Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

İzzet Baysal’ın mimarlık yönü

İzzet Baysal Şükran Günleri’nde mesleğimi ve meslektaşlarımızı çok ilgilendiren bir konferans yapıldı.

Yurtsever bir mimarın öyküsü...

Hayırseverliliği ile ülkemizde ulaşılamayacak bir üne sahip Devlet Üstün Hizmet Madalyalı İzzet Baysal'ın mimarlık yönü, yaptığı binalar,çizdiği projeler o kadar güzel bir şekilde hazırlanıp önümüze kondu ki konferansı dinleyenler büyük bir ilgi ile izledi.

Bu konferansı Üniversitemizin yeni açılan Mimarlık Fakültesi’nin tek öğretim üyesi Yard.Doç.Dr.Mimar Leyla Alpagut hazırlayıp sundu.

Bu araştırmasından ve sunumundan ötürü İzzet Baysal'ın çoğumuzun bilmediği yönünü bizlere anlatan hocamıza bir mimar olarak teşekkür ediyorum.

Bu konferansın bir kere daha üniversitemizde, Bolu’daki mimar kardeşlerimin de katılımıyla yapılmasını diliyorum. Böyle bir konferans, aynı zamanda mimarlarla Üniversitemizin Mimarlık

Fakültesi’ni de yakınlaştıracak. Yapılmakta olan mimarlık fakültesi binasını da mimarlara gezme fırsatı doğuracaktır.

Sayın hocamızın araştırması neticesinde ortaya çıkan çok enteresan bir bilgi var; İstanbul'da 135, Ankara’da 21, İzmir’de ise sadece 12 mimarın bulunduğu Türkiye'mizde Bolulu 1 mimarın; onun da İzzet Baysal olduğunu öğreniyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi’nin çıkardığı bir dergi vardır. O derginin yayın kurulundan mimar Aslı Özbay ile ben İzzet Baysal'ın İzsal döküm fabrikasındaki odasında bir söyleşi yaptık ve konuşmalarımızı banta aldık. (kaybettiğimiz bu bantı henüz bulamadım) 1994 yılı Kasım sayısında bu röportajı “Bolu da devletin yerini dolduran mimar” başlığıyla yayınladık. 87 yaşındaki İzzet Baysal'la bu konuşma şansını yakalayan biri olarak kendimi çok mutlu hissediyorum.

Bu söyleşinin son paragrafı Aslı Özbay'ın sözleriyle şöyle bitmektedir:

“Mimarlar Odası’nın Bolu temsilciliği aracılığıyla tanıdığımız bu ilginç insana Bolulu mimarlar 1993 yılında onur ödülü verdiler. Mimarlar Odası’nın şeref üyesi yaptılar. vakfiyelerinin tümünü (örneğine son yıllarda pek sık rastladığımız vergi kaçırmak amacından uzak) vergilendirilmiş kazancı ile gerçekleştiren ve “örnek bir vatandaş” kimliği sergileyen İzzet Baysal..........

İzzet Baysal bu mesleği neden seçtiğini şu sözlerle ifade ediyor: “İtibarlı bir meslek ve iyi bir iş olduğu için” ve birde mimarlara vasiyeti; Mesleğinizi çok iyi yapın, tamahkar olmayın ve yaptığınız iş makbule geçsin.

Bu şükran günlerinde beni çok memnun eden bir etkinlik gerçekleşti. Ticaret ve Sanayi Odası’nın her yıl yapmayı ve ödül vermeyi düşündüğü sosyal sorumluluk yarışması, sosyal sorumluluk bilincinin özendirilmesi açısından çok güzel bir düşünce bu fikri ortaya atanları tebrik ediyorum.

Bu yıl İzzet Baysal Vakfı’nın önerisi ile Mimar Uğur Tunçok'un sosyal sorumluluk bilinci ödülü almasıyla da ayrıca gurur duydum. Bir mimar olarak iftihar ettim. Kendisini gönülden kutluyorum.

17.05.2006

Bu yazı toplam 1479 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.