İzzet Baysal Hatıra Pulu

             05.10.2004

Su gibi akıp giden zaman içinde daha vakit var demek, yapılmasını düşündüklerimiz için bazen geç olabiliyor. İzzet Baysal’a Şükran Günleri’ne yaklaşık sekiz aylık süre var. Söyleyeceğim olay için bu süre o kadar da uzun değil.

Hayırların efsane ismi, rahmetle andığımız İzzet Baysal’ın sağlık ve eğitim alanında yaptıklarını yalnız Bolu değil, Türkiye ve dünya duymaya başladı. Yapılan bu hizmetin karşılığında Bolu insanı da teşekkür edebilmenin arayışı içinde. Geçmiş yıllarda yaptırılan ilk gün damgalı zarflarla dünyanın dört bir tarafına İzzet Baysal adı taşındı. O dönemde milli piyango idaresiyle özel çekiliş talebimiz, TRT ile spor lotonun Bolu’da çekilişine ait talebimiz geç kalındığı gerekçesiyle yapılamadı. Bu isteklerin ancak Ekim, Kasım, Aralık aylarında gündeme getirilmesi gerektiği yapılan telefon görüşmeleri sonunda öğrenildi.

Geçenlerde PTT Bölge Müdürümüz Sr. Kurban Bektaş ile geçmişte yapılanları konuşurken, şu sıralarda Hatıra Pulu ve zarfı için müracaatın yapılması gerektiğini hatırlattı. Ben de yazıyorum. Şu anda İzzet Baysal’a Şükran Günleri’ne ait bir komite yok. Ama bu işin organizasyonu Valilik-Belediye ve Üniversitece yapıldığı için hatırlatma görevimi yapayım istedim.

PTT Genel Müdürlüğü ile şimdiden temasa geçilerek İzzet Baysal Hatıra Pulu çıkartma şansımız var, bu şansı kullanalım istedim. 11 Mayıs 2005 programı için şimdiden bir planlamanın içine girilmesinde yarar var diye düşünüyorum. Bu düşüncem yazımın başında anlatmaya çalıştığım eğlence ağırlıklı milli piyango özel çekilişi spor loto için de olabilir. Bunun dışında bilimsel ağırlığı olan üniversitelerarası yarışmaların organizasyonu yapılabilir. Uluslararası sanatsal bir etkinlik olabilir. İlköğretim, ortaöğretim öğrenci ve öğretmenleri, üniversite öğretim görevlileri arasında ödüllü yarışmalar şeklinde olabilir.

Bolu insanı İzzet Baysal felsefesini bilimsel alanlarda tartışılmasını görmek istiyor. Bolu insanı yapılan hizmetin karşılığını ondan aldığı ilhamla vermek istiyor. Bolu insanı İzzet Baysal eserlerinin içinin doldurulmasında katkısının olmasını istiyor. Belki Bolu’ya özgü bir ek madde ile telefon faturalarına belli miktar para ilavesi yaptırmakla Tıp Fakültesi’nin içini doldurmak istiyor.

Yolumu kesen birçok insan ya birebir, ya da telefonla bu isteklerini bildiriyor. Ben de yazıyorum.Bolu insanı aynı işlemin elektrik faturalarında da uygulanabileceğini söylüyor. Belki bütün bu istekler için yasal düzenlemeler, özel girişimler gerekli. Olsun. Eğlence ile teşekkür etmenin yanında alınteri de olsun istiyor. Bilinir mi belki bir formülü vardır bu uçuk önerilerin. Komitenin bilgisine sunulur. Belki Sn. Valimizin de bu konuda değişik görüşleri olabilir.

Bu yazı toplam 604 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.