İzzet Babasız geçen dört yıl

            09.03.2004

Mart ayının kendine özgü günlerinden biri. Hava soğuk, kar yağışı devam ediyor. Anıtmezarının bulunduğu Gölköy sırtlarında kış mevsimi beni unutmayın dercesine kendini hissettiriyor.

5 Mart 2004. Hayırların efsane ismi İzzet Baba’yı ebedi aleme uğurlayışın dördüncü yılı. Koşullar ne kadar zor olursa olsun, bir insan seli ki dalga dalga dolduruyor Anıtmezarın çevresini.

Önce dualar ediliyor. Cennet mekanı olsun isteniyor Allah’tan. Sonra Rektör, Belediye Başkanı ve Valimizin konuşmalarına Morfoloji binası salonunda devam edileceği söyleniyor.

Salon; halk, öğretim görevlileri ve öğrencilerle tıklım tıklım dolu.

“Bizler vefalı dostlarla İzzet Baysal’ı bir kez daha anmak için buradayız. Her insan doğar, büyür ve ölür. Bazıları vardır ki ölümlerinden sonra yaptıklarıyla söz ettirmeyi hakeder. Biz bu seneden sonra anmayı salonlara taşımaya başladık.

İzzet Baysal’ın düşüncelerini gerçekleştireceğiz. Onun yaptıklarını devam ettirmek zorundayız. En önemlisi üniversitesini geleceğe taşımak zorundayız. Anıtmezar bir ziyaretgah haline gelmiştir. İzzet Baysal bir evliya gibi anılmaya devam edecektir. Onun huzur içinde yatmasını istiyoruz” dedi Rektörümüz Sn. Yaşar Akbıyık.

Belediye Başkanımız Sn. Yüksel Ceylan geldi kürsüye. 5 Mart’ta kara haberin kara bulut gibi çöktüğünü söyledi belde üstüne. “Ölüm bu! Mayasında acı ve gözyaşı olsa da, yüreklerden birşeyleri söküp alsa da, kor olup bedenlerimizi yaksa da, onun bir güzelliği olmalı. Ölümü de ölümsüzleştiren değerler olmalı. Eserler bırakmalı İzzet Baysal gibi.

Sen; öğütlerinle değil, yaptıklarınla ölümsüzleştin. Bizim görevimiz seni sadece dualarımızla anmak değil, bıraktıklarına sahip çıkıp yenilerini yapmak olmalı diyordu.

İnan ki sen her 5 Mart’ta yeniden doğuyorsun. Bizler ise senin huzurunda eğilerek geliyoruz. Yaptıklarının içini dolduramadığımız, yaptıklarına yetişemediğimiz, öğrencilerine sıcak yuvalar bulamadığımız, üniversiteye ayrılan alanları özelleştirmeye çalıştığımız için boynumuzu büküyoruz” dedi.

Söz Valimizindi. “İlimizin, ülkemizin sahip olduğu ender insanlardan birini ebedi yolculuğa uğurlamanın dördüncü yılındayız. İzzet Baysal hem büyük bir soru, hem de cevaptır. İş hayatında nasıl böyle başarılı olunur onu göstermiştir. Hak yememiş, hakkını da yedirmemiştir. Az ve öz konuşmayı, kaliteli iş üretmeyi prensip edinmiş. İzzet Baysal standartlarına sahip olmak isteyen insanlardan toplumun oluşmasını istiyoruz. Bizler onun yaktığı meşaleyi ufuk ve vizyon sahibi olarak ileriye götürmeliyiz. Bolu’nun güneşi İzzet Baysal’ı saygıyla anıyorum” diye sözlerini bitirdi Sn. Valimiz.

Daha sonra üniversitemizin Eğitim Fakültesi öğrencilerinin öğretim görevlisi İbrahim Kıbrıs yönetiminde öğrenci dilinden İzzet Baysal’ı tanımaya çalıştık.

Anadolu Güneşi Topluluğunu oluşturan Sn. Uzm. Kemal Bilsel Sarısözen, Sn. Yrd. Doç.Dr. Uğur Alpagut, Sn. Erdal Gültekin, Sn. Deniz Yıldız’dan konserle anma programı son buldu.

Bu yazı toplam 624 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.