İzzet Baysal’a Şükran Günlerini gelin birlikte düşünelim

11 Mayıs tarihi Bolu halkı için önemli bir gün. 11 Mayıs; bir ömürde kazandığı herşeyini halkına bağışlayan bir efsane isim İzzet Baysal’a, halkının ayırdığı özel bir gün. 11 Mayıs, Bolu halkının şükran ve teşekkür günü.

Bugünün programı, kapalı mekanlarda bürokrat kesimin kutladığı bir gün olmaktan çıkarılıp, halkı içine alan bir şekilde kutlanacak tarzda hazırlansın istendi, şimdi öyle oluyor.

Kendine özgü prensipleri, ideali ve ilkeleri olan bir hayırsevere şükran nasıl olmalı? Eğlenmesini bilmek kadar çalışmasına özen gösteren, zorluklara göğüs germesini bilen ve kazandığını devleti ve halkıyla paylaşan bir hayırsevere teşekkür nasıl olmalı? Gelin birlikte düşünelim.

İzzet Baysal’a Şükran Günleri, onun felsefesini yaşatmak kadar Bolu’nun gelişimi, Bolu adının öne çıkarılması açısından da önemli ise, gelin ortak akılla neler yapılması gerektiğine ait beyin jimnastiğini birlikte yapalım.

Şükran Günleri programcının çerçevesi Valilik, Belediye ve Üniversite üçgeninde belirleniyor. Hazırlanan çerçevenin içi de kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, Ticaret ve Sanayi Odası, esnaf temsilcisi odalar ve okullarımız tarafından dolduruluyor.

Halkın da katılımıyla birçok etkinliğin yapıldığı bu günlerde, hayırların efsane ismine yakışır, onun ilkelerini, felsefesini yansıtacak bilimsel ağırlığın öne çıkması ağırlık kazanmaya başladı. Bundan amaç; İzzet Baysal’ın felsefesini Bolu ili dışına taşımak, hem de İzzet Baysal adıyla bütünleşen Bolu’yu, doğal güzelliğini, tarih ve kültür zenginliğini insanlara tanıtmak, turizme hareketlilik getirmektir. İşte bu bağlamda görüşlere ihtiyaç vardır. Bolu bizimse, Bolu’da yaşıyor, İzzet Baysal’la övünüp gururlanıyorsak, düşüncelerimizi deklare etmeliyiz. Doğrular ve güzellikler ortak aklın kullanımıyla ortaya çıkar, unutmayalım.

Bu bağlamda, Üniversite şehri olmanın avantajının kullanılması gerektiğine inanıyorum. “İzzet Baysal Kültür ve Sanat Festivali” şeklinde bir şablonun hazırlanmasıyla olay ya ülke geneline ya da uluslararası bilimselliğe taşınması gerek.

Eğlenceye vakit ayrılması gerçeğinde, popüler bir sanatçının getirilmesiyle olayı çözmek gerek.

İlk ve orta dereceli okullarımızdan her yıl bir veya iki okulumuzun ortaklaşa yapacakları tiyatro, münazara, folklor gibi sosyal etkinlik ya da ilk, orta tüm okullarımızın ortaklaşa katılacağı resim sergisi etkinliğinde bulunmaları gerek diye düşünüyorum.

“Bolulular, bu vakıf sizin, ona sahip çıkın” istemine, nasıl sahip çıkılmasına ait görüşlerin ortaya çıkmasını düşünerek, gelin birlikte düşünelim diyorum. Ortaya çıkan her görüş, bu köşede okuyucuya aktarılacaktır. Halkın bu konudaki nabzını tutmada yardımcı olunacağını umut ediyor, kolay gelsin diyorum.

13.04.2006

Bu yazı toplam 696 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.