İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal; "Hiçbir zaman taraf olmadık"

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal; "Hiçbir zaman taraf olmadık"

Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’nin temel atma töreninde yaşananlar dolayısı ile dün bir basın açıklaması yapan İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, “Biz şimdiye kadar kurucumuz İzzet Baysal’ın işaret et

Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’nin temel atma töreninde yaşananlar dolayısı ile dün bir basın açıklaması yapan İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, “Biz şimdiye kadar kurucumuz İzzet Baysal’ın işaret ettiği yoldan en ufak bir sapma göstermeden çalışıp, hiçbir siyasi anlayışa taraf olmadık” dedi.

Ahmet Baysal yaptığı açıklamada, basına yansıyan Rektörlük bildirisinde Başbakan’a davetin Rektörlük bilgisi dışında yapıldığının belirtildiğini ifade ederek; “Vakfımızın Rektörü bilgilendirmediği hususu tamamen gerçek dışıdır. Vakfımız konuk davet etme yetkisini kendisinde bir hak olarak görmektedir. Bu yetkisini daha önce düzenlenen törenlerde de kullanmıştır. Rektörümüz bilgilendirilmiş, ancak gelişmeler üzücü olaylara yol açmıştır” dedi.

Konu ile ilgili birçok kurumdan da çeşitli açıklamalar geldi. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AKP İl Başkanı Fatih Metin, İl Genel Meclisi üyeleri yaptıkları açıklamalarla Rektöre tepkilerini dile getirirken, DYP İl Başkanı Adem Gümüş ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

İzzet Baysal Vakfı'nın İzzet Baysal Şükran günleri ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi temel atma törenine katılan Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın davetlerini kabul etmesinden büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Vakıf Başkanı Ahmet Baysal, Başbakan'ın bu törenlere katılan ilk başbakan olarak halkı da mutlu ettiğini ifade etti.

REKTÖRLÜK BİLGİLENDİRİLDİ

Basına yansıyan Rektörlük bildirisinde Başbakana yapılan davetin, Rektörün bilgisi dışında yapıldığı belirtildiğini ifade eden Baysal; “Vakfımızın Rektörü bilgilendirmediği hususu tamamen gerçek dışıdır. Bugüne kadar yapılan tüm Şükran Günleri etkinliklerinde, temel atma ve açılış törenlerine tüm devlet protokolü (Başbakanımız dahil) davet edilmiş olup, bu davetlere devletimizin Cumhurbaşkanları, Başbakanları, Bakanları ve Üst Düzey Bürokratları katılarak bizleri onurlandırmışlardır” dedi.

Vakfın devletin tahsis ettiği hazine arazisi üzerine bir hayır daha yapmak üzere, sorumluluğu halen kendisinde olan Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi inşaatının temel atma törenine düzenleme ve konuk davet etme yetkisini kendinde bir hak olarak gördüğüne dikkat çeken Ahmet Baysal; “Vakfımız bu yetkisini daha önce düzenlenen törenlerde de kullanmıştır. Bu seferde başka kurum ve kilerden izin alma ihtiyacı duymadığı halde, Üniversite Rektörümüz, daha önceki davetlerde yapıldığı gibi bilgilendirilmiş, ancak gelişmeler bilinen üzücü olaylara yol açmıştır” şeklinde konuştu.

YÖK KARARI BULUNAMADI

Rektör Yaşar Akbıyık'ın davete katılmama gerekçesi olarak, alınmış bir YÖK kararından bahsettiğini ve bunun üzerine YÖK Başkanı birkaç kez telefonla aradığını ancak iletişim sağlanamadığını ifade eden Baysal; “Yaptığımız araştırmalar sonrasında, üniversitelere tebliğ edilmiş, hükümet mensuplarının davet edilmemesi konusunda bir YÖK kararına ulaşılamamıştır” dedi.

AMAÇ HİZMET

Vakfın Resmi Senedi’nde ‘Vakfın Amacı’ başlığını taşıyan 4. Maddede, “Öncelikle Bolu şehrine ve Bolu halkına olmak üzere Türkiye dahilinde her yere ve her vatandaşa imkanları ölçüsünde ihtiyaçları bulunan bilimsel, sosyal, kültürel ve sağlık hizmetlerinde bulunabilmek bu vakfın amacıdır. Bu amacını çağdaş, laik ve demokratik Atatürkçü düşünce ışığında ve Ulu Önderin muasır medeniyete ulaşmada gösterdiği yoldan şaşmadan gerçekleştirmeyi esas alır. Vakfın kurucusu büyük insan İzzet Baysal’ın kendi yaşamında şiar edindiği ‘Planlı, programlı ve çok çalışmayı, tasarruflu olmayı ve israftan kaçınmayı’ bu amaca ulaşmada vazgeçilmez rehber kabul eder” ifadelerinin yer aldığını belirten Baysal; “Bu gerçeğe rağmen, basında yer alan üniversite bildirisinin son paragrafında, Vakfımızın şimdiki yönetimine çok talihsiz bir atıf yapılmıştır. Burada sanki vakıf yönetimi Atatürkçü çizgiden saparak ‘siyasiler’ sözü ile başka anlamlar kazanabilecek bir imaya maruz kalmıştır” dedi.

HAYIRLARIMIZI HALKA YAPIYORUZ

Vakfımız kurulduğu günden bu güne kadar Rahmetli kurucusu Büyük Hayırsever İzzet Baysal’ın işaret ettiği yoldan en ufak bir sapma göstermeden çalıştığını , hiçbir siyasi anlayışa taraf olmayıp, sadece ülkesine ve insanına hizmet etme çabasında olduğunu ifade eden Ahmet Baysal; “Bu anlamda tüm hayırlarını siyasetler üstü bir anlayışla yapmıştır. Nitekim, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi temel atma töreninde yaptığımız konuşmada ‘Vakıf olarak biz bütün hayırlarımızı hükümetlere değil, devletimize, gençlerimize ve halkımıza yapıyoruz’ diyerek vakfımızın siyaset üstü tavrını açıkça vurguladık” dedi.

HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal vakfın daha önce olduğu gibi, bugün de bazı yöneticilerin yaptığı yanlışları kamuoyunun takdirine bırakarak, hayırlarını yapmaya katkıda bulunduğu eserlerinin başta üniversite olmak üzere daha iyi hizmette bulunabilmesi için desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

UMUDUMUZ DONANIM İHALESİNİN KESİNTİYE UĞRAMAMASIDIR

Baysal açıklamasına; “Yönetim Kurulu olarak dileğimiz ve umudumuz, gelişen bu üzücü olayların 2 yıldır bekleyen İzzet Baysal Tıp Fakültesi Hastanesi’nin acil ihtiyacı olan donanım ihalesinin hayata geçmesi aşamasında bir kesintiye uğramaması yönündedir” şeklinde bitirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.