İzzet Baysal’ın kızı Esin Avunduk, sessizliğini bozdu: 'Üniversitemizin yanındayım'

İzzet Baysal’ın kızı Esin Avunduk, sessizliğini bozdu: 'Üniversitemizin yanındayım'

İzzet Baysal’ın kızı Esin Avunduk, üniversitede yaşananlar sonrasında ilk kez bir açıklama yaptı.

Avunduk, Başbakan’a yapılan davetin bilgisi dışında gerçekleştiğini ifade ederek; İzzet Baysal’ın kızı ve onun

İzzet Baysal’ın kızı Esin Avunduk, üniversitede yaşananlar sonrasında ilk kez bir açıklama yaptı.

Avunduk, Başbakan’a yapılan davetin bilgisi dışında gerçekleştiğini ifade ederek; İzzet Baysal’ın kızı ve onun görüşlerini benimsemiş bir kişi olarak üniversitenin yanında olduğunu açıkladı.

İzzet Baysal’ın ölüm yıldönümlerinde yapılan anma toplantıları ve törenlerin bugüne kadar tüm Bolulular arasında kaynaşma ve dayanışmaya vesile olduğunu ifade eden Esin Avunduk; “Ancak bu yıl, ne yazık ki düşünülmeden, danışılmadan yapılan bir uygulama Bolulular arasına ayrışım tohumları atılmış ve bu durum siyasiler için de uygun bir ortam hazırlamıştır” dedi.

TEK BAŞINA KARAR VERDİ

Dün yaptığı basın açıklaması ile sessizliğini bozan Avunduk, gerek üniversitenin, gerekse de Vakfın bağımsız kurumlar olduğunu ifade ederek; “Üniversite bünyesinde açılacak yeni bir fakülte binasının temel atma töreni ve bu törene davet edilecek kimseler için, bu her iki kurumun yetkili kurulları toplanıp bir karar almalıydılar. Kaldı ki, Hükümetle YÖK arasında mevcut güvensizlik ortamı, bu konuda çok daha hassas davranılmasını gerektiriyordu. Ama ne yazık ki Vakıf Başkanı tek başına bir karar vererek, kendiliğinden Hükümet Başkanını temel atma törenine davet etmiş ve bu davet yöntemi temel atma törenine ve etkinliklere gölge düşürmüş, skandallara ve hiç de arzu edilmeyen krizlere neden olmuştur” dedi.

ORTAK YOL BULMALARI GEREKİYORDU

Vakıf Başkanı Ahmet Baysal’ın bu daveti yaparken; Vakıf Yönetimini toplamadığı gibi, İzzet Baysal’ın tek evladı, tek varisi olan, mahfuz hisse hakkımı isteyerek ve severek kullanmamak suretiyle Vakfa büyük katkılar sağlayan kendisine bile danışma gereğini duymadığını ve böylece hiç de arzu edilmeyen polemiklerin oluşmasına ortam hazırladığını söyleyen Esin Avunduk; “Oysa ki, temel atma törenine bazı nedenlerle mutlaka Hükümet Başkanının çağrılması gerekiyorsa, her iki bağımsız kurumun yetkili organları biraraya gelip, olaya siyasetin gölgesinin düşmemesi için, devletin diğer organlarının, diğer bağımsız kurumların yetkililerini de müştereken davet etmeleri gibi ortak bir yol bulmaları gerekirdi” şeklinde konuştu.

YATIŞTIRILACAĞINA ALEVLENDİRİLİYOR

Avunduk, Bolu’ya gelip durumu gördüğünde kendi bilgisi dışında gelişen olaylardan dolayı yaratılan krizin daha da ileri boyutlara ulaşmaması için Vakfın yanında durmaya, Vakfı bu olayların dışında tutmaya özen gösterdiğini ifade ederek; “Ama maalesef gördüm ki, yatıştırılmak bir tarafa, yine bilgim dışında gelişen olaylar alevlendirilmeye devam ediyor ve bu olaylar, Vakfın imajını da zedeliyordu” dedi.

ÜNİVERSİTEMİZİN YANINDAYIM

Hayırsever insan, Bolumuz’un Babası İzzet Baysal’ın bu üniversiteyi, çağdaş düşünceye, Atatürk ve devrimlerine sahip çıkan, laik Cumhuriyeti savunan bir gençlik yetişmesi için kurduğuna dikkat çeken Avunduk; “Onun adını taşıyan Üniversitemizin de bugüne kadar, babamın düşünce ve inançları doğrultusunda hareket ettiği, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, Atatürkçü, laik Türk gençleri yetiştirdiği inancındayım. Üniversitemizi hiçbir şekilde siyasete alet etmeyecek değerli yönetici ve öğretim üyelerinin elinde olduğuna yürekten inanıyorum. Bu nedenle, İzzet Baysal’ın kızı ve onun fikirlerini benimsemiş bir kimse olarak Üniversitemizin yanında olduğumu kamuoyuna açıklamakta büyük yarar görüyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum