İzzet Baysal’a Şükran Günleri etkinlikleri

            11.04.2005

Şükran Günleri toplantılarında konuşmalar tarih, kaç gün devam edeceği ve açılacak standlarla, İzzet Baysal Caddesi’nin motorlu araç trafiğine kapatılıp kapatılmaması üzerinde yoğunlaşır.

Kabul edilen 11 Mayıs günü, hafta sonuna gelirse sorun değil. Sorun; hafta başına veya ortasına gelirse başlar. Ticaret Sanayi ve Esnaf Sanatkar Odaları’nın açacağı standlar, ticaretin açık olduğu günlerde, işyerlerinin bir tarafta kapatılıp, İzzet Baysal Caddesi ve yakınında yeniden açılması işlemini gündeme getirir. Ayrıca bir bölgede toplanmaya neden olan alanlarda, proje dışı birçok seyyar satıcısının şablonu delmiş olması, Şükran Günleri amacından saptırılıyor. Şikayetlerine de neden olur.

Kapalı mekanlarda yapılacak tiyatro, panel, konferans ve konserlerle açık alanda yapılacak konserler, kitap imzalatma ve okullarımızın oluşturacağı Metep Fuarı’nda karmaşa ve sorun yaşanmaz. Çünkü onların yerleri bellidir.

İzzet Baysal’a Şükran Günleri, kültür ve sanatın eğlence ile karıştırılıp, mutluluğun şenlik anlamında Bolu halkının bir teşekkürü ise, sadece İzzet Baysal Caddesi’nin renklendirilmesi yerine Yukarı Çarşı’da diğer cadde ve ara sokaklardaki esnafımız, kendi bölgelerinde yapacakları etkinliklerle insanları çekebilmeliler.

Geçen yıldan başlayan Börekçiler Sokağı’ndaki esnafımızın yaptığı sokak ışıklandırması, lokantalarımızın kendilerine özgü ikramları esnafımızı yerinden kımıldatmadan etkinliklerin içinde tutabilmiştir.

Esnafımız, Şükran Günü’ne özgü İzzet Baysal’ın sözlerinden, eserlerinden, resimlerinden oluşan değişik anı olarak kalabilecek küçük promosyonları alışveriş paketlerinin içine koyabilir. Yukarı Çarşı’da geçen yıl yapılan pilav ikramının yanında Bolu’ya özgü “kabak hoşafı” çükündürden (şeker pancarı) yapılan “çeleçöş” verilebilir.

Açık hava resim sergileri Belediye Sanat Sokağı, Belediye önü ve Büyük Cami’nin güneybatısına düşen alanda açılabilir.

Reklamın önemini kavrayan günümüz esnafı, sanırım çok daha ilginç olan, dikkat çekici etkinlikleri bulabilirler. Toplayın Güzel Sanatlar Lisesi ve üniversite resim bölümü öğrencilerinden karikatür çizme yeteneği olan öğrencileri Taşhan içine, dükkanınızdan alışveriş yapan müşterinizin karikatürize resminizi çizdirin.

Örneğin benim okulum Merkez İzzet baysal Anadolu Teknik Lisesi Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nin açılışının 60. Yılı olması nedeniyle, ilimizde bulunan Endüstri Meslek Liseleri ile Kız Meslek Liseleri arasında Bolu Anadolu Teknik Eğitim Vakfı olarak atölye beceri yarışması düzenlemeyi düşünüyoruz.

Rahmetle andığımız İzzet Baba’nın üreticiliğini düşünerek, onun iş hayatındaki ilkelerini, çalışmada kararlılığını, gelecekte sanayi çalışmalarında yerini alacak olan gençlerimizi yeni buluşlara özendirip, arayış içine girmelerini sağlamak amacıyla yapılması düşünülen bu yarışma düşüncesi, umarım projeler gazabına uğramadan gerçekleşir.

Bu yazı toplam 692 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.