Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

İzzet Baysal ve Vakfı

“Halkın ve ülkenin hizmetinde 18 yıl İZZET BAYSAL VE VAKFI” isimli bir kitap hazırlandı.

    Bu kitabı İzzet Baysal Vakfı adına Ahmet Baysal ve Mustafa Yaman derlemiş. Eserleriyle ölümsüzleşen İzzet Baysal'ı bu kitapta ebedileştirdi.

    Her şeyiyle dört dörtlük bir kitap olmuş, İzzet Baysal'ın çocukluğundan, iş hayatından, çalışmalarından, yaptıkları hayırlardan, eserlerinden ve ölümüne kadar tüm hayatı bu kitapta derlenmiş ve halkımızın bilgisine sunulmuş.

    Böyle bir kitabı İzzet Baysal'ın en yakını Ahmet Baysal; onu en iyi tanıyanlardan Mustafa Yaman’dan başkası da zaten hazırlayamazdı. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Ve bu kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkesi ayrı ayrı kutluyorum. Bolulu hemşirelerim ne yapıp edip bu kitaptan bir tane kütüphanelerinde bulundurmalıdırlar.

    Kitabın sonlarına doğru “İzzet Baysal için söylenen ve yazılanlardan ... O BİR EFSANEYDİ” bölümünde pek çok önemli kişilerin çok güzel sözleri var. Bazılarından alıntılar yaparak köşeme koymak istiyorum.

Ahmet Nejdet Sezer- Cumhurbaşkanı

    A.İ.B.Ü. geçen yıllar içerisinde sevindirici gelişmeler göstermiş bilimsel çalışmalar ve yetiştirdiği gençler ile ülkemizin gelişmesine değerli katkılarda bulunmuştur.

Süleyman Demirel-8.Cumhurbaşkanı

    Sizi devlet üstün hizmet madalyası ile taltif etmekten ve bugün bu madalyayı size tevcih etmekten mutluluk duyduğumu bildirir; feragat, fedakarlık ve gayretlerinizin devamı ile yüce Allah'tan sağlık ve mutluluklar dilerim.

Recep TayyipErdoğan-Başbakan

    Kendilerini rahmetle anıyorum. Bolulular İzzet Baba diyor İzzet Baysal'a. Ben vakıf insan diyorum. İzzet Baysal'ın adı asırlarca Bolu'dan, ülkemizden silinmeyecektir.

Ali Serindağ- Bolu Valisi

    İzzet Baysal'ın az konuşan, çok iş yapan ve her türlü gösterişten uzak hayat tarzını, yardımseverliğini ve insani değerlerini hepimiz örnek almalıyız.

Alaaddin Yılmaz- Bolu Belediye Başkanı

    Siz yaptığınız eserlerle devlet ve milleti kaynaştırdınız, siz tüm zorluklara karşın başarılı olmanın yolunu gösterdiniz. Biz devlete olan görevin nasıl olması gerektiğini sizin yaşamanızdan öğrendik.

Prof.Dr.Yaşar Akbıyık A.İ.B.Ü. Rektörü

    Her insanın gelmek isteyip de çok az kişinin ulaşa-bildiği en yüce yer olan gönüllerdesiniz. Yunus Emre'nin dediği gibi “Hepsinden iyisi bir gönüle girmektir” siz bir değil, bin değil, milyonların gönlüne girdiniz.

Oktay Ekşi-Hürrriyet Gazatesi

    Türkiye'de hem şehirlileri hem de köylüleri kurtarmak istiyorsak, kırsal yöreleri kalkındırmaya mecburuz. Bolu'yu abat eden İzzet Baysal gibi.

Yavuz Donat- Sabah Gazetesi

    İyi ki İzzet Baysal diye biri yaşamış. Yoksa Bolu’nun hali nice olurdu acaba?... Hepsi de vergilendirilmiş kazançla yapılmış.

Emin Çölaşan-Hürriyet Gazetesi

    İnanılır gibi değil, bir çoğumuzun ismini bile duymadığı bir zengin çıkıyor, kazandıklarıyla vakıf kuruyor ve sonra doğup büyüdüğü topraklara Bolu'ya bu hizmetleri sunuyor. İzzet Baysal ne biçim bir zengin? Böyle bir zengin olur mu? Reklam peşinde koşmuyor, televizyonlarda atraksiyon yapmıyor, böyle zenginlere can kurban. Görgüsüz zenginlerimiz bu sessiz sedasız büyük insanı biraz olsun örnek almalarını diliyorum.

    İzzet babamız için benim de kitapta yer alan bir sözüm var onu da koymadan geçemiyorum.

    Türkiye'nin bir numaralı sanayicilerinden, vergi rekortmenlerinden olan bu hayırsever insan yaptığı bütün hayırları da vergilendirilmiş helal kazancından yapmıştır ve Bolu da devletin yerini dolduran Mimar olmuştur.

    Nadir Garipoğlu-Mimar

    Ve son olarak da Mediha Şen Sancakoğlu tarafından hicaz makamında bestelenen, söz yazarımız İl Emniyet eski Müdürümüz Sevgili Uğur Gür'ün alttaki dizeleri ile satırlarımı sonlandırıyorum.

    İzzet Baba Bolu’da izler bırakıp gittin / Bize altın öğütler, sözler bırakıp gittin,

    Senin için üzülüp, senin için ağlayan / Geride bir çok yaşlı gözler bırakıp gittin.

01.02.2006

Bu yazı toplam 1513 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.