10’lara çıkarıldı. Ne yazık ki yeterli değil, daha da arttırılacak. Öğrencilere bazı kolaylıklar getirmeye çalışıyoruz, hiç değilse okula başlayan ilkokul öğrencileri önlerinde kitaplarını bulabiliyorlar. Umarım önümüzdeki yıllarda eğitim tesislerinin sayısı artar, çünkü ihtiyacımız var. Eğitim vermek zor bir iş. Öğretmenler için bir şeyler yaptığımız söylenemez. Önümüzdeki günlerde ek ders ücretleriyle ilgili planlarımız var” dedi.

Halil Ecevit;"Bugüne geliş kolay olmadı"

    Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Halil Ecevit; “Bugün çok sevinçliyiz, çünkü Türkiye'de başka bir mimari örneği olmayan öğretmen evimize kavuştuk. Ancak bugüne geliş kolay olmadı. 1981'den itibaren ilimize bir öğretmen evi yapılması için başta emekli öğretmenlerimiz ve tüm eğitimcilerimiz olmak üzere, basın mensuplarımız, yöneticilerimiz, siyasilerimiz ve tüm Bolulular çok gayret göstermiş ve kamuoyunun oluşmasını sağlamışlardır. Her zaman olduğu gibi yine İzzet Baysal Babamız söz verdi. Ancak ömrü vefa etmediği için yeğeni Ahmet Baysal, eşi Solmaz hanımefendiyle birlikte amcalarının bu sözünü kendilerine vasiyet kabul ederek, Bolu öğretmenlerine bu öğretmenevini armağan ettiler. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek az. Solmaz ve Ahmet Baysal, bize armağan ettiğiniz bu öğretmenevinin, Valimizin de destekleri ile en iyi şekilde sevk ve idare edileceğinden ve burada öğretmenlerimize en iyi hizmetin verileceğinden emin olun. Bugün bu görev bizim ve bizden sonra görevi devralacak arkadaşlarımızın da bu görevi en iyi şekilde yürüteceklerine yürekten inanıyorum.”

25.11.2005

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.